Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Birçok insanın fark ettiği bazı duygu durumlarının sebebi farkında olmadığınız bir kaynakla mevsimsel olabilmektedir. Kış ve bahar aylarında bambaşka ruh hallerinde olan insan psikolojisi ağaçların yaprak dökmesinden de etkilenmektedir

 

 

Birçok insanın fark ettiği bazı duygu durumlarının sebebi farkında olmadığınız bir kaynakla mevsimsel olabilmektedir. Kış ve bahar aylarında bambaşka ruh hallerinde olan insan psikolojisi ağaçların yaprak dökmesinden de etkilenmektedir. Kış ayları birçok insan için çekici gelse bile kış mevsiminin bu insanlarda da yarattığı bazı duygu durumları olabilmektedir. Havanın kapalı olması ve bu sebeple ruhsal etkileri olan bu mevsimsel geçişlerle başa çıkabilmenin imkanları olabilmektedir.

mevsimsel-depresyon-nedir.jpg

Kişide mevsimsel olarak görülen bazı ruh halleri halsizlik, asabilik, mutsuzluk, tembellik, depresyon gibi görünebilmektedir. Kış mevsiminin tek başına depresyon yaratan ruh hali olmakla birlikte tüm mevsimlere geçişte bu tür durum bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Belirtileri aynı olan bu iki durumda da ortaya çıkan sonuç mevsimsel depresyon halidir. Bu geçişlerde yaşadığınız sorunlara karşı nasıl çözüm bulabilirsiniz ona bakmak gerekirse.

 

Sorunun Kaynağını Bilmek!

Bazen kötü hissetmenin kaynağını bilmeme durumu daha zorlu bir süreci beraberinde getirebilmekle birlikte kişinin yaşadığı ruhsal sıkıntının nereden kaynaklandığını bilmesi onu biraz daha rahatlatan bir sonuç olabilmektedir. Bu sebeple öncelikle yaşadığınız şeyin mevsimsel olup olmadığına odaklanmanız ve bu durumu kabullenmeniz sizi rahatlatan bir etki olacaktır.

 

Hobiler, Yürüyüş, İletişim…

Mevsimsel geçiş ve aslında tüm ruhsal durumlara karşın bazı belli başlı yapılabilecek şeylerden bahsetmek mümkündür. Bu bağlamda hobilerinizin üzerine gitmeniz mevsimsel duygu durum bozukluklarına karşı oldukça fayda sağlar. Yine yürüyüş yapmak bu ruhsal bozukluklara etki ederek vücuttaki hormon dengesini sağlamaktadır. Öte yandan yine iletişim kurmak arkadaşlar ile sohbet etmek gibi eylemlere girişerek bu duygu durumlarının üstesinden gelmeniz mümkün olmaktadır.

 

Kendinizi Dinleyin!

Kötü hisseden bir ruh halinizi hiç dinlediniz mi? Genellikle insanlarda yapılan yanlış alışkanlıklardan bir tanesi iyi huylara ve hislere sahip çıkmak; kötü ve üzücü hisleri ise öteye atmaktır. Oysa aslında tüm ruh hallerinin size dair olduğunu bilmeniz ve bunu kabul etmeniz mükemmel bir özgürlük alanı oluşturmaktadır. Size dair olan kötü duygu ve hislerin öteye itilmediği bir düşünce tarzında ortaya çıkacak olan şey duyguları ile barışık bir insandır. Bu sebeple duygularınızın hepsine sahip çıkmak ve kendinizi dinlemeniz sizi hayatın her alanında rahat ettirecektir. Bu bağlamda yapılabilecek bazı uygulamalar içerisinde meditasyon ve yoga uygulamalarını kullanmanız sizi bu mevsimsel duygu bozukluklardan kurtarmakla birlikte yaşamda da birçok alanda sizin farkındalığınızı geliştirecek etkide bulunacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.