Mahkeme kararı diyabetli çocuklara umut oldu!

Mahkeme kararı diyabetli çocuklara umut oldu!

3 yaşında diyabet hastası olan Başaran Ailesi’nin başvurusunu değerlendiren mahkeme, kan şekerini otomatik olarak ölçen 3 bin liralık tıbbi cihazın SGK tarafından karşılanması gerektiğine karar kıldı. Bu karar diyabet hastası aileleri sevindirdi.

 

 

Dünya’da oldukça önemli olan diyabet rahatsızlığı, Türkiye’de endişe edici düzeyde. Ülke genelinde hemen hemen 10 milyona aşkın diyabet hastası bulunuyor. Bunların 20 bine yakını ise diyabetli çocukları. Çocuklarda kan şekeri ani bir biçimde yükselip, çıkabiliyor. Kimi zamanda çocuğun uykusunda dahi yaşanan şeker düşüşü çeşitli riskleri barındırıyor.

Ailelerin önünde ise Tıp 1 diyabet hastası çocuklarının kan şekerini ölçmek için 2 seçenek bulunuyor. Bunlardan birisi çocuğun parmağından kan alma veya deri altına yerleştirilen sensör ile otomatik ölçüm. Bu durum özellikle maddi koşulları düşük aileleri etkiliyor. İstanbul 20. İş Mahkemesi ise önemli bir karar verdi.


AYLIK 3 BİN LİRA

Başaran ailesinin 3 yaşındaki çocuğu Tuna, Tıp 1 diyabet tanısına sahip bir çocuk. Aile, Tuna’nın parmağından sürekli olarak kan alınmasının getirdiği zorluktan kaynaklı olarak aylık 3 bin lira gideri olan tıbbi cihaz temin etme yollarını araştırdı. Fakat her ay bazı bölmelerinin yenilenme ihtiyacından kaynaklı aile bütçesini aştı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre Başaran çifti dava açmadan önce Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü’ne gitti. Buradaki talebi ise reddedildi.

 

Kreşler Almıyor

Başaran çifti 1 Şubat günü, tedbir talebi ile birlikte İstanbul 20. İş Mahkemesi’ne başvuru sağladı. Başvuruda, benzer durumda olan çok sayıda çocuğun olduğu belirtildi. Birçok ailenin ayda 3 bin liraya mal olan cihaz alamayacağını kaydederek şunları ekledi, ‘’Üstelik bu harcama bir defaya mahsus değil. Yıllarca kullanılması gerek’’’ dedi. Ayrıca diyabet rahatsızlığına sahip olan çocuklar, bu cihazın temin edilmemesi durumunda kreşlere alınamıyor.

Davada ise bu ihtiyaçların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması talep edildi. Talebi kabul eden mahkeme, markası belirtilen cihazın bedelinin SGK tarafından karşılanmasına karar verdi. Bu karar sonrası 20 bin diyabet teşhisi koyulmuş çocuğun umutu oldu.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.