Kuşburnu Vücutta Bakın Nelere Sebep Oluyor!

Kuşburnu Vücutta Bakın Nelere Sebep Oluyor!

Alternatif tıbbın vazgeçemediği besin maddelerinden birisi olan kuşburnunun faydalarını sizler için derledik.

Kuşburnu birçok rahatsızlığa iyi geldiği için geleneksel tıpta çokça tercih edilen bir besin maddesidir. Genellikle kırmızı veya turuncu renkte olan ancak bazı türlerinde siyaha kadar renk değişimi görülen kuşburnu son derece sağlıklı bir besin kaynağıdır. Yaz başlarında olgunlaşmaya başlayan kuşburnular sonbaharda toplanmaya başlar, mutfakların değişmezlerinden olan kuşburnu, sofralara genelde reçel veya çay olarak gelmektedir.

shutterstock-1153677271-16-9-1567256358-880x495.jpg

Kuşburnu üzerinde gerçekleştirilen araştırmalarda faydalı bir dizi birleşik ortaya çıkarıldı. Kuşburnunda çok yüksek seviyede likopen tespit edildi, likopen kuşburnuya rengini vermektedir aynı zamanda domateslerde de bulunmaktadır, özelliği ise son derece güçlü bir antioksidan olmasıdır.

Ayrıca kuşburnunun C vitamini açısından da son derece zengin olduğu tespit edildi, bir çay kaşığı posada yaklaşık 60 mg C vitamini bulunmaktadır, bu miktar 1 portakalın tam 2 katı düzeyindedir. C vitamini bağışıklık sisteminin desteklenmesi için son derece önemli bir vitamindir kuşburnu soğuk algınlığı ve öksürük ile savaşılmasına da yardımcı olmaktadır.

 Kuşburnunun Sağlığa Faydaları

Kuşburnunun birçok kullanım alanı bulunmaktadır, mide rahatsızlıkları, mide iltihabını giderir ayrıca idrar söktürücüdür. Birçok hastalığa karşı şifa sağlamasından dolayı oldukça popüler olan kuşburnunun faydaları şu şekildedir:

- Birçok bilimsel araştırmada kuşburnunun eklem ağrısına karşı iyi geldiği ifade ediliyor bir süre kuşburnu tüketen insanların eklem ağrılarında çok ciddi derecelerde azalma olduğu hareket kabiliyetlerinde artış olduğu ortaya çıkarıldı.

- Eklemlerinden veya ayak bileğinden rahatsız olan 94 hastaya 3 ay boyunca 5 miligram kuşburnu özü verildi, kuşburnu alan bu grubun ağrılarında sadece 3 haftalık bir tedavi sürecinden sonra ciddi azalmalar olduğu ifade edildi. Uzun süreli kullanımlarda ise eklem sertliğinde iyileşmeler olduğu gözlemlendi.

- Kuşburnu çayında bulunan fitokimyasallar ve polifenollerin kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını engelleyebileceği ifade edildi.

-Kuşburnu kanserli tümörlerin yayılmasına ve büyümesine yol açan hücrelerle arasındaki iletişimin uyarılması açısından da büyük öneme sahiptir. 

shutterstock-692117518-16-9-1562821983-880x495.jpg

 

Kuşburnu özütünün düzenli bir şekilde tüketilmesi kolesterol seviyesinde düşüşe neden olabilir, yapılan bir çalışmada 6 hafta boyunca kuşburnu tohumundan yapılan bir besin maddesini tüketen hastaların kan kolesterol seviyelerinde çok ciddi düşüşler olduğu görüldü kolesterol seviyesindeki düşüş kalp rahatsızlığı riskini de düşürmektedir.

Kozmetik endüstrisinde de kullanılan bir ürün olan kuşburnu yağı, cilt yaşlanmasının önlenmesi için kullanılmaktadır. Bilim insanları kuşburnu tozunun yaşlanmaya bağlı cilt koşullarını iyileştirdiği sonucuna ulaştı, tabi C vitamini sağlıklı ve parlak bir cilt için en önemli besin maddelerinden birisi kuşburnu C vitamini açısından oldukça zengindir

Kış aylarında gelindiğinde grip ve soğuk algınlığı yayılmaktadır. Kuşburnu da tam da bu mevsimde olgunlaşmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için kuşburnu tüketimi oldukça önemlidir. Öksürük, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları önlemek için C vitamini tüketilmesi gerekiyor, yukarıda da söylediğimiz gibi kuşburnu C vitamini açısından son derece zengin bir besin maddesi C vitamini ayrıca demirin vücut tarafından daha iyi emilmesine olanak sağlıyor demir ise vücutta kansızlığın önüne geçiyor.

Kuşburnu hem birçok rahatsızlığın önlenmesi hem de bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından kış aylarında tüketilebilecek en sağlıklı besin maddelerinden birisidir.

Kuşburnunun dikkat çeken yararlarından bir diğeri ise ishal vakalarında yardımcı olmasıdır, kuşburnu sindirim sorunlarını gidermeye ve bağırsakların aktivitesini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır, ishali bulunan çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada 20 gram kuşburnu tozu 100 miligram su ile karıştırılıp tüketilmesi sonrasında ishal semptomlarının kısa bir sürede ortadan kalktı tespit edildi

qoxhrbjyc0emggzwhco6sw.jpg

Uygun Kuşburnu Miktarı

Kuşburnu hafif ekşi bir tadı bulunmasına rağmen son derece lezzetli bir besin maddesidir ve birçok farklı şekilde hazırlanabilmektedir. Çiğ tüketilebilir bir karıştırıcı ile tüketilebilir kaynatıldıktan sonra jöleleri soslara veyahut şuruplara eklenebilir, sadece bunlarla sınırlı değil bitkisel çay olarak da kuşburnu tüketilebilir marketlerde birçok kuşburnu çayı satılmasına rağmen elbette ki evde yapılanı çok daha sağlıklı, doğal hem de ucuz olacaktır. 

Tencerede kaynayan suyun içerisine 1 çorba kaşığı kadar kurutulmuş kuşburnu ekledikten sonra 5 dakika boyunca demleyin, daha sonrasında isterseniz içerisinde bir miktar bal ekleyebilirsiniz, bu şekilde kendiniz için kuşburnu çayı hazırlamış olacaksınız. Uzmanlar günde 3-4 bardak tüketilmesini yeterli buluyor.

Olası Yan Etkileri Nelerdir

Kuşburnunun yan etkilerinin birçoğu C vitamininin aşırı şekilde alınmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bunun için 115 gramdan fazla tüketilmemesi öneriliyor. Bu miktarda tüketilmesi bile C vitaminini öldürücü yapmıyor, yan etkilerinden bazıları arasında midede ekşime, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı ve mide krampları olabilir. Buna ek olarak yorgunluk ve mide bulantısı da yan etkileri arasında olabilir.

Hamilelik ve Emzirme

Hamile olan veyahut emziren kadınlar için kuşburnunun yan etkilerine dair net bir bilgi bulunmuyor. Bundan dolayı aşırıya kaçmadan ufak miktarda tüketilmesi öneriliyor, hiç tüketilmemesi çok daha sağlıklı olacaktır.

Böbrek Taşı

Ciddi seviyede C vitamini tüketimi böbrek taşına neden olabilir. Bundan dolayı böbrek rahatsızlığı yaşayan kişilerin kuşburnu tüketmeden önce mutlaka doktora danışması öneriliyor.