Kronik öksürük

Arada sırada öksürmek normaldir, özellikle de soğuk algınlığı, zatürre, grip veya alerjiniz varsa. Öksürmenin amacı, vücudun istemediği şeyleri ciğerlerden çıkmasını sağlamak içindir. Öksürük, solunum yollarının fazla mukustan temizlenmesine yardımcı olur.

Yayınlanma:
Kronik öksürük

Bu fazla mukusa sigara, soğuk algınlığı, astım, KOAH gibi bir akciğer hastalığı sebep olabilir. Mide ekşimesi, ilaçlar veya boğazı tahriş eden; kir, toz ve kimyasallar gibi şeylerde öksürüğe neden olabilir. Kan ya da yoğun mukus öksürmek risklidir.

Farklı öksürük türleri nelerdir?

Doktorlar, öksürüğün devam ettiği süreye göre üç gruba ayırırlar: akut (üç haftadan daha az süren öksürük), üç ila sekiz hafta devam eden öksürük veya kronik (sekiz haftadan daha fazla süren öksürük).

3 haftadan daha az süren öksürük (Akut)

Hemen hemen herkes ara sıra öksürür. Akut öksürüğün ana nedeni, grip ya da soğuk algınlığıdır. Nezle olabilirsiniz, ardından iki veya üç haftadan daha kısa süren bir öksürük yaşayabilirsiniz. Aşağıdaki durumlarda doktora gidin veya en yakın acil servise başvurun:

 • Nefes darlığı
 • Dudaklarda ve tırnaklarda mavileşme
 • Dudakta şişme
 • Kan tükürmek

3-8 hafta devam eden öksürük

3-8 hafta süren bir öksürük çoğunlukla soğuk algınlığı veya bir akciğer enfeksiyonundan kaynaklanır. 3-8 hafta süren öksürük kendiliğinden bitebilir ya da tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Üç haftadan fazla zamandır devam eden öksürüğünüz varsa ve doktorunuzu görmeniz gerekip gerekmediğinden emin değilseniz aşağıdaki semptomlar olup olmadığına dikkat edin:

 • Kan öksürüyor musunuz?
 • Nefes darlığı çekiyor musunuz?
 • Öksürüğünüz zamanla başka bir hal aldı mı?
 • Kilo veriyor musunuz?
 • Balgam çıkarıyor musunuz?
 • Ateşiniz var mı?
 • Sigara kullanıyor musunuz?
 • Geçmişte sigara kullandınız mı?
 • Astım veya KOAH gibi sağlık sorunları yaşıyorsunuz?

Bu sorulardan birine evet yanıtı verdiyseniz, doktora gitmenizde fayda var.

Öksürüğünüzü teşhis etmek amacıyla doktorunuz size aile geçmişinizi, evde veya işte maruz kalmış olabileceğiniz diğer şeyleri ve sigara kullanıp kullanmadığınızı sorabilir. Doktorunuz ayrıca aşağıdakileri içeren birkaç test yapmak isteyebilir:

 • Göğüs röntgeni, zatürre ya da akciğer kanseri için
 • Spirometri, astım ya da KOAH için

8 hafta veya daha uzun devam öksürük

8 hafta veya daha uzun süre devam eden öksürük, kronik öksürük olarak bilinir. Kronik öksürük, tek başına bir hastalık değildir. Yanlış giden bir şeylerin işaretidir. Bu yüzden doktorunuza gitmeniz ve sebebini bulmanız gerekir.

Kronik öksürüğün en yaygın nedeni şunlar olabilir:

 • Burun akıntısı sendromu
 • Evde veya işte hava yolunu tahriş eden bir şey
 • Alerjiler
 • Astım
 • Sigara kullanmak
 • KOAH
 • Bazı yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar

Bazen kronik öksürüğün nedeni tüberküloz, akciğer kanseri gibi daha ciddi hastalıklardan kaynaklanabilir. Doktorunuz böyle bir rahatsızlığınız olup olmadığını belirlemek amacıyla göğüs röntgeni isteyebilir.

Kronik öksürük teşhisi
Kronik bir öksürüğü tedavi etmenin ilk aşaması, buna neyin neden olduğunu bulmaktır. Doktorunuz nedeni teşhis etmek amacıyla birkaç test yapabilir. İlk önce doktorunuz tıbbi geçmişiniz hakkında bilgi edinmek isteyecektir. Size alerjiniz olup olmadığı, kullandığınız ilaçları, sigara kullanıp kullanmadığınız, evde veya işte kimyasallara maruz kalıp kalmadığınız gibi sorular sorabilir. Doktorunuza gitmeden önce sormak istediğiniz her şeyi yazın.

Tedavi

Öksürük tedavisi, öksürüğe neyin sebep olduğuna bağlıdır. Örneğin, öksürüğünüz astımdan dolayı ortaya çıkıyorsa doktor size astım ilacı verebilir. Öksürüğünüze sigara neden olursa doktorunuz bırakmanızı isteyebilir.

Öksürüğe ne sebep olur?

Öksürmeye neden olan bir şey vardır. Vücudunuzun istenmeyen şeylerin ciğerlerinize girmesini engellemek istediği için öksürürsünüz. Öksürük, solunum yollarınızdaki oluşan mukusun temizlenmesine yardımcı olur. Bu fazla mukusa sigara içmek, soğuk algınlığı, grip, akciğer enfeksiyonu ya da astım ve KOAH gibi bir akciğer hastalığı sebep olabilir.

Mide ekşimesi, bazı kullanılan ilaçlar veya bazı boğaz tahriş edici unsurlar (örneğin, toz, kir, kimyasallar gibi) akciğerlerinizle ilgili olmayan bazı durumlar öksürüğe neden olabilir.

Öksürüğümün normal olup olmadığını nasıl anlarım?

Arada sırada öksürmek normaldir. Soğuk algınlığı ve grip gibi şeylerden dolayı öksürük normaldir. Kan ya da yoğun mukus nedeniyle öksürüyorsanız bu öksürük normal değildir. Öksürüğünüz yorgun olmanıza neden oluyorsa veya sersemleşiyorsanız ya da göğüs ve mide ağrısı çekiyorsanız sebebi için doktorunuzla konuşmalısınız.

Sigara içen bireylerin öksürmesi normal mi?

Sigara içmek kronik öksürüğe sebep olabilir, ancak hırıltılı solunum ve öksürmek normal değildir. Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak için yardım isteyin. "Sigara içerken öksürüğünüzde" bu duruma alışabilir ve öksürüğün tipinin değişip değişmediğini anlayamazsınız. Eskiden olduğundan daha fazla öksürüyor musunuz? Öksürüğünüzde Kan var mı, daha fazla balgam (mukus) öksürüyor musunuz? Bunlardan herhangi biri bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaret olabilir. Kronik öksürük, KOAH belirtisi de olabilir.

Sigarayı bıraktım ama hala öksürüğüm var ne yapmalıyım?

Sigara içenler ve eskiden sigara içenler KOAH geliştirme riskini taşır. KOAH, amfizem ve kronik bronşitin adı olan kronik obstrüktif akciğer hastalığının kısa adıdır. Uzun süredir devam eden öksürük genellikle KOAH'ın belirtisidir. KOAH teşhisine yardımcı olmak için spirometri yani nefes testi kullanılır.

Neden şimdi doktora görünmeliyim? Daha sonra gitsem olur mu?

KOAH veya başka bir solunum rahatsızlığınız varsa, erken teşhis ve mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamak önemlidir. KOAH için erken tedavi, akciğerlerinizdeki hasarı durdurabilir. Bu, daha az semptom görülmesine ve sosyal hayatın rahat devam etmesini sağlar. KOAH teşhisi geç konulursa hastalarda daha şiddetli semptomlar ortaya çıkar ve tedaviler de işe yaramaz.

Astımım var ve öksürüyorum

Astımınızın kontrol edilemediğinin işaretleri şunlar olabilir:

 • Çok öksürüyorsanız, bu astımınızın iyi kontrol edilmediğinin bir işareti olabilir
 • Haftada bir defadan fazla olan öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı nedeniyle geceleri uyanıyorsanız
 • Solunum açıcı ilaçlar işe yaramıyorsa
 • Solunum açıcı ilacınızı haftada üç defadan fazla kullanıyorsanız
 • Astım, egzersiz gibi aktiviteleri yapmanızı engelliyorsa

Bu belirtilerden birine sahipseniz, doktorunuza görünün.

Öksürüğümün geçmesi için ilaç almalı mıyım?

Doktorunuz önermedikçe reçetesiz satılan ilaçları kullanmayın. Bunlar öksürüğünüzü tedavi etmezler sadece semptomları saklarlar. Doktorunuz öksürüğe neyin sebep olduğunu belirledikten sonra uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Doktorum öksürüğümün geçmesi için bana ilaç verecek mi?

Üç hafta veya daha uzun süre devam eden öksürük, vücudunuzda yanlış giden şeylerin olduğunu gösterir. Doktorunuzun yapması gereken şey, öksürüğe sebep olan şeyi belirlemektir. Doktorunuz öksürüğe neyin sebep olduğunu belirlemesinin ardından öksürüğe sebep olan şeyi tedavi edecektir.

Birden fazla öksürük nedeni olabilir mi?

Evet, birden fazla öksürük sebebi olabilir. Aslında aynı anda iki ya da daha fazla neden olabilir. Bu nedenle, nedenleri bulmak için doktorunuz çalışmalar yapacaktır.

Kaynak: Medicalpark

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet