Koronavirüsten Dolayı Ömür Boyu İlaç Kullanması Gereken Hastalığa Yakalandı!

Koronavirüsten Dolayı Ömür Boyu İlaç Kullanması Gereken Hastalığa Yakalandı!

İrem Deniz, ailesi ile virüse yakalandı. Hastalığın 6’ıncı gününde kan şekeri 380’e kadar yükselen Deniz’e diyabet tanısı konuldu.

Deniz ailesi bir süre önce virüse yakalandı ve hastalığı atlattı. Ancak İrem Deniz, mide bulantısı gibi semptomlar göstermeye başladı. Nabzı 150’ye yükselen çıkan genç kız, çarpıntı şikayeti ile hastaneye kaldırıldı. Tomografide virüsün akciğer tutulumuna neden olduğu görüldü. Deniz için kan gazı tetkiki de yapıldı ve ölçüm sonrasında Deniz’in kan şekerinin 380’e kadar yükseldiği görüldü. Genç kıza Tip 1 diyabet tanısı konuldu.

covid-19-ile-baslayan-yeni-diyabet-211583.jpg

Virüsün Hafife Alınacak Bir Durum Olmadığını Anladım

İrem Deniz, “Nabzım 150’ye çıktı, nefes almakta zorlandım. Ayrıca çarpıntımda vardı, annem ve babam şikayetlerim sonrasında terslik olduğunu düşünerek beni hastaneye getirdi. İçinde olduğum durum beni de rahatsız etmeye başlamıştı, şimdiye kadar diyabetle ilgili herhangi bir şikayetim yoktu, virüs sonrasında diyabet hastası oldum. Genç olduğum için bu durum beni özdü. Koronavirüsü atlattım ama diyabet açısından üzgünüm” dedi.

Altta Yatan Bir Genetiği Tetikledi

Anne Şeniz Deniz, kızının herhangi bir şikayeti olmadığını ve sporla ilgilendiğini, sağlıklı bir birey olduğunu dile getirdi. Virüsün altta yatan bir genetiği tetiklediğini ve kızının diyabet hastalığına yakalandığını belirtti.

Ömür Boyu İnsülin Kullanacak

Endokrinoloji Uzmanı Dr. Safiye Arık, İrem Deniz’in ömür boyu insülin tedavisi görmek zorunda kalacağını dile getirdi. Daha öncesinde diyabet öyküsü olmayan bir hasta olduğunu ve hastaneye geldikten sonra direkt damardan insülin uyguladıklarını ifade etti.

diyabet-corona-shutter-16-9-1590662853.jpg