Koronavirüs Tedavisi

Koronavirüs Tedavisi ile ilgili aşı, ilaç, plazma tedavisi gibi konular üzerine kaleme alınmış bir makaledir.

Yayınlanma:
Koronavirüs Tedavisi

2020 yılının başından beri yavaş yavaş Dünya üzerine yayılarak, 300 binden fazla ölüme sebep olan Yeni Tip Koronavirüs (COVID-19) gündelik yaşamımızı, ülke ve beraberinde hane ekonomimizi, ruh sağlımızı ve buna benzer neredeyse hayata dair birçok şeyi etkisi altına almış durumdadır. Bu sebeple Koronavirüs tedavisi ile ilgili yapılan çalışmalar büyük önem taşımaktadır.

Koronavirüs Aşısı

Koronavirüs tedavisi düşünülürken en temelde COVID-19 ‘u izole edebilecek ve ortadan kaldırabilecek tedavi yöntemleri denenmektedir. Özellikle virüslere karşı en etkili tedavi yöntemlerinin başında aşı gelmektedir. Virüs vücuda girmeden ya da daha hastalık yapmamışken yapılan aşılama uzun süreli bağışıklık sağlamaktadır. Bu konuda birçok ülke kendi içinde ya da karma takımlarla çalışmalar yapmaktadır. Buna rağmen henüz COVID-19’a karşı bir aşı geliştirilememiş olsa da son veriler, geliştirilmeye çalışılan aşıların insan deneylerinde olumlu sonuç verdiği yönündedir.

Koronavirüs İlaçları

Koronavirüsün orta ve ağır seyrettiği tablolarda ilk olarak çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. COVID-19 ilaçları olarak şu ana kadar en etkili grup antiviraller ve bu ilaçlar ile beraber kullanılan, ikincil enfeksiyonlar ya da altta yatan sorunların tamamen ortadan kaldırılmasını amaçlayan antibiyotik vb. ilaçlardır. Koronavirüs ilaçları, en temelde başka viral (virüslerin neden olduğu) hastalıklara karşı geliştirilmiş ve o virüsler üzerinde etkinliği kanıtlanmış ilaçlardan oluşmaktadır. Her ülke farklı türde bir tedavi yolu izlese de en temelde antivirallerin en etkili özelliğinden, yani virüsün hücre zarını parçalamasından (hücre zarı parçalanan virüs yaşayamaz) faydalanılmaya çalışılmaktadır.

Sadece COVID-19 için geliştirilmiş ve bu açıdan özel olarak üretilmiş bir ilaç bulunmamaktadır.

Koronavirüs Plazma Tedavisi

Koronavirüs ile ilgili özellikle ülkemizin en etkin kullandığı tedavi yöntemlerinin başında Koronavirüs Plazma Tedavisi gelmektedir. Bir hastalık etkeni vücuda girdiği zaman, vücut bu etken ile savaşmaya başlar ve bu kapsamda antikorlar üretilir. Bu temelden yola çıkılarak planlanmış bir tedavi yöntemi olan Koronavirüs Plazma tedavisi; hastalığı daha önce geçirip yenmiş bir bireyin kanının plazma bölümünün hasta kişiye nakli ve antikor sayısının arttırılarak vücut içerisinde verilen savaşın kişi lehine çevrilmesi şeklinde uygulanmaktadır.

Koronavirüs Plazma Tedavisi her ne kadar etkili bir tedavi yöntemi olsa da, bu konudaki en büyük sorun bağışçı ihtiyacıdır. İnsanların tıbbi ortamlara girmeye korktuğu ve sağlık çalışanlarının tamamının virüs taşıyabileceği düşüncesinin yerleştiği günümüzde, bağışçı olmak fazla tercih edilen bir durum değildir. Ayrıca bağışçı olabilmek için bazı kriterlere tam olarak uyulması da gereklidir.

Koronavirüs Plazma Tedavisi bağışçısı olabilmek için ilk olarak yapılan PCR ya da Hızlı Tanı Kiti testlerinin pozitif çıkmış olması, daha sonrasında da hastalığın seyri esnasında yapılan testlerde 1 hafta arayla 2 defa negatif sonucunun çıkması gerekmektedir. Ayrıca ileri görüntüleme yöntemleriyle (MR vb.) bu durumun teyidi de yapılmaktadır. Ancak bu şartlar altında COVID-19’un vücut tarafından yenildiği kabul edilmekte ve bağışçı olunmasına müsaade edilmektedir.

Bağışçı sayısının azlığı ve kan ürünlerinin uzun süreli saklamaya uygun olmaması nedeniyle Koronavirüs Plazma Tedavisi büyük çoğunlukla ağır ya da ağırlaşması muhtemel (altta yatan kronik hastalık, yaş vb.) vakalarda kullanılmaktadır.

Her ne kadar çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmiş ya da geliştiriliyor olsa da en temel tedavinin COVID-19 ile hiç karşılaşmamak olduğu unutmamalı ve izolasyon tedbirlerine imkanlar dahilinde en üst seviyede dikkat edilmelidir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet