Koronavirüs Aşısı Yaptıracaklara Alkol Uyarısı!

Koronavirüs Aşısı Yaptıracaklara Alkol Uyarısı!

BioNTech aşısı da ülkemize ulaştı ve aşılamanın içine dahil edildi. Uzmanlar ise aşı öncesinde ve sonrasında alkol tüketimi konusunda uyarıda bulundu.

Ülkemizde BioNTech ve Sinovac’ın koronavirüs aşılarının uygulanmasına devam ediliyor, şimdiye kadar 16.5 milyondan fazla doz aşı uygulandı. Uzmanlardan alkol tüketimi konusunda uyarı geldi.

Uzmanlar, aşının koruyuculuk düzeyi açısından aşıdan 3 gün öncesine ve aşıdan 10 gün sonrasına kadar alkol tüketilmemesinin önemli olduğunu ifade etti. İngiltere’deki uzmanlarda aynı şekilde koronavirüs aşısından önce ve sonra alkolden uzak durulması gerektiğini belirtti.

1440x810-cmsv2-742a177f-b71f-5def-a132-94a663c59ee2-4614956.jpg

Aşı İşe Yaramaz

Manchester Üniversitesi’nden Sheena Cruickshank, aşının vücutta ciddi bir etki göstermesi için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğini belirterek, aşıdan 1 gün önce veya aşı olduktan kısa bir süre sonra alkol tüketilmesinin aşının etkinliğini büyük oranda etkileyeceğini ve aşının bir faydasının kalmayacağını ifade etti.

Aşının Etkinliğini Azaltabilir

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu, “Aşı olmadan 3 gün öncesine, aşıdan sonra ise en az 10 gün sonrasına kadar alkol tüketilmemesi gerekiyor. Aşı uygulandığında vücudun bağışıklık sistemi devreye giriyor ve virüse karşı bağışıklık sağlayan maddeler üretilmeye başlıyor. Alkol tüketildiğinde ise bu hücreler gitmeleri gereken yere gidemiyor, bu da aşının etkinliğinin azalmasına neden olabilir.” dedi.

Alkolden Uzak Durun

Rusya’dan yetkililer ise Sputnik V aşısı olanlara en az 2 ay boyunca alkolden uzak durulması gerektiğini söyledi, aşının geliştiricilerinden Mikrobiyolog Dr. Alexander Gintsburg ise 2 aylık sürenin çok fazla olduğunu belirterek, her dozdan sonra 3 gün kadar alkolden uzak durulmasının yeterli olduğunu belirtti.

asi-reuters-16-9-1602565175.jpg

New York Üniversitesi’nden Dr. Tania Elliot, koronavirüs aşılarının kas ağrısı, baş ağrısı, aşı yapılan yerde ağrı ve halsizlik gibi yan etkileri olabileceğini, bu yan etkilerin alkolün yan etkileri ile birleşip aşı olan kişinin kendisini daha kötü hissetmesine neden olabileceğini dile getirdi.

42-72 Saat Boyunca Alkolden Kaçınılmalı

Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Dr. Jagadeesh Reddy’de alkol konusunda hem fikir olduğunu belirterek, elde şu an için net bir veri olmamasına karşın, aşıdan sonraki 42-72 saat içinde alkol tüketilmemesi gerektiğini ifade etti.