Koronavirüs Aşısı Olanlara Uyarı! Ölüm Riski Devam Ediyor!

Koronavirüs Aşısı Olanlara Uyarı! Ölüm Riski Devam Ediyor!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan koronavirüs aşıları hakkında dikkat çeken bir açıklama geldi. Ceyhan, tek doz aşı olan kişilerin hiç aşı olmamış gibi kendilerini koruması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’de koronavirüs aşılaması büyük bir hızla devam ediyor. Sağlık Bakanlığı son olarak 2.8 milyon doz BioNTech aşısının Türkiye’ye getirildiğini ve çalışmalara dahil edildiğini açıkladı. Tek dozluk BioNTech aşısının koruma oranının yüksek olduğu ve hastalık riskini 4 kat azalttığı belirtildi, Türkiye’de bu aşı da iki doz halinde uygulanacak.

mehmet-ceyhan-dha-1-16-9-1615059116.jpg

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, toz aşının sakıncalarını anlattı.

Bağışıklık sisteminin virüse karşı güçlenebilmesi için aşının iki doz halinde uygulanması gerektiğine belirtti ve tek doz aşı yaptıran için riskin hala devam ettiğini, bu kişilerin hiç aşı olmamış gibi tedbirlere uymasının büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Hayatlarını Kaybedebilirler

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, tek doz koronavirüs aşısının bağışıklık için yeterli olmadığını yakınları üzerinden bir örnekle açıkladı. Yakınlarının tek doz aşı olduğunu ve ikinci dozu bekledikleri süreçte virüse yakalandıklarını belirten Ceyhan şunları söyledi.

“Birisi yoğun bakımda diğeri ise hayatını kaybetti. Tek doz aşılama yeteri kadar korumadığı gibi topluma ciddi ölçüde zarar veriyor. Eğer elinizde 4 milyon aşı varsa bunu nasıl olsa gelecek diyerek kullanmak yanlış, 4 milyon aşı 2 milyon kişi için kullanılmalıdır. Aşılama ile toplumda belli bir oranda koruma sağlandığı iddia ediliyor ama bu da yanlış, Türkiye’de hedef yüzde 60 bağışıklık sağlamak, buna ulaşmak için de yetişkinlerin çok yüksek seviyede aşılanması gerekiyor. 25 milyon kişiyi aşılarsak yazı da rahat geçiririz düşüncesi de oldukça yanlış, bu düşünceler insanları önlemlerden uzaklaştırıyor, henüz çocukların aşılanmasına bile geçilmedi, aşılama oranı yüzde 60’a ulaşmadığı sürece rahatlama düşüncesi yanlış” dedi.

111919210-2.png

Mutantlar Daha Fazla Bulaştırıyor

Prof. Dr. Ceyhan, virüsün çok fazla mutasyona uğradığını belirterek sözlerine devam etti.

“Koronavirüsün mutasyona uğrayan hallerinde bulaşma oranı daha yüksek, Brezilya mutasyonu 1.8’le en yüksek bulaşma oranına sahip mutasyon. Virüsün yeni mutasyonlarının ülkemize girişini engellemek büyük önem taşıyor. Karadeniz’de tespit edilen mutasyonun yayılmamasını engellemek için seyahat kısıtlaması kararları alınabilirdi ama alınmadı tüm Türkiye’ye yayıldı. İlerleyen süreçte yeni mutasyonlar çıkabilir, bazı mutasyonlar çok daha bulaşıcı olabilir. Okullarda da belirtisiz atlatan çocuk miktarı fazla, geniş çaplı tarama yapılmadığı için bilinemiyor” dedi.

0zy2sexnluwe74njzx9dcg.jpg