Koronavirüs Aşısı Olanlar Dikkat! Tekrardan Aşı Olmanız Gerekebilir!

Koronavirüs Aşısı Olanlar Dikkat! Tekrardan Aşı Olmanız Gerekebilir!

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür’den çok dikkat çeken açıklamalar geldi. Hülür, koronavirüs aşısı olanların yeniden aşı olması gerekebileceğini dile getirdi.

Türkiye’de 14 Ocak tarihinde başlayan aşılama devam ediyor. İlk etapta Çin’den getirilen Sinovac aşısı uygulanmış daha sonrasında Almanya’dan getirilen BioNTech aşısı uygulamaya dahil edilmişti. Aşılama yaklaşık 3 aydır devam ediyor ve 19 milyon doza yakın aşı uygulandı. Aşının virüse karşı koruyuculuk oranları bilim adamları tarafından onaylanmıştı. Lakin koronavirüs aşısının ilk dozunu olduktan sonra virüse yakalananlar için kötü haber geldi.

3035882-810x458.jpg

Başa Dönülüyor

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, aşının birinci dozunu olduktan sonra koronavirüse yakalanan insanlar olduğunu belirtti, Hülür birinci doz aşı olduktan sonra virüse yakalanan kişilerde aşının ikinci dozunun uygulanmadığını ifade etti.

Hülür, virüse yakalananlar için ikinci doz aşının uygulanmadığını ve iyileşme süresi olan 10 günün ardından 180 günlük bir takvimin işlediğini ve aşılama en başa dönüldüğünü söyledi.

Tekrardan İki Doz Aşı Olacak

Hünal, virüse yakalanan kişilerde aşılamanın en başa döndüğünü, ilk dozun ardından 28 gün sonra ikinci dozun uygulamasına geçileceğini belirtti. 60 yaşında, ilk doz aşısını olan ama arada virüse yakalanan bir vatandaş için aşı yapılamaz yönünde kendilerine uyarılar geldiğini ifade etti.

biontech-pfizer-koronavirus-asi-reu-1485344.jpg