Koku, cinsel isteğin azalmasına sebep oluyor!

Koku, cinsel isteğin azalmasına sebep oluyor!

Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan araştırmaya göre koku kaybı, cinsel istek ve duygu tatminde azalmaya yol açıyor. Bilim insanları ‘’anosmi’’ olarak da bilinen koku kaybı, cinsel talepleri doğrudan etki ettiği tespit edildi.

 

Bilim insanları koku alma duyusunun cinsel motivasyonun için son derece önemli olduğunu ve her ikisinin de ‘’Yakından bağlantılı’’ olduğu belirtildi. Önceki yapılan araştırmalar da koku bozukluğu hastaların cinsel yaşamlarındaki çeşitli sorunların yaşandığı da ortaya çıkmıştı.5ee8bdb855428018c896085d.jpg

2 Bin Kişi İnceledi!

The Jouynal of Sexual Medicine dergisinde yayımlanan çalışma kapsamında Chiago Üniversitesi’nden araştırmacılar birçok çalışmaya imza attı. Bu araştırma içinde 65 yaş ve üstü 2 bin 84 kişiyi inceledi. Katılımcıları koku alma duyarlıklarının kokulu çubuklar ile cinsel istek ve aktivite sıklığını ise anketler aracılığıyla ölçtü. Sonrasında ise elde edilen verilerle birlikte cinsiyet, eğitim, ırk, biliş, ilaç ve yaş hesaplanması yapılarak karşılaştırıldı.

Yapılan bu araştırmanın yazarları, “Yetişkinlerde azalan koku alma işlevi, azalmış cinsel motivasyon ve cinsellikle alakalı az duygusal tatmin ile ilişkilendirildi. Çalışmamız, koku alma işlevindeki düşüşün cinsel hazzı etkileyebileceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı. viklkh-ank-w9dewxbuf2q.jpg

Bunların yanı sıra yapılan araştırmada koku veya tat alma kaybı, yüksek ateş, kuru öksürük, yorgunluk en yaygın semptomları arasında yer almakta. Bilim insanları COVİD – 19 hastalarının yüzde 10’u etkileyen bu semptomun iki aya kadar devam edebileceğini aktarıyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.