Koç yumurtası yersek vücutta neler olur?

Koç yumurtası yersek vücutta neler olur?

Daha önce koç yumurtası yiyen bir insanın vücudunda neler olduğunu merak ettiniz? Koç yumurtasının faydaları günümüzde birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Detaylar haberimizde.

 

Ortalama bir koç yumurtasının 100 gramı 125 kalori olduğu bilinmektedir. Besin değerleri kırmızı etten daha düşüktür. Bundan kaynaklı olarak ana yemekten ziyade meze olarak da tüketilebilmektedir. Ayrıca kolestrolu yüksek bir besin olmasından kaynaklı olarak yaşlı bireyler ve rahatsızlıklara sahip olan kişilerin sürekli tüketmemesi gerekmektedir.

Günümüzde her ne kadar Koç yumurtasının cinsel iktidara olumlu etki ettiğine dair iddialar olsa da bunlar tamamen asılsızdır. Koç yumurtasını cinsel yaşama dair herhangi bir etkisinin olup olmadığı bilinmemektedir.

dsc-0201.jpg

Koç Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

Koç yumurtası bünyesinde yüksek demir içermektedir. Kansızlığı önleyici etkisiyle de dikkat çekmektedir. Ayrıca koç yumurtasında protein olduğuna dair de birçok bilgi bulunmaktadır. Bünyesinde yüksek oranda da kolin içeren koç yumurtası, sinir sistemini düzenli olarak çalışabilmesine yardımcı olmaktadır.

Hafızayı güçlendirici bir etki sağlayan Koç yumurtası, vitamin ve minarelleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bazı kültürlere bakıldığında ise yumurtanın yenmesi pek hoş karşılanmamaktadır. Bilindiği üzere İslam dinine  mensup bireylerin koç yumurtasını yenmesinde herhangi bir problem yoktur.

koc-yumurtasi.jpg

Sağlık beslenme programlarına bakıldığında genel olarak koç yumurtası tüketilmesinde bir problem yoktur. Ancak bireyin çeşitli sorunlarının ve sağlık sıkıntılarının olması durumun koç yumurtası tüketmemesi gerekebilmektedir. Yağda eriyen A, D, E ve K vitamini açısından zengin olan koç yumurtası yüksek oranda tüketilmesi durumunda karaciğer yağlanmasına ve kolestrolün yükselmesine neden olabildiğini unutmamakta fayda var.

UYARI: Sizlerle paylaşılan bilgilerin hiçbiri reçete niteliğinde olmadığını hatırlatmakta fayda var. Doğru besin tüketimini gerçekleştirebilmeniz için uzman hekiminizden yardım almanız şarttır. Aksi takdirde istemediğiniz durumları yaşayabilirsiniz.