Kısıtlamalar İl ve İlçe Olarak Kaldırılacak Mı?

Kısıtlamalar İl ve İlçe Olarak Kaldırılacak Mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün 65 yaş üstü ve onların 60 yaş üstü eşlerinin aşılanmaya başladığı bilgisini aktarmıştı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz aşılanmanın hemen ardından 65 yaş üstünün yasağının gevşetilmeyeceğini aktardı.

 

Korona virüs salgınıyla mücadelede çalışmalar devam ediyor. Son olarak 65 yşa ve üzerine vatandaşların aşılanması, Fahrettin Koca tarafından duyurulmuştu. Korona virüs bilim kurulu üyesi Hasöksüz önemli açıklamalarda bulundu ve şunları ekledi,

‘’ 65 yaş ve üstüne aşılama başladı. İkinci dozdan iki hafta sonra koruma etkisini gösterir. Yaşlılarda can kayıplarını düşürecektir. Sınırlamaların da hafiflemesi mümkün olabilir” dedi. Normalleşme için oldukça önemli kriterler de bulundu. Türkiye’de kitlesel aşılama sırasının 65 yaş üstüne gelmesinin önemli olduğunu belirtti.

kontrollu-normallesme-yarin-basliyor-729641-5.jpg

‘’Ölüm Oranında Düşüş Olacaktır’’

Prof. Dr. Hasöksüz, 65 yaş ve üzeri bireylerin aşılanmasının önemli olduğunu ve bunu turkuaz tabloya olumlu katkıları olacağını aktardı. Sonrasında ise şunları ekledi, ‘’Bu yaş grubunda aşılama sayesinde ölüm oranlarında düşüş olacağını yakında göreceğiz. İlk aşılanmadan 28 gün sonra ikinci dozlarını yapacaklar. Koruma ise ikinci dozdan 14 gün sonra başlayacak. Bu sayede, yaşlılara uygulanan sınırlamaların hafiflemesi de mümkün olacak” ifadelerini kullandı.  

“Toplumun yüzde 60’ının aşılanması”

Korona virüs salgınına karşı aşılama çalışmalarının gerçekleşmesi son derece önemli. Ancak uzmanların yaptığı açıklamalara göre toplumun büyük bir kısmının aşılanması gerekmekte. Bundan kaynaklı olarak yüzde 60 işaret ediliyor. Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz aşılama üzerine şunları ekledi,

​​​​​​​salgin1020-kopya.jpg​​​​​​​

‘’Aşılar, bütün ülkeye dağıtıldığında günde bir milyon aşı, çok basit ve hızlı bir şekilde yapılabilecektir. yüzde 60’ın aşılanmasıyla, toplumdaki virüs sayısı da çok azalacağı için günlük vaka ve ölümler de çok aşağılara inecek." Maskeli de olsa normal hayat başlayacak "Hastalık yok olmayacak; ancak maskeli de olsa normale yakın bir hayat dönebileceğiz. Bu tip salgınlarda sadece kendi insanımızın aşılanması yeterli değil, diğer ülkelerdeki insanların da aşılanması önem taşıyor." İfadelerini kullandı.

Normalleşmenin gerçekleşmesi için ilçe ilçe puanlama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tarafından yerel bazlı normalleşme adımlarını işaret ettiğini söylemek mümkün. Ayrıca bu konu Bilim Kurulu’nda da gündeme geldi. Bölgesel olarak normalleşme adımları için puanlama sistemi oluşturulmasının planlandığı da belirtildi.  Puanlama sistemine göre il, ilçe veya belde de okullar yüz yüze eğitime açılabilir. Bunun yanı sıra restoranlar veya kafeler de açılabilme durumu bulunuyor. Ancak bunun kararına, salgının gidişatı yön verecek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.