Kırmızı soğanın mucizevi etkisi!

Kırmızı soğanın mucizevi etkisi!

Korona virüse karşı alınan doğal tedbirlerin öneminin altını çizen Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Serhat Koran, kırmızı soğan ile ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı ve birçok kişiye önerdi.

Günümüzde hemen hemen herkesin mutfağında olması gereken kırmızı soğan, korona virüs ile mücadelede oldukça önemli olduğu belirtildi. Kan basıncını düzenleyen, kan pıhtılaşmasını önleyenve kalp sağlığına oldukça faydalı olduğu belirtilen soğanın tüketilmesi önerildi. Prof. Dr. Serhat Koran, önemli tavsiyelerde bulundu. Kuersetinin virüsün çoğalmasını ve bir araya gelmesini engelleyen bir madde olduğunu dile getiren Koran şunları söyledi;

 “Yapılan çalışmalar virüsün belli bir bölgede, özellikle de akciğerde toplanmasını engellediği gösterdi. Kuersetin tabletler halinde de satılıyor. Kırmızı soğan dışında başka sebze ve meyvelerde de bulunuyor ama birçoğu ülkemizde değil yabani ortamlarda yetişiyor” ifadelerini kullandı.

kirmizi-sogan-min-min.jpg

Korona Virüs ile Savaşıyor

Koran, kırmızı soğan’ın korona virüs ile mücadelede son derece önemli bir noktada olduğunun altını çizdi ve şunları ekledi; “Kırmızı soğanın içerdiği kuersetin maddesi, virüsün çoğalmasını ve bir araya gelmesini, gruplar halinde çoğalmasını engelleyen bir madde olduğunu söyleyebilmek mümkün.. Yapılan çalışmalar virüsün belli bir bölgede, özellikle de akciğerde toplanmasını engellediğini gösterdi. Kırmızı soğan ise vücudumuzun direncini ve kuvvetini artıracaktır. Yüksek oranda anti-oksidan etkisi verecektir. Kuersetinden dolayı da korona virüsle ciddi bir şekilde savaşacaktır” dedi.

Her Gün İçin

Kırmızı soğanın kaynatılarak içilmesi gerektiğini dile getiren Koran, şunları ekledi, ‘’Tavsiyem şu şekildedir, kırmızı soğanın dışındaki bir yada iki tabakayı çıkartarak 4’e bölün. Sonrasında ise suyun içerisinde kaynatın. 5 dakika soğumasını bekleyin. Sonrasında her gün bunu içebilirsiniz. Günde 2 bardak içilebilir’’ dedi.

​​​​​​​yemekte-kirmizi-sogan-kullanmayin-1491981074-0594.jpg​​​​​​​

Enfeksiyon Süreçlerinde Daha Fazla Tüketilebilir

Enfeksiyon döneminde de bire bir mücadele yaratan kırmızı soğanın tüketilmesi öneriliyor. Koran son olarak şunları ekledi, ‘’Hastalık başlanmadan kullanılması çok daha faydalı olacaktır. Enfeksiyon başlamadan, her gün tüketmek son derece önemli. Vücudun direnci, yediğimiz içtiğimiz şeylerinde bunlara etkisi yüksek. Virüsün zarını erittiğine dair çalışmalar var’’ dedi.