Kienböck Hastalığı Nedir? Oldukça Yaygın Sinir Hastalığı!

Kienböck hastalığı el bilekleri yaşanan bir rahatsızlığın adıdır. Lunat kemiğinin olması gerektiği gibi olmaması veya yapısının bir dış faktör nedeniyle bozulması ile birlikte bilekte ortaya çıkan sinir sıkışması gibi tüm durumlara Kienböck hastalığı

Kienböck hastalığı el bilekleri yaşanan bir rahatsızlığın adıdır. Lunat kemiğinin olması gerektiği gibi olmaması veya yapısının bir dış faktör nedeniyle bozulması ile birlikte bilekte ortaya çıkan sinir sıkışması gibi tüm durumlara Kienböck hastalığı denmektedir. El bileğinde bulunan 8 küçük kemikten bir tanesi olan lunatum kemiği bilek kemiğinin tam ortasında olmakla birlikte eklemleri birbirine bağlayan roldedir. Bu sebeple oldukça önemli bir kemik olmasından kaynaklı olası bazı sorunlarla karşılaşması halinde bazı hastalık durumları ortaya çıkabilmektedir.

p19aenvs90lu71tnm15e7qm3f8r7.jpg

Lunatum kemiğinde tam olarak sebebi açıklanamayan bir şekilde ortaya çıkan dolaşım sıkıntısı görülebilmektedir. Bu dolaşımın olmaması halinde de bilekte ciddi ağrılar ile birlikte hareketlerde sınırlanmalar yaşanabilmektedir. Yaşamı ciddi şekilde etkileyen bu hastalık yapılan araştırmalar neticesinde 20 ve 40 yaş aralığında daha çok görülmektedir. Genellikle tek bilekte görülen Kienböck çok az hastada ise her iki bilekte de görülmüştür. Bazı bulgulara göre bu hastalığa sebep olan şeyin bilekteki kemiklerin orantılı olmaması olarak saptanmakla birlikte, bileğe sürekli yük binmesi veya sürekli darbe alması gibi durumlarda da ortaya çıkabildiği gözlemlenmiştir.

Hastalığın Teşhis Edilmesi Zordur!

Kienböck hastalığı teşhisi zor olan hastalıklardan bir tanesidir. Genellikle ortaya çıkan sorun kendini son ana kadar gizlemekle birlikte dikkat edilmediği taktirde artık ortaya çıkmış olması durumunda bile fark edilemeyebilmektedir. Şiddetli ağrılar ile kendini gösteren bu hastalık her geçen zamanda daha çok ağrıya sebep vermektedir. Bu sebeple bileklerde olası sürekli ağrılar halinde muhakkak MR çekilmesinde ciddi fayda olmaktadır.

4. safha şeklinde ilerleyen Kienböck hastalığında lunatum kemiği işlevini yitirmeye başlar ve bir yerden sonra kırılmalar bile ortaya çıkabilmektedir. Adeta kemiklerin içte kırılmalara doğru gittiği bu hastalık bileğin şeklinin bozulmasına sebep olduğu da bilinmektedir. Yine ciddi şekilde kireçlenme ile birlikte lunatum kemiğinin tamamen çökmesi ihtimali de ortaya çıkabilmektedir.

Tedavisi Evrelere Göre Yapılır!

Kienböck hastalığında uygulanan tedavi yöntemleri farklılık gösterebilmektedir. Hastalığın ilk evrelerinde daha çok dinlenme aleti uygulaması yapılmaktadır. Bu sebeple kan dolaşımının yeterli seviyeye getirilmesi hedeflenmekte ve ileri safhalara gidilmeden önüne geçilmeye çalışılmaktadır. İlerleyen safhalarda ise kemiklerin boylarının eşitlenmesi ve bu sebeple operasyon uygulanması şart hale gelmektedir. Yine kan dolaşım Kienböck hastalığı tedavisinde en önemli nokta olmaktadır. Gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte bu bölge kamera ile gözlemlenebilmekte ve müdahaleler bu yolla da yapılabilmektedir.