Kepçe Kulak Nedir? Neden Olur? Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe Kulak Nedir? Neden Olur? Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak görülen kepçe kulak vücudun genel işleyişin de bir etkisi olamayan dolayısıyla tam bir hastalık olarak nitelendirilmeyen estetik açıdan insanları oldukça fazla rahatsız etmesiyle ameliyatla ortadan kalkıyor.

Peki kepçe kulak nasıl olur? Neden olur? Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır? Tüm soruların yanıtı burada!

Kulaklarda estetik kaygıyı bozan unsurun şekil bozukluğu yani kepçe kulaktır. Bazı insanların kulak kıkırdağı zayıf olur o yüzden kıvrımların yeterli oluşmaması kulakların önce ya da yana doğru kıvrılmasına sebep olur. Bu duruma da kepçe kulak denir. Kepçe kulak sorunu genellikle genetiktir yani aileden gelen şekil bozukluğudur. Kepçe kulak, çocuklar da 6 yaşından itibaren göz ile görülebilir bir duruma gelir. Özellikle de okul çağındaki çocuklar için kepçe kulan sorunu arkadaş çevresinde ve gireceği diğer ortamlarda sıkıntı yaratabilir. Kepçe kulaklar kadınlar tarafından saçları ile kapatılırken çok büyük sorun teşkil etmez ancak erkekler için durum kadınlarınki kadar kolay değildir.

  • Özellikle de ilkokul çağından ergenlik dönemine kadar erkekler de kepçe kulak problemi derin psikolojik yaralar açabilir. Kepçe kulaklar okul da alay konusu olacağından büyüme çağında olan çocuklar için hassas noktadır.
  •  Kepçe kulaklar kadınlar tarafından saçları ile kapatılırken çok büyük sorun teşkil etmez ancak erkekler için durum kadınlarınki kadar kolay değildir.

KEPÇE KULAK AMELİAYATI KİMLERE YAPILMAKTADIR?

Kulağı normalden büyük olan insanlara: Kulağında öne doğru eğik olan anatomik olarak ve görünüş olarak farklı görünen kişilere yapılabilir. Kepçe kulak da esas sorun kişinin bu anatomik farklılığı kabullenmemesi ya da okullar da yaşıtları tarafından alay konusu olmalarıdır. Bu sebeple bu bozukluğun düzeltilmesini isteyen insanlar ve 6-7 yaşlarından itibaren çocuklar ameliyat olabilir. Kız çocukları saçlarıyla kulaklarını kapatmayı çalışırken erkek çocuklarda daha erken yaşda ameliyata başvurulduğu görülmektedir.

PEKİ KEPÇE KULAK AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Kulak ameliyatı için kullanılan birçok teknik mevcuttur, hepsinde de hedef aynıdır. Kullanılan tekniklerin farklı olsa da burada başarıyı etkileyen önemli unsur hekimlerin tecrübesi ve hastanın kulaktaki deformasyon derecesidir. Cerrahın tercihine göre kesiş yeri farklılık göstermektedir. Bazen kulağın tam arkasında kesi yapılır. Bazen de kulağın ön kısmı tercih edilir. Kulağın ön tarafında yapılan kesişle ameliyat daha kolay şekilde gerçekleşir. Ancak kulak arkasında olan kesi de ameliyat çok daha kolay şekilde gizlenmesini sağlar.

Sonuç olarak da her iyi yönteminde avantaj veya dezavantajı vardır. Kepçe kulak operasyonu için başvuruda bulunan hastaların bir çoğu kulak kıvrımlarının az olması şikayetiyle gelir. Yani kulakla saçlı deri arasındaki açılanma normaldir. Bu insanlarda modifiye kaye yöntemi kullanılabilir. Bu yöntemle hastanın cilt yüzeyin de kesi izleri olmaz sadece iğne deliği açılır. İşlem bu deliklerden gerçekleşmektedir.