Kenevir Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Cannabidiol (CBD) yağı ile kenevir tohumu yağı aynı anlama gelir. Kenevir bitkilerinden elde edilen bir yağ şeklidir. Kenevir tohumlarının soğuk sıkım tekniği ile sıkılarak elde edilen yağ açık veya koyu yeşil renkte olmaktadır.

30 Temmuz 2021 15:14 Yaşam
Kenevir Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Kenevir Tohumu Yağının Faydaları

Kenevir tohumu yağının en bilinen faydalarının başında cilde olan etkileri bulunur. Bu özelliğinin yanında kalp sağlığına ve daha zinde bir beyne sahip olmayı sağlar. 

Cilt Sağlığı Üzerine Etkilidir

Kenevir tohumu yağı içerisinde bulunan maddeler anti-inflamatuar özellikler taşır. Bu özelliği sayesinde de ciltte görülen, egzama ve sedef hastalığı kaynaklı olarak görülen, alevlenme dönemlerinin  önlenmesini sağlar.  

Yağın içeriğinde bulunan esansiyel yağlar ise ciltteki linoleik asit, alfa-linolenik asit ve GLA seviyelerini arttırmaya yardımcıdır. Bu etkisi sayesinde ciltte hapsedilen nemin artmasını ve cildin nemli kalmasını sağlar.

Bütün cilt tiplerinde kullanılabilen kenevir tohumu yağı, aknelerin oluşumuna sebep olan gözenek tıkanmasına sağlamaz. Tam tersine antienflamatuar özellikleri bulunması sebebiyle aknelerle savaşır. 

Ciltte ki yağ üretimini dengeleyerek hem kuru ciltlere hem de yağlı ciltlere faydalı olur. Bunun yanında makyaj temizleyici olarak da kullanılabilir. 

İçeriğinde bulunan linoleik ve oleik asit ise ciltte oluşan ince kırışıklıkların giderilmesine etki ederek daha genç bir görünüme kavuşmayı sağlar. 

Saça Faydaları

Kenevir tohumu yağı saç bakımında da kullanılan bir esansiyel yağdır. Saç derisine masaj yaparak veya şampuanlar ile birlikte kullanılması durumunda saçlı derideki kan dolaşımını arttırır ve saçların daha sağlıklı ve daha kalın telli olmalarına yardımcı olur. 

Nemlendirici özelliği bulunması sebebiyle de kuru saç derisine ve kepeklenmeye iyi bir çözüm olarak karşımıza çıkar. 

Diş Sağlığına Faydalıdır

Kenevir tohumu yağının diş macunlarında ve diş temizliğinde düzenli olarak kullanılması başta diş çürükleri olmak üzere, diş eti kanamalarının ve diş eti hastalıklarının önüne geçer. Bunların yanında dişlerin daha beyaz görünmelerini sağlar ve hassas dişleri destekler.

Beyin Sağlığını Destekler

Bir çalışmada kenevir tohumu yağı içerisinde bulunan polifenol maddesinin beyin sağlığını korumaya yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 

Yağın içeriğinde bulunan yağlar beyin ve sinir sistemi için yararlıdır. Bu yağ asitleri zamanla oluşan beyin ve sinir sistemi dejenerasyonunun önüne geçer. 

Kalp Ve Damar Sağlığını Destekler

Kenevir tohumu yağı içerisinde bulunan Alfa-linolenik asit, sağlıklı kalp sağlığının işlevini destekler. Bu sayede kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır.

Omega-3 ve Omega-6 yağlarını da bünyesinde bulunduran kenevir tohumu yağı, kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesinde de etkili olur. 

Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin dengeli bir şekilde bulunması sebebiyle tansiyonun düşmesinde önemli rol oynar. Bu sayede felç ve kalp krizi riskini azaltır. 

Sindirimi Destekler

Ankara Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, kenevir tohumu yağı içerisnde bulunana liflerin hem ishali hem de kabızlığı tedavi etmede etkili olduğunu göstermiştir. 

İçeriğinde bulunan çözünebilir lifler ise mide ve bağırsaklarda bulunan suyu arttırarak besinlerin daha rahat sindirilmesini sağlar. Ayrıca safra kesesini de uyandırarak safra salgısını gerçekleştirmesi de kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olur. 

Artrit Semptomlarını Azaltır

Kenevir tohumu yağının antienflamatuar etkisinin bulunması, vücutta ki enfeksiyonla savaşmasını sağlar. Bu sebeple iltihabın sebep olduğu artrit ağrılarını hafilemesinde ve alevlenme dönemlerinin daha kolay atlatılmasında etkilidir. 

MS Hastalığını Önler

Kenevir tohumu yağı MS hastalığının önlenmesinde ve semptomların hafifletmesinde etkili olduğunu göstermektedir. 

Kanser Tedavisinin Yan Etkilerini Azaltır

2007 yılında yapılan bir çalışma, kenevir tohumu yağının kanser tedavisinin sebep olduğu yan etkilerini azalttığını göstermektedir. İçeriğinde bulunan kannabidiol (CBD) gibi kannabinoidlermaddelerin vücudun iyileşmesini desteklediğini göstermektedir. En hızlı etkinin ise buhur yöntemiyle burundan alınarak sağlandığı çalışmalarla ispatlanmıştır. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kenevir tohumu yağı içerisinde bulunan esansiyel yağlar vücudun doğal olarak ürettiği ve TCH’de bulunan endokannabinoidler içerirler. Bu sebeple bu yağ bağışıklık sistemine takviyede bulunur. 

Yağ, içlerinde Escherichia coli , Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa bakteri çeşitleri de bulunan birçok bakterinin vücuttan atılmasında etkileri bulunur. 

Psikolojik Etkileri Bulur

Kenevir tohumu yağı ile ilgili olarak birçok duygudurum bozuklukları çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalardan birisi de bipolar hastalığı üzerine olmaktadır. Yapılan çalışmada bu hastalığa sahip olan hastaların semptomlarının hafiflediği kaydedilmiştir. 

Yapılan bir başka çalışmada ise DEHB hastalığına sahip kişiler üzerine yapılmıştır. Bu deneyin sonuçlarında ise yüksek oranda Omega-3 yağı içeren kenevir tohumu yağının duygu durumlarını düzenlediği bulunmuştur. 

Nörotransmiterlerin salınımını düzenleyen yağ, anksiyete ve depresyon gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olmak amacıyla da kullanılırlar. 

Kaygıyı Azaltır

Yapılan bir çalışmada kenevir tohumu yağı kullanan deneklerin stres seviyelerinde %20 oranında düşüş olduğu gözlemlenmiştir. Yağın stres seviyesine etki etmesinin sebebi ise içeriğinde bulunan yüksek Omega-3 yağ asitleridir. 

Uykusuzluğa İyi Gelir

Kenevir tohumu yağı içerisinde bulunan magnezyum vücudun gevşemesini sağlar. Diğer bir yandan, uyku sürecinin başlamasını sağlayan hormonların aktifleşmesinde de önemli bir rol oynar. 

Bağımlılık Tedavilerine Yardımcı Olur 

Amerika’da yapılan bir çalışmada, kenevir tohumu yağının alkolizm ve kokain bağımlılığını tedavisinde kullanılabileceğini göstermektedir. Yağın içerisinde bulunan Cannabidiol maddesi alkol ve kokain isteğini baskılayabilmektedir. 

Menopoz Dönemine Yardımcı Olur

Kadınlar menopoz dönemine girdiklerinde östrojen seviyeleri düşer. Bu durumda kadınlarda fiziksel, zihinsel ve psikolojik bazı sorunların yaşanmasına sebep olur. Kenevir tohumu yağı gıda takviyesi olarak kullanıldığında ise bu etkilerin görünmesini hafifletilir veya tamamen ortadan kaldırır. 

Yağın içerisinde bulunan temel amino asitler ve vitaminler, omega yağları, doğal lifler ve gamma-linolenik asit (GLA) menopoz döneminde görülen semptomların hafiflemesinde etkili olur.

İçeriğinde bulunan vitamin ve amino asitler semptomlarla mücadele etmeye yardımcı olurken; omega yağ asitleri ise bu dönemde görülen kardiyovasküler hastalık riskinin önüne geçer. 

Gamma-linolenik asit (GLA) hormon dengesizliklerini ortadan kaldırırken, sindirim sorunlarının önlenmesinde ise içeriğinde bulunana doğal lifler görev alır. 

Düzenli olarak kenevir tohumu yağının kullanımı bu dönemde ki kadınların; gece terlemelerini, kaygı bozukluklarını, sıcak basmalarını ve saç tellerinin incelmesi gibi semptomları azaltır. 

Hamilelik Döneminde Bebeğin Gelişimini Destekler

Kenevir tohumu yağı içerisinde bulunan yüksek oranda Omega-3 yağ asitleri hamilelik döneminde ki bebeklerin gelişiminde son derece etkilidir. Özellikle bebeklerin göz ve beyin gelişimini destekleyen yağ, aynı zamanda maternal depresyonun önlenmesinde de yardımcı olur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler