Kaval Kemiği Ağrısı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzün modern yaşam tarzı nedeniyle, gün içinde yeterince hareket edemeyiz. Bunun insan vücudu üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır.

Yayınlanma:
Kaval Kemiği Ağrısı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Çünkü insan vücudunun yapısı gereği hareket etmesi gerektiğinden ve insan vücudu yeterince hareket etmediğinde bunun vücut üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Kaslar ve eklemler hareket ederken güçlü ve sağlıklı kalır. Yeterince hareket etmemek kasların zamanla güç kaybetmesine ve daha az sağlıklı hale gelmesine neden olabilir. Bu durum insan iskelet sistemini de etkileyecektir.

Hareketsiz bir yaşam, kemiklerin zamanla elastikiyetini kaybetmesine ve daha kırılgan hale gelmesine neden olur. Düzenli egzersiz yapan kişiler daha sağlıklı iskelet kaslarına sahipken, uzun süre oturanlar daha sağlıklı değildir. Hiç egzersiz yapmayan veya çok az egzersiz yapanlar kısa bir süre de olsa egzersiz yapmak istediklerinde kemik ağrısı oluşabilir. Bu olası ve çok yaygın bir durumdur. Yan ağrısı, egzersiz sonrası hareketsiz kalan kişiler için de en yaygın sorunlardan biridir.

Kaval Kemiği Ağrısı Nedir?

Kaval kemiği diğer bir deyişle tibia, diz ile bacak ayak bileği arasında yer alan büyük bir kemiktir, güçlü ve dayanıklı olduğu bilinmektedir. Kaval kemiği ağrısının bilimsel adı "tibia" olarak adlandırılır. Bu ağrının ana nedenlerinden biri, tibianın kuvvetli hareketidir. Orta yoğunluktaki aktiviteler, hatta bazen bir otobüse veya taksiye binmek için koşmak bile hareketsiz insanlar için ağrıya neden olabilir. Ancak bu, bir sporcunun stresli döneminden, yani çok fazla antrenmandan veya sıkı rekabetten sonra olur.

Egzersiz sırasında egzersizi aniden bırakmak çok yaygındır. Atlama aynı zamanda basketbol, futbol ve atletizmde de yaygındır. Tüm bu egzersizler tibiaya aşırı yük bindirebilir ve kemik hasarına neden olabilir. Kemiklerin kendilerini onarmak için belirli bir süreye ve gerekli dinlenme zamanına ihtiyacı vardır. Yeterli dinlenmeden, tibia tamir edilemez ve bu durum daha sonra tibiada şiddetli ağrıya neden olabilir.

Bazı durumlarda egzersiz sırasında ağrı çok yoğun hale gelebilir. Bu durumda faaliyetin sonlandırılması gerekebilir. Çünkü bu aktiviteye devam etmek kalıcı hasara neden olabilir ve kemiklerin aşırı derecede hassaslaşmasına neden olabilir. Bu, olası darbelerde ve ani hareketlerde bile kırılmalara neden olabilir.

Kaval Kemiği Nerededir?

Kaval kemiği, Latince'de tibia olarak adlandırılır. Diz altından fibula ayak bileğine kadar uzanır. Ancak tibia fibuladan daha büyük ve daha dayanıklıdır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmada tibianın vücuttaki işlevinin yük taşımak olduğuna dikkat çekildi. Kaval kemiği yapısı gereği ağrımaya, kırılmaya ve yırtılmaya çok müsait kas ve kemiklerden oluşur.

Kaval Kemiği Ağrısı Semptomları Nelerdir?

Tibia ağrısı genellikle bacak kasları ve kemikleri çok yoğun ve tekrarlayan aktivitelere maruz kaldığında ortaya çıkar. Bu, neden tibia ağrısına neden olduğunun en kesin ve basit tanımıdır. Çoğu insan tibia ağrısının ortak semptomlarına sahiptir. Ancak tüm semptomları aynı anda görmek imkansızdır.

  • Baldırın önünde ağrı, başka bir deyişle tibianın önünde ağrı

  • Hareketsiz insanlar için, egzersiz sırasında, yorucu egzersiz veya sporcular için tibiada ani ağrı,

  • Tibianın sol ve sağ tarafında ağrı, yani bacağın sol ve sağ tarafında ağrı,

  • Bacak kası ağrısı

  • İç bacakta hassasiyet veya ağrı

  • Bacaklarda hafif şişlik,

  • Ayaklarda uyuşma ve güçsüzlük tibia ağrısının en sık görülen belirtileridir.

Bu semptomlar çoğu insanda yaygındır ve tedavi süreci aynıdır. Genellikle uygun bir dinlenmeden sonra ağrı azalır ve kaybolur. Ancak düşme veya kazadan sonra, tibiada şiddetli ağrı, baldırda büyük şişlik, şişlik çevresinde sıcaklık hissi veya dinlenirken bile sürekli ağrı varsa en kısa zamanda kontrol edilmelidir. Bu ağrılara neden olan çatlak veya kırıklar olabileceğinden acil müdahale gerekmektedir.

Kaval Kemiği Ağrısı Neden Olur?

Baldır kasları ve kemikleri büyük baskı altında olduğu için yanal kemik ağrısı oluşabilir. Bacaklarda bulunan bu kas ve kemiklerin esnekliği ve dayanıklılığı kişiden kişiye değişir. Kısa süreli egzersiz, daha az aktif olan kişilerde tibia ağrısına neden olabilir ve daha aktif olan veya sporla ilgilenen kişiler çok yoğun aktivitelerden sonra tibia ağrısı yaşarlar.

Günlük yaşamda daha az aktif olan kişiler, koşudan, uzun yürüyüşten veya merdiven inip çıktıktan sonra kaval bölgesindeki ağrısından şikayet edebilir. Sporcular, daha yoğun bir antrenmandan sonra veya yarışma hızı arttıktan sonra tibia ağrısı yaşayabilir. Egzersizin süresi, sıklığı veya yoğunluğunda ani bir artış da tibia ağrısına neden olabilir.

Yamaçlarda veya sert yüzeylerde (asfalt gibi) yürümek veya koşmak da bu ağrılara neden olabilir. Birçok askeri personel, sıkı bir eğitimden sonra acı çekiyor. Düz ayağı olan hastalarda tibia ağrısı da yaygındır.

Kaval Kemiği Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Tibia ağrısını teşhis etmek çoğu ağrıdan daha kolaydır. Doktor, ağrının nedenini araştırmak için hastanın tıbbi geçmişi hakkında bilgi alır. Yakın zamanda yorucu egzersize maruz kalmış hastalarda bu ağrının ortaya çıkması tibia ağrısını gösterir.

Ayrıca bunun herhangi bir kaza veya travma sonrasında olup olmadığı da açıkça ortaya çıkar. Şişlik veya hassasiyet olup olmadığını kontrol etmek için fizik muayene yapılır. Hastanın tıbbi geçmişi öğrenildikten ve fizik muayeneden sonra teşhis yapılamazsa, röntgen veya diğer tıbbi görüntüleme teknikleri kullanılır.

Bu ağrıya neden olan herhangi bir yırtılma veya çatlak olup olmadığını belirlemek için X ışınları veya MRI gibi görüntüleme tekniklerinden yardım alınabilir. Çatlaklar veya kırıklar varsa uygunsa tedavi belirlenir.

Kaval Kemiği Kırığı Nedir?

Etrafında kas dokusu olmadığı için kaval kemiği darbe anında yırtılmaya uygundur. Tibia kırıkları normaldir; bir trafik kazası, yüksek irtifadan düşme veya bölgeye ağır bir darbe sonucu oluşur. Kayak ve Amerikan futbolu gibi sporlarla uğraşan kişiler de sıklıkla tibia kırıkları yaşarlar.

Kaval Kemiği Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Tibia ağrısının tedavisi, kişilerin kullanabileceği bazı yöntemleri içerir. Bazı yöntemleri kendiniz kullanmak genellikle ağrıyı hafifletebilir. Ağrıya, şişmeye veya rahatsızlığa neden olan aktivitelerden geçici olarak kaçınmak ve yeterince dinlenmek ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Dinlenirken bacaklarınızı yüksekte tutmanız önerilir. Ayrıca dinlenirken ağrılı bölgeye hafif masaj yapılması ağrıyı hafifletebilir. Bunlara ek olarak hafif egzersize (yüzme ve bisiklete binme gibi) devam etmek de faydalı olacaktır.

Aynı şekilde ağrılı bölgeye günde 4-8 defa 15-20 dakika aralıklarla buz kompresi uygulamak ağrı için faydalıdır. Ancak cilt ile doğrudan buz temasını önlemek için ince bir havlu veya bez kullanılmalıdır. Ağrı bu şekilde geçmezse ibuprofen veya naproksen sodyum içeren ağrı kesiciler alabilirsiniz. Analjezikler ağrıyı gidermeye ve ağrıyı tamamen gidermeye yardımcı olur. Bu tedavilerden sonra ağrıyı hafifletmek için egzersizlerin yoğunluğu azaltılmalıdır.

Eski ritmi sürdürmek, acının yeniden ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Tibia ağrısının tedavisinde cerrahi yöntemler nadiren kullanılmaktadır. Ancak birkaç ay süren ağrılar ameliyat gerektirebilir. Doktor, ameliyat gerekip gerekmediğine karar verecektir. Bu cerrahi işlem ağrıyı gidermek için kullanılan fasiyotomidir.

Günlük yaşamınızda herhangi bir aktivite veya ani hareket yaptıktan sonra tibia ağrısı yaşarsanız, kişisel tedaviye başlayabilirsiniz. Şikayetiniz hala devam ediyorsa, kesinlikle en kısa zamanda muayene edilmelisiniz. Böylelikle daha sağlıklı ve daha kolay bir hayat yaşayabilirsiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet