Kanser Nedir? Türleri Nelerdir? Belirtileri Nelerdir?

Kanser, kontrolsüz bölünen ve dokuya nüfuz etme ve vücuttaki sağlıklı dokuları yok etme kabiliyetine sahip hücrelerin anormal büyümesiyle karakterize çok çeşitli hastalıkları içeren ve tüm vücuda yayılabilen tıbbi bir terimdir.

Yayınlanma:
Kanser Nedir? Türleri Nelerdir? Belirtileri Nelerdir?

Kanser, Batı dünyasında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir, ancak erken kanser teşhis yöntemlerindeki ve kanser tedavi seçeneklerindeki gelişmeler sayesinde, çoğu kanser türünün tedavi olasılığı sürekli olarak gelişmekte ve iyileşme oranları artmaktadır.

Kanserin Semptomları Nelerdir?

Kanser semptomları, kanserden etkilenen organa bağlı olarak durumdan duruma değişir. Kanserin bazı genel semptomları buna atfedilebilir, ancak bunlar yalnızca kansere özgü değildir ve şunları içerir:

 • Yorgunluk
 • Yüksek ateş
 • Cilt altında hissedilebilen bir yumru veya genişlemenin görünümü
 • Ağrı
 • Vücut ağırlığında istenmeyen artış veya azalma dahil olmak üzere vücut ağırlığındaki değişiklikler
 • Cilt yüzeyinde sarı renk değişikliği, ciltte koyu renkli alanlar veya kırmızı lekeler, iyileşmeyen yaralar veya ciltte bulunan benlerde değişme gibi değişiklikler
 • Bağırsak veya mesanenin işleyişindeki değişiklikler
 • Kalıcı bir öksürük
 • Ses kısıklığı
 • Yutma güçlüğü
 • Yemek yedikten sonra sindirim güçlüğü, hazımsızlık veya rahatsızlık

Kanserin Nedenleri ve Risk Faktörleri

Kansere, hücrelerde bir deoksiribonükleik asit-DNA zincirinde meydana gelen hasar (değişim / mutasyon) neden olur. İnsan vücudundaki DNA zinciri, vücut hücreleri için hazırlanmış, nasıl büyüdüklerini, geliştiklerini ve bölündüklerini belirleyen bir dizi komut içerir. Sağlıklı hücreler bazen DNA'larında değişiklik yapma eğilimindedir, ancak yine de bu değişikliklerin çoğunu düzeltebilirler veya bu düzeltmeleri yapamazsanız, amniyotik hücreler büyük olasılıkla ölür.

Bununla birlikte, bu sapmaların bazıları düzeltmeye uygun değildir, bu da bu hücrelerin büyümesine ve kanser hücrelerine dönüşmesine yol açar. Bu sapmalar, bazı hücrelerin yaşamlarını normal yaşam sürelerinden daha fazla uzatabilir. Bu kanser hücrelerinin birikmesine neden olur.

Bir İnsan Nasıl Kanser Olur?

Bazı kanser türlerinde bu hücrelerin birikmesi bir karsinom oluşturur. Bununla birlikte, tüm kanserler karsinom üretmez. Örneğin lösemi kan hücrelerini, kemik iliğini, lenfatik sistemi ve dalağı etkileyen bir kanser türüdür, ancak bu kanser türü bir tümör üretmez.

İlk genetik sürüklenme, kanser gelişim sürecinin yalnızca başlangıcıdır. Araştırmacılar, kanserin gelişmesinin, hücre içinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi değişiklik yapılmasını gerektirdiğine inanıyor:

 • Genetik değişime yol açan proaktif bir faktör: Bazen bir kişi belirli bir genetik sapma ile doğabilirken, diğerlerinde genetik sapma, hormonlar, virüsler ve kronik enfeksiyonlar gibi vücuttaki aktif güçlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Genetik sapma, güneş ışığından gelen ultraviyole (UV) radyasyonu veya yaşam ortamında bulunan kimyasallardan (kanserojen) kaynaklanan kanserojen faktörler gibi vücut dışına etki eden kuvvetlerin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.
 • Hızlı Hücre Büyümesi için Etkinleştirici: Kofaktörler, proaktif faktörlerin neden olduğu genetik sapmalardan ve değişikliklerden yararlanır. Kofaktörler, hücrelerin daha hızlı bölünmesine neden olur. Bu, hücreler, tümörün birikmesine yol açabilir. Kofaktörler genetik olarak bulaşabilir, vücut içinde oluşabilirler veya dışarıdan ulaşıp vücuda girebilirler.
 • Kanseri daha agresif hale getiren ve yayılmasına yardımcı olan bir destekleyici: Destekleyiciler (güçlendiriciler) olmadan, bir karsinom iyi huylu kalabilir ve yeri sınırlı kalabilir. Teşvik edici faktörler, kanseri daha agresif hale getirir ve kanserin yakındaki dokulara girme ve yok etme olasılığını artırır ve ayrıca kanserin vücuttaki diğer organlara yayılma olasılığını artırır. Başlatıcı ve yardımcı faktörlerde olduğu gibi, teşvik edici faktörler de genetik olarak bulaşabilir veya çevresel faktörlerin etkilerinin bir sonucu olarak oluşabilir.

Genetik yapı, vücut içinde işleyen kuvvetler, yaşam tarzının seçimi ve içinde yaşadığımız çevre - hepsi bir kanserin oluşumunun veya başlamış olsaydı tamamlanmasının temelini oluşturabilirdi. Örneğin, bir kişi belirli bir kanser geliştirme olasılığını artıran bir genetik mutasyonu miras aldıysa, o kişinin o kanser türüne yakalanma riski, insanların kansere neden olabilecek aynı faktöre maruz kalmasından daha yüksek olacaktır.

Genetik sapma, kanserli sürecin oluşumuna yol açarken, kanserojen faktör gelecekte kanserin gelişimi ve ilerlemesinde temel bir bileşik olabilir.

Dahası, asbest içeren bir ortamda çalışan sigara içenler, böyle bir ortamda çalışmayan sigara içenlere göre akciğer kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Bunun nedeni, tütün dumanının asbestle birlikte bu tür kanserin gelişiminde faktör olmasıdır.

Doktorlar, bir kişiyi kansere yakalanma riski daha yüksek olan bir gruba ait yapan faktörleri bilmelerine rağmen, kanser vakalarının çoğu aslında bilinen faktörlere sahip olmayan kişilerde ortaya çıkar.

Risk Faktörleri

Kansere yakalanma riskini artırdığı bilinen faktörler şunlardır:

 • Yaş: Kanserin gelişimi birkaç on yıl sürebilir. Bu yüzden çoğu kişiye 55 yaşına geldikten sonra kanser teşhisi konur. Kanserli bir tümör keşfedilen ana kadar muhtemelen 100 milyon ila bir milyar kanser hücresi geliştirmiştir ve birincil tümörün keşif anından en az beş yıl önce ve belki daha önceden oluşmaya başlaması olasıdır.
 • Alışkanlıklar: Bazı yaşam tarzlarının kansere yakalanma riskini artırdığı bilinmektedir.
 • Sigara içmek
 • Alkol içmek
 • Çok fazla güneş ışığına maruz kalma veya kabarcıkların ortaya çıkmasıyla birlikte birden fazla güneş yanığı
 • Koruyucu ekipman olmadan seks yapmak
 • Aile öyküsü: Tüm kanserlerin yalnızca yaklaşık %10'u genetik olarak ortaya çıkar. Kanser ailelerde gelişirse, bu genetik sapmaların bir nesilden diğerine geçmesi çok muhtemeldir. Doktor, kanser riskini artıran genetik anomalilerin varlığını ortaya çıkarabilecek tarama testleri için belirli bir kişinin uygun olup olmadığına karar verir. Ve bir kişi, genetik sapmaları varsa, bunun mutlaka kanser geliştireceği anlamına gelmediğini anlamalıdır.
 • Genel sağlık durumu: Ülseratif kolit gibi bazı kronik hastalıklar, belirli kanser türlerini geliştirme olasılığını büyük ölçüde artırabilir. Bunun hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Yaşam ortamı: Yaşadığımız çevre, kansere yakalanma riskini artırabilecek zararlı kimyasallar içerebilir. Sigara içmiyor olsanız bile, başkalarının sigara içtiği bir ortamda yaşıyorsanız veya sigara içen biriyle yaşıyorsanız, pasif içici olarak sigara dumanına maruz kalabilirsiniz. Evde veya işyerinde bulunan asbest veya benzin gibi kimyasallar, kansere yakalanma riskini artıran faktörler olabilir.

Kanser Komplikasyonları

Kanser ve kanser tedavisi, aşağıdakiler dahil çeşitli komplikasyonlara yol açabilir:

 • Kanser tedavisinin yan etkileri
 • Bağışıklık sisteminin kansere verdiği olağandışı tepkiler
 • Kanser salgını
 • Kanserin nüksetmesi

Kanserin Teşhisi

Kanseri erken aşamalarında teşhis etmek, en iyi tedavi olma şansını sağlar. Bir hastanın şüpheli semptomları varsa, kanserin erken teşhisi için hangi tetkik ve taramaların en uygun olduğu konusunda doktoruna danışmalıdır.

Araştırmalar, kanserin erken teşhisi için taramanın aslında bazı kanser türlerinde hayat kurtarabileceğini göstermiştir. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi, kanser için erken teşhis taramaları yalnızca kansere yakalanma riski daha yüksek olan kişiler için yapılır. Doktorunuzla sizin için risk faktörlerinin kapsamını tartışın.

Amerikan Kanser Derneği, aşağıdaki kanser türleri için orta derecede risk faktörlerine sahip kişiler için kanser taramasının erken teşhisini önermektedir:

 • Göğüs kanseri: 40 yaş ve üstü kadınlar için
 • Rahim ağzı kanseri: 21 yaş ve üstü kadınlar için veya ilk cinsel ilişkiden üç yıl sonra
 • Kolon kanseri (kalın bağırsak): 50 yaş ve üstü erkekler ve kadınlar için
 • Prostat bezi kanseri: 50 yaş ve üstü erkekler için

Kanser ve diğer prosedürler için erken teşhis taramalarının birçok avantajı ve dezavantajı vardır. En uygun kanser tarama testini belirlemek için her testin avantajlarını ve dezavantajlarını doktorunuzla tartışın.

Kanseri teşhis etmek için doktor, kanser için aşağıdaki erken teşhis testlerinden birini veya birkaçını seçebilir:

 • Fiziksel Muayene
 • Laboratuvar testleri
 • Görüntüleme testleri
 • Biyopsi

Kanserin Dereceleri / Aşamaları

Bir kanser teşhisi konulduktan sonra, doktor kanserin boyutunu veya kanserin ulaştığı aşamayı belirlemeye çalışır. Doktor, belirli bir hastadaki kanserin sınıflandırmasına ve derecesine göre tedavi yöntemlerine veya iyileşme olasılıklarına karar verir. Sınıflandırma ve derece, kanserin vücuttaki diğer organlara yayılıp yayılmadığını belirlemek için kemik taraması ve X-ışını görüntüleme (Röntgen) dahil olmak üzere görüntüleme testleri gibi bir dizi testle belirlenir. Daha büyük sayı kanserin daha ilerlemiş olduğunu gösterdiğinden, kanser dereceleri / evreleri genellikle I ila IV arasındaki Roma rakamları ile gösterilir. Bazı durumlarda kanserin evresi mektuplar veya sözlü açıklamalarla belirtilir.

Kanser Tedavisi

Kanser tedavisi çeşitli tedavilerden oluşur. Kanser tedavi seçenekleri, hastanın kendi tercihlerinin yanı sıra kanserin türü ve evresi, genel sağlık durumu gibi birçok faktöre bağlıdır. Her vaka için en iyi ve en etkili kanser tedavisini belirlemek için her kanser tedavi seçeneğinin yararları ve riskleri hakkında bir onkoloğa danışabilirsiniz.

Kanser Tedavisi Hedefleri

Kanser tedavisi, aşağıdakiler dâhil birçok farklı şekilde uygulanır:

 • Kanser hücrelerini öldürmeyi veya çıkarmayı amaçlayan tedavi (birincil tedavi)
 • Kalan kanser hücrelerini yok etmeyi amaçlayan tedavi (adjuvan)
 • Kanserden ve tedavisinden kaynaklanan yan etkilerin tedavisine yönelik bir tedavi (destek tedavisi).

Kanser İçin Mevcut Tedaviler

Bugün doktorların kanseri tedavi etmek için tasarlanmış çeşitli araçlara erişimi var. Bu tedaviler şunları içerir:

 • Ameliyat
 • Kemoterapi
 • Radyasyon tedavileri
 • Omurilik ve kök hücre nakli
 • Biyolojik tedavi
 • Hormonal tedavi
 • İlaç tedavisi
 • Klinik denemeler

Kanseri Önleme

Kansere yakalanmamak için kesin bir yol yok. Bununla birlikte, doktorlar, kanser gelişimi için risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilecek bazı yöntemleri başarıyla belirlediler:

 • Sigarayı bırakmak
 • Aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçının
 • Dengeli ve sağlıklı bir diyet uygulayın
 • Haftanın çoğu günü fiziksel aktivite yapmak
 • Normal ve sağlıklı bir kiloyu koruyun
 • Erken tespit kontrollerinin düzenli olarak yapıldığından emin olun
 • Mevcut aşılar hakkında doktorunuza danışın.

Alternatif Kanser Tedavileri

Alternatif tedavilerin kanseri tedavi ettiği kesin olarak kanıtlanmamıştır. Ancak alternatif tıbbın olanakları, etkilere karşı koymaya ve yorgunluk, mide bulantısı ve ağrı gibi tedavilerinden kaynaklanan kanser semptomlarını ve yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yardımcı olabilecek alternatif tedaviler hakkında doktorunuzla görüşün. Doktorunuz ayrıca bu tedavilerin sizin için ne kadar güvenli olduğunu ve geleneksel kanser tedavisini engelleyen bir faktör olup olmadığını sizinle tartışacaktır. Bu tedaviler şunları içerir:

 • Akupunktur
 • Hipnoz
 • Masaj
 • Meditasyon
 • Çeşitli gevşeme teknikleri

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet