Kanser Hücrelerini Yok Eden Vitamin!

Kanser Hücrelerini Yok Eden Vitamin!

Dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişinin hayatını kaybettiği kanser hastalığının kötü huylu tümörleri ile mücadele edecek bir vitaminin bulunduğu ifade ediliyor.

Kanser dünyanın en büyük sağlık problemlerinin başında gelmektedir, her yıl 12 milyondan fazla kişi kansere yakalanmakta, 7 milyondan fazla kişi ise hayatını kaybetmektedir. Kanseri tedavi için birçok yöntem denenmesine rağmen %100 başarılı sonuç veren bir yöntem henüz bulunmuyor.

b17-vitamini-nelerde-bulunur-faydalari-nelerdir-b17-vitamini-eksikligi-1544161916.jpeg

Kanserin kötü huylu tümörleri ile savaşan ve onları engelleyen bir besin maddesi bulunuyor, B17 vitamini üzerinde yapılan araştırmalarda vitaminin kanser hücrelerinin ilerlemesini durduğu ve hastalığı kesin bir şekilde bitirebileceği ortaya çıkarıldı.

Ancak ilaç şirketlerinin bu gerçeği gizlemeye çalıştığı belirtiliyor, insanların kanser ilaçlarına olan bağlılığını devam ettirmek ve kazançlarını kaybetmemek için aslında herkesin çok kolay bir şekilde ulaşabileceği B17 vitaminin kanser hastalığı üzerindeki etkilerini paylaşmamayı tercih ediyorlar.

Peki B17 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunuyor?

B17 vitaminin en çok bulunduğu meyve kayısı meyvesidir ancak kayısının kendisi değil çekirdeğinde bulunmaktadır. Bunun yanında şeftali, elma, erik, kiraz gibi meyvelerin hem kendisinde hem de çekirdeğinde bulunmaktadır.

Ancak mutlaka kayısı çekirdeğinin aşırı tüketiminden kaçınılması gerekiyor, fazla tüketimin siyanür zehirlenmesine neden olabileceği ifade ediliyor.

b17-vitamini-nelerde-var-degeri-en-yuksek-6-besin-2.jpg

Baklagiller de B17 vitamini açısından zengindir. Nohut ve fasulye de 100-500 mg arasında B17 vitamini bulunmaktadır. Mercimek, barbunya ve taze fasulye de yine tüketilmesi tavsiye edilen besinlerdendir.