Kan Dolaşımını Hızlandıran Besinler

Kan dolaşımı insan organlarının, kan damarlarının ve kalp sağlığı için hayati önem taşır. Sağlık için kan dolaşımının yavaşlatılmaması gerekir. Doğru beslenmeyle bunu yapmak mümkündür. Yetersiz kan dolaşımı olan kişilerde soğuk eller, ayaklar, kas krampları, vücudun farklı bölgelerinde karıncalanma, ciltte garip şekilde gelişen kızarıklık ve yaranın çabuk iyileşememesi gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu insanlar sıklıkla yaralarının çabuk iyileşemeyeceğini söylerler.

Yayınlanma:
Kan Dolaşımını Hızlandıran Besinler

Kan dolaşımını artıran besinler yiyerek belirli bölgelerde kan dolaşımını artırabilirsiniz. Bu besinler hem doğal antibiyotikler hem de doğal kan temizleyicilerdir. Bu besinler sadece vücudunuzun mikroplara direnmesine yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda bağışıklık sisteminize de yardımcı olur.

Kan Dolaşımı Nedir?

Kalpten çıkan aort, vücuttaki en büyük arterdir. Aort, beynimizi ve kollarımızı besleyen atardamarları üç dal halinde serbest bıraktıktan sonra göğüs boşluğundan karnımıza doğru düşer. Burada sağ ve sol bacağımızı besleyen iki ana artere bölünmüştür. Bu damarlar, organları ve kasları besleyen ve yavaş yavaş çaplarını azaltan arterlere bölünmüştür. Kılcal arterler, vücudumuzun en uzak köşelerinde hücrelere oksijen sağlayan en ince damarlardır. Hücreler tarafından salınan karbondioksit ve atık ürünler kılcal damarlar vasıtasıyla daha büyük damarlara taşınır. Beyin ve kollardan çıkan damarlar bir araya gelerek üst vena kavayı oluşturur ve vücudumuzun diğer bölgelerinden gelen damarlar inferior vena kavayı oluşturur. Daha sonra kirli kan sağ kulakçığa ulaşır.

Dolaşım Sistemi Ne İş Yapar?

Dolaşım sisteminiz birçok görevi yerine getirir. Hücrelerinize yiyecek ve oksijen taşır, aynı zamanda atık ürünleri toplar ve akciğerlerinizden soluduğunuz idrar ve hava olarak vücudunuzdan atılmasını sağlar.

Tüm bunların olması için kan dolaşımınızın normal olması gerekir. Dolaşım sisteminizin başka önemli görevleri de vardır: hastalıkları önlemeye yardımcı olur, vücut ısısını düzenler ve hormonları taşır.

Kan Dolaşımına Ne İyi Gelir?

Tüm önemli fizyolojik fonksiyonlarımızın yerine getirilmesinin koşulu tam kan dolaşımıdır. Yediğimiz ve içtiğimiz şeyler sağlıklı kan dolaşımını sürdürmede büyük rol oynar. Riskli dolaşım sistemi olan bir kişide; Ellerde ve ayaklarda kas spazmları, uyuşma ve soğukluk gibi semptomlar yaygındır. Bu belirtilerden kaçınmak ve daha sağlıklı bir dolaşım sağlamak için aşağıdaki yiyecekleri diyetinize dahil edebilirsiniz.

Bitter Çikolata

Dünyadaki en besleyici gıdalardan biri olan ve flavonoid içeriği nedeniyle tüm hekimler tarfından önerilen bitter çikolata, kan dolaşımını artırma etkisiyle de bilinir. Flavonoidler tüketildiğinde vücudun etrafındaki kan akışı hızlıdır. Bu madde ile kolesterol ve tansiyon düşmeye başlar ve kişi kendini daha iyi hisseder. Bu şekilde serotonin hormonu daha fazla salınır ve stres azalmaya başlar. İnsanlar kan dolaşımını artırmak istediklerinde bitter çikolata tüketmek mantıklıdır.

Turunçgiller

Turunçgiller kan dolaşımını arttırdığı için C vitamini içerdiği bilinen turunçgiller kanı inceltir ve pıhtıları azaltır, dolaşımı iyileştirir. Araştırmalar, C vitamini açısından zengin meyve yemenin kan sorunlarını azalttığını ve ortadan kaldırdığını gösteriyor. Bu turunçgilleri, çilek ve kivi ile birlikte diyetinize eklemeyi unutmayın.

Zeytinyağı

Kan dolaşımını iyileştiren bir diğer besin maddesi de zeytin ve zeytinyağıdır. A, E, K, ve D vitamini yönünden zengin zeytinyağı; Aynı zamanda kolesterolü düşürüme özelliği taşır. İçeriği sayesinde iştah açar, kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olur, sindirimi verimli bir şekilde iyileştirir ve kan dolaşımını düzene sokar. Yapılan tüm çalışmalarda zeytinyağının kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiş olup kan akışını artıran fenolik antioksidanlar içerdiği için zeytin ve zeytinyağı önerilmektedir.

Soğan

Soğanlar, almamız gerekenden çok fazla miktarda kalp sağlığına sahip flavonoidler içerir. Yine yukarıda sayılan besinler gibi kan dolaşımını artırıcı ve damar genişletici etkisi sayesinde salatalara, çorbalara, yemeklere pişmiş veya çiğ eklemek mümkündür. 23 erkek üzerinde 30 günlük bir çalışmada; Yemeklerden sonra, günde 4.3 gram soğan özütü, kan akışını ve arterlerin genişlemesini iyileştirdi ve dokulara kan akışını arttırdı. Ayrıca sağlıklı bir soğan bileşimi kan dolaşımını iyileştirir ayrıca antiinflamatuvar etkileri nedeniyle gelişebilecek iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olan bir besindir.

Kan Dolaşımını Hızlandırmak İçin Tavsiyeler

Kollarınız ve bacaklarınız yeterince kan dolaşımına sahip olmadığında, elleriniz ve ayaklarınız üşür ve uyuşur. Cilt açıksa bacaklar maviye dönebilir. Zayıf kan dolaşımı ciltte kurumaya ve tırnakların kırılmasına neden olabilir; özellikle bacaklarda saç dökülmesine, erkeklerde sertleşme sorunlarına ve şeker hastalarında yara iyileşmesinin gecikmesine neden olabilir. Sigara, kan damarı duvarlarını tahrip ederek kanın kalınlaşmasının önemli nedenlerinden biridir.

Kan Dolaşımınızı Kontrol Edin

Kan basıncınız çok yüksekse damarlar sertleşmeye başlayacaktır. Herhangi bir sağlık sorununuz olmasa bile, tansiyonunuzu ayda bir ölçün. Kan basıncınız 12'nin üzerindeyse doktorunuza görünün ve tedavi olun.

Yeterli Su Tüketin

Kanın çoğu sudan yapılır. Bu nedenle günde en az 8 bardak su içmeye çalışın. Egzersiz yaparsanız veya sıcakken daha fazla su tüketmelisiniz.

Mümkün Olduğunca Hareket Edin

Uzun süre sabit bir pozisyonda oturmak bacak kaslarını zayıflatır ve bacaklardaki kan akışını yavaşlatır; bu pıhtı oluşumuna neden olabilir. Oturma pozisyonunda çalışıyorsanız, belirli süreler için mola verin. Kalk ve hareket et, vücudunu esnet. Hareket, bacak damarlarındaki kan akışını düzenler. Yoga gibi fiziksel aktiviteler kan akışını düzenler. Siz hareket ettikçe hücrelerinize oksijen vererek sağlıklı kan dolaşımını sağlar.

Düzenli Egzersiz Kan Basıncını Düzenler

Düzenli egzersiz vücudunuzun daha fazla oksijen almasına yardımcı olur. Bu, kalbin etrafındaki kanın pompalanmasını artırır, kan basıncını düşürür ve kalbi daha güçlü hale getirir. Haftada 5-7 gün 30 dakika egzersiz yapmak için bir hedef belirleyin.

Sağlıklı Diyet Programı Edinin

Dengeli beslenmek için bol meyve ve sebze yiyin. Kırmızı et, tavuk, peynir ve diğer hayvansal kaynaklarda bulunan doymuş yağlardan kaçının. Tuz alımınızı sınırlayın. Bu şekilde kilonuzu sağlıklı bir aralıkta tutarak kolesterolünüzü ve tansiyonunuzu kontrol altına alabilirsiniz.

Vücudunuza Masaj Yapın

Kuru cildi sert, düz bir fırça ile ayaktan bacaklara ve aşağıdan yukarıya doğru fırçalayın. Bu prosedürün banyodan önce günlük olarak yapılması kan dolaşımını artıracaktır. Kuru fırçalama ayrıca kuru cildi de temizler. Bunu her gün duştan hemen önce yapın.

Kan Dolaşımı Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Vücudunuz her gün damarlarınızda ve arterlerinizde kan taşır. Bu şekilde organlarınız düzgün çalışır, besinler ihtiyaç duyulan yere taşınır ve hormonlar pH'ı düzenler. Vücudun bazı bölgelerinde dolaşım yetersiz olduğunda, olması gerektiği gibi kan alamazlar. Sigara içmek veya hareketsiz yaşam tarzı, hamile olmak veya aşırı kilolu olmak gibi belirli alışkanlıklar bu sorunun ortaya çıkma olasılığını artırır.

 • Kan ellere ve ayaklara ulaşmadığı için sıcaklıkları düşer. Bu nedenle yazın ve kışın soğurlar.
 • Ellerde ve ayaklarda renk değişiklikleri ve izler dolaşım bozukluğunun bir başka işaretidir. Bu, kanınızın düzgün akmadığının bir başka işaretidir.
 • Dolaşım bozukluğu böbrekleri etkiler ve vücudun belirli bölgelerinde iltihaplanmaya neden olur. Elleriniz veya ayaklarınızda şişlik olduğunu fark ederseniz, bunun dolaşım sisteminiz kan akışını azaltmaya çalışırken şişmeye neden olduğunu bilmelisiniz.
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma, görmezden gelmemeniz gereken başka bir işarettir. Bu, yağ birikmesi arterlerinizde kan akışını engellediğinde gerçekleşir. Uyuşukluk, bölgede az miktarda kan olduğu anlamına gelir.
 • Stres veya yetersiz beslenme gibi başka sorunlara işaret ederken, aynı zamanda yetersiz dolaşım anlamına da gelebilir. Bu durumda saç derisi, eller ve ayaklar doğru miktarda besin alamadığından saçlar kurur ve dökülür ve tırnaklar kolay kırılmaz veya uzamaz.
 • Kanı pompalayan kalp kapakçıkları zayıfladığında kan basıncı yükselir. Bu, cilt yüzeyindeki damarların şişmesine ve bükülmesine neden olur. Ayak ve ayak bilekleri çevresinde varisli damarlar görülür. Ayrıca bütün gün oturduktan sonra geceleri yanma hissi de hissedebilirsiniz.
 • Besinler vücudunuza düzgün şekilde dağıtılmadığında, uyuşuk ve zayıf hissedeceksiniz. Kan daha yavaş pompalanır ve kaslara ve beyine oksijen akışı da daha yavaştır. Bu nedenle yorgun hissetmek, ağır bir vücuda sahip olmak ve aktiviteleri yapmakta zorlanmak normaldir.
 • Yemek yedikten sonra saatlerce tok hissediyorsanız (son öğününüzde fazla yemeseniz bile), dolaşım yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir. Sık sık mide ekşimesi, kabızlık ve gaz yaşıyorsanız, bu aynı anlama gelir. Kan bağırsaklarınıza olması gerektiği kadar pompalanmayabileceği için bağırsak hareketlerine dikkat edin.

Dolaşım Bozukluğu Sebepleri Nelerdir?

Dolaşım sorunlarına neden olabilecek birçok faktör olabilir.

 • Damar sertliği: Yüksek kolesterol, kontrolsüz yüksek tansiyon ve insanlarda diabetes mellitus olarak bilinen şeker hastalığı sonucunda kan damarlarında plak oluşabilir ve esneklik kaybına neden olabilir. Sonuç olarak, kanın taşınması zorlaşır.
 • Derin ven trombozu: Derin damarlarda oluşan pıhtı nedeniyle kan akışı engellenir ve dolaşım bozulur. Derin ven trombozu: Uzun süreli yatak istirahati, büyük operasyonlardan sonra, yaralanmalarda, uzun yolculuklarda, gebelik döneminde ve bazı hastalıklar sebebiyle görülebilir.
 • Flebit: Özellikle bacakların etrafındaki damar iltihabı. Bu iltihap, kan pıhtılarının oluşmasına ve dolayısıyla dolaşımı bozmasına neden olabilir.
 • Yetersiz fiziksel aktivite: Yetersiz fiziksel aktivite dolaşımı yavaşlatır ve kardiyovasküler rahatsızlıklara zemin hazırlar.
 • Sıkı giysiler giymek: Sıkı ve fazla sarılı giysiler damarlara baskı yaparak özellikle kalça çevresinde dolaşım sorunlarına neden olur.
 • Stres: Stres, vücutta birçok soruna neden olabilen bir durumdur. Stres, özellikle omuz ve boyun bölgesinde kramplara neden olarak dolaşım bozukluğuna neden olabilir. Özellikle el ve ayaklarda belirtilere neden olur.

Dolaşım Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Dolaşım bozukluğunun nedeni belirlendikten sonra, doğal tedaviler, geleneksel ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri ile ortadan kaldırılabilir veya hafifletilebilir. Bir dolaşım problemini düzeltmek için yapılabilecek en iyi hareket egzersiz ve kilo vermektir. Bu tür bir rahatsızlıktan muzdaripseniz, hafif egzersizlerle başlayın ve zamanla artırın. Bu egzersizler için kardiyo egzersizleri gereklidir. Beslenme, dolaşım bozukluklarının düzenlenmesi de büyük etkiye sahiptir.

Mercimek, fasulye ve bezelye gibi sağlıklı yiyeceklerin alımını artırın. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıklara odaklanın, bu sayede kandaki kolesterol ve trigliserit düzeyini düşürürerek kan dolaşımını artırır. Kan dolaşımını artırabilecek birçok ilaç vardır. Tedavi ve ilaçlar konusunda Kalp Damar Cerrahisi doktorunuzla görüşerek süreci ilerletebilirsiniz.

Dolaşım Bozukluğu Tedavisi Ne Zaman Gereklidir?

Dolaşım bozuklukları, ciddi yaşamı sınırlayıcı etkilere sahip olabilen bir hastalıktır. Kollarda ve bacaklarda uyuşma, ısınma eksikliği veya yürümede duraklamalar gibi semptomlar devam ederse, doktora gitmek gerekir. Dolaşım bozuklukları ile ilgilenen bölüme Kalp Damar Cerrahisi denir. Bir kardiyovasküler cerrah gerekli testleri yapabilir ve altta yatan hastalığı belirleyerek sizi uygun bir bölüme sevk edebilir veya kendisi tedaviye başlayabilir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet