Kalp Kapakçığında Kaçak Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kapakçığında Kaçak Belirtileri ve Tedavisi

Kalp vücuttaki organlara kan pompalayan ve kanın organlara dağılımını yapan hayati bir organdır.

Akciğerden gelen temiz ve oksijen ile yüklü kanın kalbe dolması için mitral kapak açılır ve kanın kalbe dolmasını sağlar. Kalbin kasılıp, kanı vücuda atarken de bu kapak kapanarak kanın geri akciğere kaçmasını önler. Mitral kapak, açılır kapanır iki yönlü kapı gibi çalışarak kanın tek yönde akmasını sağlar.

Doğuştan gelen rahatsızlıklar, kalp yetmezliği, yaşlılık ve kalp romatizması gibi sebeplerle kalp kapakçığı yıpranarak görevini yeterince yapamaz ve bu durumda akan akciğere doğru geri kaçabilir. Buna mitral yetmezlik denir.

Mitral Yetmezliğin Nedenleri

Mitral kapakçık yetmezliğine sebep olan doğuştan gelen hastalıklar, yaşlılık ve buna bağlı dejenerasyon, kalp romatizması gibi faktörlerdir. Doğuştan gelen mitral kapak prolapsusu en sık karşılaşılan kalp kapak problemidir. Bu hastalıkta, mitral kapağın sert bir yapıda değil de yumuşak bir yapıda olması durumudur. Bu şekilde kapak tam olarak kapanamamaktadır. Kalp romatizmasından sonra mitral yetmezlik pek rastlanan bir durum değildir.

Kalp krizi ve kalp büyümesi gibi sebeplerden dolayı kalp kasının zayıflaması ile mitral kapak yetmezliği ortaya çıkmaktadır. Mitral yetersizliğin ilerlemesi sonucu nefes darlığı ve kalpte büyüme olur. Ani ölüme sebep olmayan bir durumdur. Şiddetli kalp açığı sonrası kalp yetmezliği, kalp büyümesi ve ritim bozuklukları görülür.

Mitral Yetmezlik Tedavisi

Mitral yetmezlik tedavisi cerrahi müdahale ile yapılırken artık, kapakçığın değiştirilmesi veya onarılması şeklinde yapılır. Ünlü bir İtalyan kalp cerrahının bulduğu bir yöntemle, kapakçık değiştirilmeden sadece iki kanadını birbirine yakınlaştırmayı hedefleyen bir dikiş yöntemi uygulanmaktadır.

Mitraclip adı verilen bir cihazla bu yöntem hastalara uygulanmaya başlamıştır. Bu yönteme mandallama da denmektedir. Mandallama yönteminde, bir “O” gibi düşünülen kapakçığının her iki kanadından bir mandal ile birleştirerek “ 8” görünümü elde edilir. Bu durumda kaçak tamamen engellenemez. Sadece ortadan az sızdırma olur. Ancak akciğer ve kalp üzerine düşen yük hafiflediğinden hasta rahatlar. Mandallama yöntemi, hastaların nefes alıp vermesini rahatlatan, hareketlerini rahatlatan ve uzun vadede kalbin bozulmasını önleyecek bir yöntemdir.

Mandallama Kimlere Uygulanır ve Nasıl Yapılır?

Her türlü mitral yetmezliğin tedavisinde kullanılan mandallama yöntemi, ameliyat olması riskli hastalar ile ameliyat için geç kalınmış olan hastalarda uygulanır. Bu işlemden sonra 1-2 yıl içerisinde kalp kendini toplar. Operasyon kararı verilen hastalar, anjiyo laboratuvarında narkoz altında işlem uygulanır. Her iki kasıktan, boyundan ve bilekten birer tüp yerleştirilerek işlem gerçekleştirilir. Hasta ilk gece yoğun bakımda kalır, 2 gün serviste kalır ve 3 ya da 4. gün taburcu edilir. Bu işlemde ölüm veya başka bir sorun yaşanma riski çok düşüktür.