Kalp Damar Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Damar Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Kalp, vücuttaki organlara kan pompalayan bir organdır. Kalbi de koroner kalp damarları adı verilen damarlar beslemektedir.

Koroner damarlarda veya bunların dallarında oluşan yağlanmalara bağlı plak oluşumu sonucu tıkanıklıklar oluşur. Bu şekilde ortaya çıkan hastalıklara kal ve damar hastalıkları denilmektedir.

Kalp Damar Hastalıkları

En çok rastlanan kalp damar hastalıkları koroner arter hastalıkları, kalp kapağı hastalıkları ve aort anevrizması gelir.

Koroner arter hastalıkları; kalbi besleyen üç ana damar bulunur ve bu damarların iç duvarları yıllar içinde, yüksek kolesterol, hipertansiyon ve sigara tüketimi gibi sebeplerle zarar görür ve bu damarlarda daralmalar ve tıkanıklıklar oluşur. Bu daralmalar kritik seviyeye ulaştığı zaman göğüs ağrısı, çene ağrısı, nefes alamama, çarpıntı gibi belirtiler gösterir. Bu belirtiler görüldüğünde hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Hastanede, EKG, efor testi gibi ön teşhis yöntemleri uygulanarak hastalık tespit edilmeye çalışılır. Kesin tanı için anjiyo yapılır ve tedavi yöntemi ona göre belirlenir.

Kalp kapağı hastalıkları; bu hastalıklar doğuştan gelebileceği gibi, çocuklukta geçirilen romatizmalı hastalıklara, yaşlılığa bağlı kireçlenmeye, enfeksiyonlara ve kalp kapağının yıpranmasına bağlı olarak görülür. Bu hastalığın tedavisinde cerrahi yöntemler ve ilaç tedavisi uygulanır.

Aort anevrizması; aort atardamarında yapısal bozukluk sonucu balonlaşma oluşur. Balonlaşmanın tedavisi duruma göre cerrahi müdahale ya da kasık bölgesinden girilerek stent takılması şeklinde yapılır.

Kalp ve Damar Hastalıklarının Sebepleri

Meyve ve sebze tüketiminin yeterince yapmaması, kalp damar hastalıkları riskini arttırıyor. Hazır gıdaların tüketilmesi, yağlı yiyeceklerin tüketilmesi kalp damar sağlığı için tehdit oluşturmaktadır. Şişmanlığa bağlı obezite artık çocuk yaşlarda başlamaktadır ve bu da kalp ve damar sağlığını tehdit etmektedir. Kilo kontrolü sağlıklı yaşam için çok önemli bir faktördür. Kolesterol oranı yüksek yiyeceklerin tüketimi sonucu kötü kolesterol yükselir ve kalp ve damar hastalıkları için ciddi risk oluşturur.

Bunun haricinde bir de doktorun verdiği kolesterol ilaçları kesinlikle bırakılmamalıdır. Sağlıksız beslenme sonucu insülin direnci artmaktadır. Bu da kalp damar hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Hareketsiz yaşam tarzı, özellikle kalp ve damar hastalıklarını arttırmaktadır. Haftada en az üç gün tempolu yürüyüş yapılmalıdır.

Kalp damar hastalıklarının en önemli sebeplerinden biri olan hipertansiyon, yanlış alışkanlıklar sebebiyle artmıştır ve bu da hastalık riskini arttırmaktadır. Bilimsel geçerliliği olmayan kulaktan dolma bilgilerle doktor tedavileri kesiliyor ve bu da kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Sigara tüketimi başta kalp ve damara hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın sebepleri arasında yer almaktadır. Sigara kadar nargile içmek te aynı oranda sağlıksız bir davranıştır.