Kabak Çekirdeğinin Bilinmeyen Etkileri! Gece Yatmadan Tüketin Sabah Etkilerini Görün!

Kabak Çekirdeğinin Bilinmeyen Etkileri! Gece Yatmadan Tüketin Sabah Etkilerini Görün!

Kabak çekirdeği çiğ olarak tüketilen bir besin maddesidir ve kabak sebzesinin içindeki çekirdeklerin kurutulması ile elde edilmektedir. Kabak çekirdeğinin sağlığa çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Kabak çekirdeği yağ oranının düşük olmasının yanında vitamin ve mineral bakımından zengin olması ile dikkat çeken besin maddesi. Geleneksel tıpta ilaç olarak kullanılan kabak çekirdeğinin sağlık için birçok yararı bulunuyor.

140876.jpg

Almanya’da gerçekleştirilen bir araştırmada bunu kanıtlar nitelikte. Kabak çekirdeğinin kavrulmadan çiğ halde tüketilmesi halinde içinde bulunan güçlü antikansorejen maddeler vücuttaki hücrelerin mutasyon geçirmesinin önüne geçiyor. Ayrıca sindirim sisteminin işlevselliğinin artırılması ve sağlıklı yapısının korunması için de kabak çekirdeği tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Kabak çekirdeği kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, fosfor ve E vitamini açısından son derece zengindir. Gece yatmadan tüketilmesi ise büyük önem taşıyor, gece uyumadan önce bir avuç tüketilmesi dinlenmeye geçen ve yenilenen hücrelerin fonksiyonunu artırmaktadır. Cilt sağlığı için de yararı bulunan kabak çekirdeği dermis tabakasının kendisini yenilemesine yardımcı olur.

Kabak Çekirdeğinin Yararları

*Kabak çekirdeğinin içinde bulunan Omega-3 kolesterolün kontrol altına alınmasına katkı sağlar, kandaki yağ seviyesini düşürerek kalp ve damar rahatsızlıklarının önüne geçer.

*Gece uyumadan önce tüketilmesi rahat bir uykuya yardımcı olur, beyin fonksiyonlarını ve vücudun yenilenmesini destekler.

780x411-gunde-bir-avuc-kabak-cekirdegi-size-yeter-1580758964802.jpeg

*Araştırmalarda kabak çekirdeğinin idrar sökmede etkili bir besin olduğu ortaya çıkarıldı. İdrar kesesinde büyüme ve boşalma problemi olan kişilere de tüketmesi tavsiye ediliyor.

*Kabak çekirdeğindeki yağ saç köklerinin güçlenmesini sağlar ve saç dökülmesinin önüne geçer.

*Böbreklerde taş oluşmasını engeller.

*Vücudun günlük ihtiyaç duyduğu proteinin yüzde 50’si 150 gramlık kabak çekirdeğinde bulunmaktadır.

*İçerisinde çok yüksek seviyede kalsiyum barındırmasından dolayı kemikleri ve kemik sağlığını güçlendirir. Kas kaybını önler.

*Bağırsaklarda bulunan parazitler bazı insanlarda ishal, kabızlık ve iştahsızlık gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Parazitlerin vücuttan atılması için kabak çekirdeği tüketilebilir.

*Kabak çekirdeği yağı ile gargara yapılması diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olur, diş aralarında kalan besinleri temizler.

*Düzenli bir uykuya sahip olunmasına katkı sağlar, ruhsal problemleri ciddi oranda azaltır.

*Ödem oluşumunun önüne geçer.

kabak-cekirdegi-2547079-810x458.jpg

Zararı Var Mı?

Tüm besinlerde olduğu gibi kabakta da aşırı tüketimden kaçınılması önemli. Salatalık ve karpuz gibi besinlere alerjisi olan insanların kabak çekirdeği yemeden önce test yaptırmaları öneriliyor. Kabak çekirdeği tükettikten sonra ishal, mide bulantısı gibi durumlar yaşanırsa bu kabak çekirdeğine karşı alerjik reaksiyon olabileceğini gösterir. Cildi sivilce ve akne oluşumuna meyilli olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilmemektedir.