İmplant Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İmplantlar hasar görmüş ya da eksik olan dişlerin yerine aynı estetiği ve fonksiyonu sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür. Takma ve köprü dişlere kıyasla çok daha etkili bir alternatiftir.

Yayınlanma:
İmplant Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İmplant tedavisinin nasıl gerçekleştirileceği yerleştirilecek implantın türüne ve çene kemiğinizin durumuna bağlıdır. Bu süreç pek çok prosedür gerektirebilir. İmplantların bireye sağladığı en büyük fayda söz konusu bölgedeki dişinize sağladığı destek ünitesidir. Diğer bir ifadeyle implantın yerleştirildiği çene kemiğinin hızlıca iyileşme göstererek implantı kavramasıdır. Bu iyileşme zaman isteyen bir durum olacağından ötürü söz konusu proses aylarca sürebilmektedir.

İmplant Tedavisinin Uygulanma Sebepleri

İmplantlar cerrahi operasyon vasıtasıyla dişlerinizi tutmakta olan çene kemiği yapısına yerleştirilirler. İmplantın bünyesindeki titanyum çene kemiğinizle eriyerek birleşme sağladığından ötürü, yerleştirilen implantlar da kayma veya ses çıkarma gibi durumlar söz konusu olmaz. Aynı zamanda diğer protez ve köprüler gibi çene kemiğine hasar verme durumu yoktur. Ayrıca doğal dişlerinizde vuku bulan çürüme sorunu da gerçekleşmez.

İmplant tedavisinin uygulanmasını gerektiren durumlara bakacak olursak:

 • Bir veya birden fazla diş kaybı
 • Çene kemiğinin gelişim sürecinde son raddeye erişmiş olması
 • İmplantın yerleştirilebileceği sağlıklı kemik yapısının var olması ya da kemik aşısı için uygun şartların olması
 • Ağız dokularının sağlıklı olması
 • Kemik iyileşmesini olumsuz yönde etkileyecek sağlık sorunlarının olmaması
 • Bireyin protez takacak durumda veya arzuda olmaması
 • Konuşma kabiliyetlerinin geliştirilmek istenmesi
 • Aylar sürecek proseslerin birey için herhangi bir sorun teşkil etmemesi

Riskleri

Her cerrahi tedavi gibi implant tedavisi de beraberinde bazı riskler getirecektir. Ancak bu riskler nadiren açığa çıkmakta olup çıktıklarında da küçük çaplı ve kolaylıkla tedavi edilebilir düzeyde olmaktadırlar. Bu risklere göz atacak olursak:

 • İmplantın uygulandığı bölgede enfeksiyon
 • Civar bölgedeki dişlerde veya damarlarda meydana gelebilecek zedelenmeler
 • Sinirlerde yaşanan zedelenmeler sonucu doğal dişlerinizde, diş etlerinizde, dudaklarınızda ve çenenizde sancı, uyuşma ve karıncalanma hissiyatı
 • Üst çeneye yerleştirilen implantlar sinüs çukurlarınızdan birine etki etmekte olduğu için sinüslerinizde meydana gelebilecek problemler

Operasyona Hazırlık Süreci

İmplant tedavisi pek çok prosedür gerektirebileceğinden ötürü söz konusu operasyona başlamadan evvel kapsamlı bir tetkikten geçmeniz gerekecektir. Bu tetkikler:

Kapsamlı Diş Testi: Dişlerinizin ve ağzınızın yapısını detaylı olarak inceleyebilmek adına doktorunuz röntgen çekimleri gerçekleştirecektir.

Operasyon Sürecinin Planlanması: Sizin arzularınıza göre şekillenen bu süreçte kaç tane implanta ihtiyaç duyduğunuz ve bu çerçevede çene kemiğinizin ne düzeyde elverişli olduğu mercek altına alınacaktır. Bu planlama sürecinde farklı branşlarda uzmanlaşmış doktorlara ihtiyaç duyulabilir. Ağız, çene ve yüz yapısı üzerine ihtisas yapmış bir doktorla diş yapısını destekleyen yapılar üzerine ihtisas yapmış başka bir doktor fikir alışverişi gerçekleştirebilirler. Aynı zamanda implant, protez ve köprü üzerine ihtisas yapmış bir başka doktor da yine bu sürece dahil olacaktır.

Herhangi bir sağlık sorununuz veya kullanmakta olduğunuz bir ilaç varsa bunu doktorunuza mutlaka söyleyin. Eğer kalp rahatsızlığınız ya da ortopedik implantınız mevcutsa doktorunuz operasyona başlamadan evvel enfeksiyon oluşumunu önlemek adına antibiyotik yazabilir.

Operasyon süreci boyunca ağrıları önlemek adına lokal anestezi, sakinleştirici ilaçlar ya da genel anestezi uygulanabilir. Hangi seçeneğin en iyisi olduğunu belirlemek adına doktorunuzla görüşmelisiniz. Uygulanacak anestezi türüne göre sürece başlamadan evvel ne yiyip içeceğinizi doktorlarınız size izah edecektir. Eğer genel anestezi uygulanacaksa operasyondan sonra sizi eve götürecek birisinin olması iyi olacaktır. Ayrıca eve gittiğinizde de günün geri kalanı boyunca istirahat etmeniz gerekmektedir.

Operasyon Neler Sağlayabilir?

İmplant tedavisi genellikle hasta ayaktayken gerçekleştirilen bir operasyon olup aşamaları vardır:

 • Hasar gören dişiniz çıkarılır.
 • Çene kemiğiniz operasyona uygun hale getirilir. Gerek duyulursa kemik aşısı uygulanabilir.
 • Çene kemiğiniz gerekli iyileşmeyi gösterdiğinde implant çene kemiğine oturtulur.
 • Aylarca sürebilen iyileşme sürecine geçiş yaparsınız.
 • Doktorunuz metal implantın bir uzantısı olan dayanak kısmını sabitleştirir. (Bu işlem implantın çok istikrarlı yapıya sahip olduğu durumlarda implantın yerleştirilmesiyle aynı anda gerçekleştirilebilmektedir)
 • Yumuşak doku iyileştiğinde doktorunuz dişlerinizi ve çene kemiğinizi kalıba dökerek son dişin de yerleştirilme işlemini gerçekleştirir.

Bütün bu proseslerin gerçekleştirilmesi aylarca sürebilmektedir. Bu zaman dilimi iyileşme sürecinin ve çenenizde yeni kemik oluşumunun ne kadar sürdüğüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Kemik Aşısı Hangi Durumlarda Gerekebilir?

Eğer çene kemiğiniz yeteri kadar kalın değilse veya fazla yumuşaksa operasyondan evvel kemik aşısının uygulanması gerekebilir. Çünkü çiğneme işlemi çene kemiği üzerinde muazzam bir basınç oluşturmaktadır. İmplant yapısı bu basıncı kaldıramazsa operasyon başarısız olacaktır. Bu çerçevede uygulanacak kemik aşısı implantın yerleştirileceği zeminin daha sağlam olmasını sağlar.

Kemik aşısı denilen süreçte çenenizin veya vücudunuzun başka bir kısmından kemik parçası alınarak çene kemiğinize yerleştirilir. Bu çerçevede kullanılan başka bir yöntem ise yapay kemik naklidir. Yerleştirilen kemiğin implantı destekleyecek seviyeye erişmesi ayları bulabilir.

Bazı durumlarda yalnızca küçük çaplı bir kemik aşılaması yeterli olacaktır. Bu aşılama da implant operasyonu esnasında rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Bu çerçevede çene kemiğinizin yapısına göre karar verilmektedir.

İmplantı Yerleştirme

İmplantı yerleştirme aşamasında doktorunuz diş etinizi keserek kemik yapısını açığa çıkaracaktır. İmplantlar kemiğe uzanan bu deliklere yerleştirilecektir. İmplant yapısı doğal dişlerinizde olduğu gibi diş kökü görevi göreceğinden ötürü kemiğe uzanacak kadar derinlere yerleştirilecektir.

Operasyonun bu aşamasında kayıp olan dişinizin olduğu bölgede halen bir boşluk olacaktır. Estetik açıdan bu bölgeye geçici bir diş yerleştirilebilir. Temizlik amaçlı veya uyumadan evvel bu dişinizi kendiniz çıkartabilirsiniz.

Kemik Büyümesi İçin Beklemek

İmplant kökü kemiğinize oturtulduktan sonra osseointegrasyon adı verilen sürece geçilir. Bu süreç boyunca çene kemiğiniz gelişme göstererek yerleştirilen implantla bütünleşecektir. Aylarca sürebilen bu süreç sayesinde eklenecek yapay dişin çok daha sağlam bir temele sahip olması sağlanacaktır.

Dayanak Kısmının Yerleştirilmesi

Osseointegrasyon aşaması tamamlandıktan sonra yapılacak olan protezin ağız içinde tutunmasını sağlayacak olan iç parçaların oturtulması sürecine geçilir. Küçük çaplı olan bu operasyon lokal anestezi uygulanarak hasta ayaktayken gerçekleştirilmektedir.

Dayanağı yerleştirmek için:

 • Doktorunuz implantı açığa çıkarmak adına diş etinizi tekrar açar
 • Dayanak kısmı implant gövdesine bağlanır
 • Diş eti dokusu tekrar kapatılır

Bazı durumlarda dayanak kısmı implant gövdesi söz konusu bölgeye yerleştirilirken bağlanabilmektedir. Yani bu aşama önceden halledilmiş olmaktadır. Yerleştirilen bu dayanak kısmı diş eti hizasını aşarak gözle görülebilir bir vaziyette olacaktır. Doktorunuz dişi bu dayanağa oturtacaktır. Bazı bireyler bu dayanağın meydana getirdiği görüntüyü hoş bulmamakta ve ayrı bir aşamada gerçekleştirilmesini istemektedir.

Yeni Yapay Dişin Seçimi

Dayanak kısmı da yerleştirildikten sonra yapay diş bu bölgeye oturtulmadan evvel diş etinin iyileşmesi için bir iki hafta kadar beklenmektedir. Diş etiniz iyileştiğinde kalan dişleriniz ve ağız yapınız adına daha net bir izlenim elde edilecektir. Bu izlenimler yapay dişinizin yerleştirilme aşamasında önemli rol oynayacaktır. Çene kemiğiniz yeteri kadar güçlenmeden yapay diş yerleştirilmeyecektir.

Seçebileceğiniz diş türleri çıkarılabilir ve sabit olmak üzere iki türdedir.

Çıkarılabilir Diş: Takma dişlere benzer bir yapısı vardır. Pembe plastik diş etiyle çevrili beyaz renkte bir diştir. İmplant dayanağına bağlı metal bir iç yapıya sahip olan bu diş söz konusu bölgede gayet sağlam bir şekilde kalmaktadır. Onarım veya temizleme işlemleri için kolaylıkla çıkarılabilmektedir.

Sabit Diş: İmplant dayanağına kalıcı olarak vidayla sabitlenmektedir. Temizlik amaçlı veya uyumadan evvel dişi çıkaramazsınız. Eğer ekonomik gücünüz el veriyorsa diğer eksik olan dişlerinizi de bu yapıya bağlayarak yaptırabilirsiniz. Normalde her bir diş tek bir implant gövdesine bağlanmaktadır. Ancak implantlar yapı olarak fevkalade güçlü olduklarından ötürü birden fazla diş köprü vasıtasıyla tek bir implanta bağlanabilmektedir.

Operasyon Sonrası

İmplant operasyonu kaç aşamalı olursa olsun, operasyon sonrası birtakım rahatsız edici durumlarla karşılaşma ihtimaliniz mevcuttur:

 • Diş etlerinde ve yüzde şişlikler
 • Cildinizde ve diş etlerinizde morarmalar
 • İmplantın olduğu bölgede sancı
 • Küçük çaplı kanamalar

Eğer bu problemler daha da kötüleşirse doktorunuzla irtibata geçin. Ağrı kesici veya antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

Operasyonun her bir aşamasından sonra işlem gören bölgenin iyileşmesini sağlamak adına yumuşak besinler tüketmeniz gerekebilir.

Sonuç

İmplant tedavisi yüksek oranda başarı sağlamaktadır. Sadece bazı durumlarda kemik yapısı yerleştirilen metal ile bütünleşme konusunda sıkıntı yaşayabilmektedir. Sigara tüketimi söz konusu tedavinin başarı oranını düşüren faktörlerdendir.

Eğer kemik yapısı bütünleşmeyi sağlayamazsa implant çıkarılarak kemik temizlenir. Ardından iki üç ay bekleyerek aşamayı tekrar başlatabilirsiniz.

İmplantınızın ve diğer doğal dişlerinizin sağlıklı kalmasını sağlamak adına yapabilecekleriniz:

Ağız Temizliğine Önem Gösterin: Tıpkı doğal dişleriniz gibi implantınızı, yapay dişinizi ve diş etlerinizi de temiz tutmanız gerekmektedir. Diş aralarına ulaşabilen fırçalar gibi özel olarak tasarlanmış fırçaları kullanarak dişinizi, implantınızı ve diş etlerinizi en uç noktalara kadar temizleyebilirsiniz.

Diş Hekiminize Düzenli Olarak Görünün: İmplantınızın sağlıklı kalmasını sağlamak adına diş hekiminize düzenli olarak görünmeniz büyük yarar sağlayacaktır.

Zararlı Alışkanlıklardan Kaçının: Buz ve sert şeker gibi sert nesneleri çiğnememeye çalışın. Çünkü dişleri kırma riskleri bulunmaktadır. Tütünleri ve kafein içeren ürünleri tüketmeyin.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet