Hızlı Kilo Alıp Vermek Sağlığınızı Tehlikeye Atıyor

Hızlı Kilo Alıp Vermek Sağlığınızı Tehlikeye Atıyor

2020 yılında ortaya çıkan Korona virüs hayatı doğrudan etkiledi. Virüsten kaçarken hareketsiz yaşam yüzünden fazla kilo tuzağına düşüldü. Havaların ısınmasıyla beraber kilo verme telaşı herkesi sardı.

2020 yılında ortaya çıkan Korona virüs hayatı doğrudan etkiledi. Virüsten kaçarken hareketsiz yaşam yüzünden fazla kilo tuzağına düşüldü. Havaların ısınmasıyla beraber kilo verme telaşı herkesi sardı. Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte herkes fazla kilolarının derdine düştü.

screenshot-13.jpg

Birçok kişi 3 günde kilo verdiren diyetlere, Haftada 5 kilo diyeti gibi popüler diyetlere yöneldi. Bu ünlü diyetler gerçekten istediğiniz kiloya sağlıklı biçimde ulaşmanızı sağlayabilir mi?

Şok Diyetler İlgi Odağı

screenshot-12.jpg

Diyetisyenler ve uzmanlar sağlıklı bir kilo kaybının düzgün ve sağlıklı bir diyetin uygulanması ile birlikte haftada en fazla bir kilo yağ kaybedilebileceğini söylüyor. Aynı zamanda şok diyetlerin uzun vadede pek çok sağlık problemini de beraberinde getirdiğini de sözlerine eklemeyi ihmal etmiyorlar. Yanlış ve hızlı şok diyetler ilk zamanlarda belli olmasa da ilerleyen dönemlerde vücut hızının ve dengesinin bozulması nedeniyle hızlı bir kilo artışına da neden oluyorlar. 

screenshot-15.jpg

Bu durumda kişi aslında verdiği kilodan çok daha fazlasını geri alarak obez olma yolunda ilerliyor. Yanlış ve hızlı şok diyetler vücudun dengesini bozmaktadır. Konu ile ilgili açılamalarda bulunan Uzman diyetisyen Nur Ecem Baydı Ozman şok diyetlerin birçok sağlık sorununa neden olabileceğini üstüne basarak değindi. Uzman diyetisyen Nur Ecem Baydı Ozman yaptığı açıklamada  “Bireylerin günlük alması gereken besin öğelerimi alamadığı diyetler uygulanıyor.

screenshot-14.jpg

Bunlar da uzun dönemde sağlık problemlerine neden olabiliyor. Kemik kaybı, kemiklerde yumuşamalar, diş kayıpları, diş eti problemleri, kas kayıpları gibi sorunlara yol açmaktadır.” Diyerek açıklamasını sürdüren Uzman Diyetisyen Nur Ecem Baydı Ozman sağlıklı bir diyet ve beslenme için her besin grubundan alınması gerektiğini de özellikle vurguladı. Kilo vermek isteyenlerin hızlı diyetlere yönelmemelerini söyleyen uzmanlar, kilo  kontrolü için mutlaka uzmanlara başvurulması gerektiğini söylüyorlar.