Her Sene Binlerce Plastik Parçası Yediğinizin Farkında Bile Değilsiniz

Her Sene Binlerce Plastik Parçası Yediğinizin Farkında Bile Değilsiniz

İçerisinde yaşadığımız dünyayı plastiklerin ne denli kirlettiğini her geçen gün biraz daha öğreniyoruz, insanlar aslında farkında olmadan kendi üretimi olan plastikleri yine kendisi tüketiyor.

Okyanuslarda, denizlerde yaşayan kabuklu deniz hayvanları veya balıklar mikroplastik barındıran tek besin kaynakları değil. Denize gelmeden daha birçok kaynak mikroplastik barındırması açısından oldukça tehlikeli. Avrupa'da bir porsiyon midye de yaklaşık 90 tane mikroplastik bulunabiliyor, tüketim miktarı her ne kadar ülkelere ve bireylere göre değişsede ciddi miktarda midye tüketen insanlar bir senede 11.000 mikroplastik yemiş oluyor.

thumbs-b-c-a2d9ab8acd3a1c376bc0c6dc03155d8a.jpg

Mikroplastikler son olarak konserve balıklarda da tespit edilmişti. Besin grubunda belirlenen rakamlar her ne kadar düşük olsa da bir porsiyon balık tüketen insanların 5 mikroplastik de tüketmiş olacağı belirtilmişti.

Mikroplastiklerin balıklar haricinde bulunduğu yerlerden birisi de deniz tuzları, 1 kilogram deniz tuzunda 600'den fazla mikroplastik bulunabilir. Günde 5 gram tuz tüketiyorsanız bir gün içinde 3 mikroplastik de tüketmiş olursunuz.

 Deniz Dışı Kaynaklar

Bütün bunlara rağmen araştırmacılar insan vücuduna çok daha fazla mikroplastiğin deniz dışındaki besinlerden geldiğini ifade ediyor. Karada yaşayan hayvanlarda mikroplastik tüketiyor ancak insanlar karada yaşayan hayvanların sindirim sistemlerini tüketmiyor. Meksika'da yapılan bir araştırmada her bir tavuğun taşlık bölgesinde ortalama 10 mikroplastik olduğu tespit edilmiş, tavuğun taşlık bölgesi dünyada bazı bölgelerde tüketiliyor.

Bilim insanları bira ve balda da mikroplastik bulunduğunu ifade ediyor. Tüm bunların içerisinde en kapsamlısı ise herkesin tükettiği plastik şişelerde satılan sudur. Araştırmalarda cam ve plastik su şişeleri incelenmiş birçoğunda mikroplastik olduğu tespit edilmiştir. Litre başına 28 ile 241 arası mikroplastik bulunduğu ifade ediliyor, mikroplastiklerin işleme atıkların azaltılması için yapılan bir işlem aslında daha fazla mikroplastiğe maruz kalınmasına neden olabiliyor.

plastic-in-ocean-900x506.jpg

Ek olarak yapılan bir araştırmada yemeklerin üzerine düşen, konan tozların bir senede 70.000 mikroplastik alınmasına neden olabileceği ifade ediliyor.

Denizden gelen ürünlerde her ne kadar mikroplastik olduğu ifade edilsede, deniz ürünlerinde nazaran kullanılan her üründe belli bir miktarda mikroplastik bulunduğu dile getirildi.