Her Gün Soğan Yemeniz İçin Gerekçeler!

Her Gün Soğan Yemeniz İçin Gerekçeler!

Soğan mutfaklarda en çok kullanılan besin maddelerinden bir tanesidir. Soğan sadece yemeklere tat katmakla kalmıyor, sağlık açısından çok daha fazlasını vaad ediyor.

Diyabet, kalp hastalıkları, ruhsal bozukluklar gibi birçok çok hastalığın tedavisi için soğan tüketilmektedir.

En başta soğan içerisinde bulunan iyileştiriciler ile bağışıklık sistemini güçlendirmektedir, güçlü bir bağışıklık sistemi, hastalıklara karşı daha kuvvetli bir vücut ve daha hızlı bir iyileşme süreci için mutlaka soğan tüketilmelidir.

shutterstock-753583324-16-9-1561094792.jpg

Çiğ olarak tüketilmesi vücuttaki iyi huylu kolesterollerin artmasını sağlayacaktır. Bu da kolesterolü düzenlemeye ve tansiyon seviyesinin uygun aralıkta kalmasını sağlamaktadır. Bu rahatsızlıkların engellenmesi aynı zamanda kalp rahatsızlıklarının da engellenmesi anlamına gelmektedir.

Kemik sağlığını güçlendirmek için yine soğan tüketilebilir, kadınlarda menopoz sonrasında oluşan kemik erimesine karşı soğanın etkili olduğu tespit edilmiştir, buna ek olarak sık sık soğan tüketen kadınlarda kalça kırığı riskinin diğer kadınlara göre daha az olduğu da yine araştırmalarda ortaya çıkarıldı.

Soğan bağırsaklardaki bakteri dengesini düzenlemesi, bağışıklık sistemine faydalı olan zengin bir probiyotik kaynağıdır.

Pek bilinmemesine rağmen soğan ruh sağlığını destekleyen bir besin maddesidir. İçerisinde bulunan B9 vitamini depresyonun azaltılmasına yardımcı olabilmektedir.

Alerjik rint ve astım gibi rahatsızlığı olan kişiler soğan ekstrelerinden yararlanarak bu rahatsızlıklarıyla mücadele edebilirler, burun tıkanıklığının giderilmesinde de soğan tüketilebilir.

Soğanın antifungal ve antikbakteriyel özelliği saçın beslenmesine yardımcı olur ve büyümesine katkı sağlar, kepekle mücadele eder, saç derisinde kan dolaşımının artmasına yardımcı olur.

sogan-yemenin-bilimsel-faydalari.jpg

Bunların yanında:

  • Sindirim sistemine destek olur,
  • Kan pıhtılaşmasının önüne geçer,
  • Yüksek tansiyonu düşürür, dengeler,
  • Kalp hastalığı riskini azaltır,
  • Hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunur,
  • Ağızda çiğnenerek yutulursa ağızdaki bakterileri öldürür,
  • Öksürük, grip, yüksek ateş gibi rahatsızlıklara iyi gelir,
  • Burun kanaması olduğunda bir parça soğan koklamak kanamayı yavaşlatır,
  • Deri üzerindeki yanıkların tedavisi için kullanılabilir,
  • Bağırsaklardaki iltihabı temizler,

Sağlıklı bir vücut ve bağışıklık sistemi için mutlaka soğan tüketilmesi gerekmektedir.