Gül Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Gül Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Cilt hastalıklarından biri olan gül hastalığı diğer ismiyle Rozase olarak bilinir. Yüzdeki deride görülen hastalıklardan biri olan gül hastalığı kızarmalara neden olmaktadır.

 

Cilt hastalıklarından biri olan gül hastalığı diğer ismiyle Rozase olarak bilinir. Yüzdeki deride görülen hastalıklardan biri olan gül hastalığı kızarmalara neden olmaktadır. Dünya genelinde oldukça yaygın cilt hastalıklarından olan gül hastalığı birkaç farklı şekilde görülebilmektedir.

6008081a0f254409d098c168.jpg

4 farklı türe ayrılan gül hastalığında görülen türler şöyledir: vazomotor değişiklik, mikrosirkülasyon bozulma, demodex, helicobacter. Vazomotor türü kızarıklıklara neden olurken, bu türün yaşandığı kişiler genellikle menopoz dönemindeki kadınlardır. Mikrosirkülasyonda genellikle yüzün dolaşım kanallarında sorunlar ortaya çıktığı şeklinde açıklanır. Demodexte reaksiyon gerçekleştiği görülmekle birlikte kızarmalar daha belirgindir. Helicobacterde yine kızarmalar net bir şekilde görülürken gastrin sentezi de fark edilmektedir.

 

3 Evreden Oluşmaktadır!

3 ayrı evden oluşan gül hastalığı boyun, gerdan ve saçların olduğu bölgelerde de ortaya çıkabilmektedir. Evrelerini incelemek gerekirse;

- Birinci evrede gül hastalığı orta derecede eritem ile kendini göstermeye başlar. Bu evrede güneş yanıkları veya parfüm gibi temaslar halinde yanma ile batma hissi ortaya çıkabilmektedir. Birkaç saat ile birkaç gün arasında görülebilen birinci evrede derinin hassaslığı ortaya çıkar.

- İkinci evrede kaşıntılar başlayabilmektedir. Eritem ile birlikte bazı kabarmalar ve kızarıklıklar ortaya çıkmaktadır. Derinin hassasiyeti biraz daha geniş bir alana yayılım gösterebilmektedir.

- Üçüncü ve son evrede ise kızarmalar iyice koyu bir hale gelir. Nodüller ve ödemler ortaya çıkmakta ve kabarmalar daha da artmaktadır. Deride portakal kabuğu görüntüsü oluşabilmektedir.

 

Bitkisel ve Cerrahi Tedaviler Mevcuttur!

Gül hastalığında bitkisel tedavi mümkün olmakla birlikte bu tedavi için mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır. Kullanımı tavsiye edilen ürünlerin ve bitkisel gıdaların mutlaka doktora danışılarak kullanılması önemli olmakla birlikte bazı ilaç tedavisi ile gül hastalığına çözüm bulunabilmektedir. Doktorun önce hastalığı teşhis etmesi ve ardından ilaç tedavisine başladığı bilinmektedir. Tedavi sürecinde verilen ilaçların etkisi kalması halinde daha etkili başka ilaçların devreye sokulduğu bilinmektedir. Gül hastalığı ciddi cilt hastalıklarından birisi olmasından kaynaklı mutlaka kızarma ve batma hislerinde doktora görünmek daha sağlıklı olacaktır.