Göz Titremesi İle Oluşan Hastalıklar Nelerdir

Göz Titremesi İle Oluşan Hastalıklar Nelerdir

Halk arasında göz titremesi olarak bilenen hastalığın adı nistagmus’ dur. Bu hastalık doğuştan oluşabileceği gibi travma, nörolojik veya damar nedeniyle oluşan hastalıklara bağlı olacak şekilde oluşa bileceği belirtildi. Göz hastalıkları uzmanı olan

Halk arasında göz titremesi olarak bilenen hastalığın adı nistagmus’ dur. Bu hastalık doğuştan oluşabileceği gibi travma, nörolojik veya damar nedeniyle oluşan hastalıklara bağlı olacak şekilde oluşa bileceği belirtildi. Göz hastalıkları uzmanı olan Prof. Dr. Osman Melih Ceylan , konu hakkında bilgilerini sundu.

screenshot-59.jpg

Prof. Dr. Osman Melih Ceylan , nistagmus hastalığı olan gözlerden birinde veya ikisinde izlenen istemsiz ve ritmik şekilde oluşan göz hareketleri ile tanımlandığı söyledi. Bu göz hastalığının göz titremesi şeklinde fizyolojik şekilde oluşa bileceği gibi şiddetli ve hızının değişik bakış yönlerinde değişiklik göstermesiyle görmede bulanıklık veya çift görme , baş dönmesi veya görüntünün hareket etmesi gibi şikayetlere meydan olabileceğini dile getirdi.

Dr. Ceylan  göz titremesi hastalığının şaşılık, katarakt, göz tembelliği, optik sinir ve retina hastalığı kırma kusurları da görülebileceğini anlatarak ' özellikle astigmatizma yani göz tembelliği açısından risk içerdiği için gözlük kullanımı gerektirir. Göz titremesi hastalığı azaldığı veya kaybolduğunu bakışını sıfır noktası adı verilir. Hastanın şikayetlerini en aza indirmek için yüzünü ve çene bölgesini veya başını farklı taraflara getirmesidir. Anormal şekilde oluşan baş pozisyonu sebebi kozmetik problemlere yol açtığı gibi kas ve iskelet sistemi bozukluğu da yapabilir’ diyerek bilgilerini sundu.

Göz Titremesi

screenshot-62.jpg

Göz titreme hastalığının doğuştan veya sonradan gelişeceğini söyleyen Dr. Ceylan ' göz titremesi hastalığı , hastanın nörolojik veya göz tipi hastalıklara bağlı gelişen hastalığın bu tip olguları çocukluk yıllarında yüzde 65 veya 75’ ini oluşturur. Bu hastalığın diğer olgularının ise yüzde 40-64 ' lük kısmını şaşılık eşlik etmektedir. Hastalığın belirtileri arasında heyecanlanma yaşadığında veya efor sarf ettiğin de dikkatli bir şekilde bir noktaya baktığında göz titremesinin şiddeti arttığını görecektir. Bir başka türlü ise genetik şekilde göz titremesi hastalığı yaşanır. Göz titremesi hastalığı hayatımızın ilerleyen zamanlarında nörolojik ve damar hastalığı nedeniyle gelişir ve aşağı veya yukarı şeklinde titreme göstererek göz hareketleri beyinde oluşa bilecek rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Göz titremesi muayene sırasındaki hastanın göz  görme düzeyi ve şaşılığın cinsine göre değerlendirilir.

screenshot-61.jpg

Göz muayenesini dikkatli bir şekilde yapılarak detaylara bakılmasına ve bu hastalığın muayenesi esnasında titremenin tipi ve uzaklığına veya yakınlığına göre azalıp azalmadığına , görme düzeyine , titreme sonucu eşlik edilen şaşılığın cinsine , görmede sıfır noktasının varlığı ve korneadan retinaya kadar oluşan tüm göz yapılarının değerlendirilmesi yapılması gerekir. Ameliyat durumunun anormal baş pozisyonu yönüne ve şaşılığın cinsine göre hesaplanıp planlanması gerektiğini söyleyen Dr. Ceylan  ameliyattan önce astigmat ,miyop ve ya hipermetrop gibi bozukluklar kişide varsa gözlük veya kontakt lens şeklinde kullanılması uygun olacağını belirtti.  Prof. Dr. Ceylan , göz titremesi ile şaşılığın cinsinin aynı seanstan aşamaları olarak cerrahi şekilde müdahale de uygulanarak ameliyat dan sonra baş pozisyonunda ki düzelmeyle beraberinde daha iyi bir görme konforu yaşayacağını da söyledi.