Göz Migreni Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Göz Migreni Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Migren daha çok baş ağrısı ile bilinen bir sorun olsa da gözlerde de migren ortaya çıkabilmektedir. Özellikle son zamanlarda her şeyin dijitalleşmesi ve online çalışılması sebebiyle gözlere aşırı yüklenilmesi ile birlikte ortaya daha çok çıkan

 

 

Migren daha çok baş ağrısı ile bilinen bir sorun olsa da gözlerde de migren ortaya çıkabilmektedir. Özellikle son zamanlarda her şeyin dijitalleşmesi ve online çalışılması sebebiyle gözlere aşırı yüklenilmesi ile birlikte ortaya daha çok çıkan göz migreni az bilinen hastalıklardan bir tanesidir. Çok sık görülmeyen; ancak son zamanlarda bu teşhislerin birçok hastaya konduğunu belirten uzmanlar buna sebep olarak bilgisayar başında çok zaman geçirilmesini göstermektedirler.

migren-ve-bas-agrisi.jpg

Göz migreni genellikle göz kapaklarında şiddetli ağrı ile ortaya çıkmakla birlikte görüş kalitesini de ciddi oranda etkilemektedir. Ayrıca her iki gözde de görülmesi nadir olan göz migreni genellikle tek bir gözde yaşanmaktadır. Sinir sisteminde ortaya çıkan hasar veya zorlanmalar ile birlikte ortaya çıkan göz migrenine dair merak ettiğiniz her şey haberimizin içeriğinde yer alacaktır. Bilimsel olarak ismi göz migreni olmayan bu hastalığın ağrı ve şiddet kaynağı göz çevresinde olması sebebiyle bu soruna göz migreni dendiğini hatırlatmakta da fayda olacaktır.

 

Belirtileri Nelerdir?

goz-migreni-1.gif

  • Farklı sebeplerle kendini gösterebilen göz migreni için ilk sebep ergenlik döneminden sonraki yıllar olabilmektedir. Kadınlarda ilk regl dönemlerinin görülmesi ile birlikte ortaya çıkabilen göz migreni erkeklerde de genellikle ergenlikten sonra çıkan 20 yaş dişinde görünebilmektedir. Kısa süreli olan bu migrenler ciddi sorunlar yaşatmamakla birlikte büyük ağrılar göstermesi sebebiyle doktor kontrolüne gitmek faydalı olacaktır.
  • Göz migrenine bir diğer sebep ise mevsimsel geçişlerdir. Mevsim geçişlerinde vücut bağışıklığında değişimler ortaya çıkar ve bu bağışıklık düşüşü ile birlikte baş ağrıları ile birlikte göz migreni şikayeti de artabilmektedir.
  • Baş ağrıları kronikleşmiş kişilerde de her baş ağrısında görülebilen göz migreni bu sebeple de ortaya çıkabilmektedir.
  • Göz migreni bazı ışık ve görüntü sorunlarından kaynaklı da ortaya çıkabilmektedir. Uzun süreli renkli ışıklar vb. kalabalık görüntüler göz migrenini tetikleyen unsurlardan olabilmektedir.

 

Göz Migreni Ağrısını Dindirmenin Yolları!

  • Soğuk su torbası ile müdahale
  • Karanlık ve sessiz bir ortamda dinlenme
  • Bilgisayar, telefon, TV gibi ve değişkenlik gösteren ışıklı şeylere bakmamak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.