Göğüs Estetiği Sonrasında İyileşmeyi Hızlandıran Yöntemler

Göğüs Estetiği Sonrasında İyileşmeyi Hızlandıran Yöntemler

Bazı estetik ameliyatlar diğer estetik ameliyatlara göre daha fazla tercih edilmektedir. Bu estetiklerin başında ise göğüs estetiği gelmektedir.

Göğüs Estetiğinden Sonra Nasıl Daha Hızlı İyileşmek Mümkündür?

Göğüs estetiğinden sonra nasıl daha hızlı iyileşmek mümkündür sorusu kadınların çokça araştırma yaptığı konuların başında gelmektedir. Estetik yaptırmadan önce ve estetik sonrasında her iki durum içinde bu araştırma söz konusudur. Estetikten önce sürecin bilinmesi adına araştırılırken, estetikten sonra iyileşme sürecini hızlandırmak adına yapılmaktadır. Peki göğüs estetiği sonrası iyileşmeyi hızlandıran yöntemler nelerdir? Bu yöntemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Öncelikle buz kompleksi son derece önemlidir. Estetik ameliyatı sonrasında oluşabilecek ödemler için buz en iyi iyileştirme yöntemlerindendir. Yaklaşık olarak ilk 3 günlük süreçte oluşan şişlikler için şişlik olan alana soğuk uygulama yapmak gerekmektedir.
 • Soğuk uygulamanın iyi geleceğinden bahsedilmişti. Doğal olarak duş alımlarında da sıcak sudan uzak durulmalı ve mümkün olduğunda ılık bir şekilde duş alınmalıdır. Özellikle ilk 1 hafta çok önemlidir.
 • Ağır kaldırmamak gerekmektedir. Ağır kaldırıldığı zaman kol ve göğüs zorlanacağı için göğüs bölgesinde travma oluşabilir. İyileşme sürecinin uzamasına etki edeceği gibi ayrıca olumsuz sonuçların doğmasına da neden olacaktır. Ameliyat izinin genişlemesine bile sebebiyet verebilir.
 • Ameliyat sonrasında 1 hafta 10 gün kadar sırt üstü yatmamak önemlidir. Göğüslerin üzerine yatarak yaraları olumsuz etkilememek de gerekmektedir.
 • Göğüs estetiği ameliyatından sonra iyileşmesi için, göğüslerin hareketsiz kalması son derece önemlidir. Bunun için ise destek veren sutyenler kullanılmalıdır. Hareketsiz kalması konusunda en çok önerilen ve iyileşmeye en hızlı katkısı olan sutyen modeli ise sporcu sutyen modelidir. Gerekli destek sağlanmazsa implantlarda genişlemeye neden olabilmektedir.
 • Doktorun verdiği reçeteyi düzenli kullanım önemlidir. Ödem azaltıcı, ağrı kesici ve antibiyotik gibi ilaçlar önem taşımaktadır. Çünkü ameliyat sonrası vücutta enfeksiyon oluşabilir ve enfeksiyonu önlemek adına antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Daha önceden kullanılan ilaçlar varsa muhakkak doktor ile paylaşılmalıdır.
 • Sauna, hamam ve solaryumdan belirli bir süre uzak durmak gerekmektedir. Çünkü sıcaklık iyileşmeye iyi gelmeyecek ve ödeme sebebiyet verecektir.
 • Spordan uzak durmak, göğüs estetiği ameliyatı sonrası iyileşme konusunda etkili olacaktır. Daha öncede belirtildiği gibi ağırlık kaldırmak oldukça zararlı bir eylem olacağından ve sporda da gerek ağırlık kaldırmak gerek ise kaslar zorlanabileceği için kesinlikle iyileşme süreci tamamlanmadan spordan uzak durulmalıdır.
 • Beslenme her konuda olduğu gibi ameliyat sonrası iyileşme sürecinde de çok önemlidir. Vitamin ve mineraller iyileşme sürecine katkıda bulunur. Ayrıca ödem atmaya yardımcı olan besinler tercih etmek gerekmektedir. Ameliyattan sonra daha hafif besinler ile beslenmek ve dokularda oluşan hasarların giderilmesine yardımcı olan bir beslenme programı oluşturmak önemlidir.
 • Yara bölgesinde bulunan bandajları bilinçsizce çıkarmamak gerekir. Gereğinden fazla durunca da hava almasını engelleyeceğinden dolayı zamanı doktora danışılmalı ve o doğrultuda hareket edilmelidir.
 • Rahat kıyafetler giyinmek gerekmektedir. Vücudu sıkmayan, vücuda oturmayan yara bölgesinde deformeye neden olmayacak şekilde olan kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Bilindiği üzere bol su tüketimi son derece önemlidir. Göğüs estetiği ameliyatı sonrası için de bol su içmek gerekmektedir. Hem mide bulantılarına iyi gelecek hem de vücutta oluşan ödemin daha kolay atılmasına yardımcı olacaktır.
 • Kısa yürüyüşlerin de hızlanmaya katkısı olduğu bilinmektedir. Spordan uzak durmak gerektiği belirtilmişti fakat tamamen hareketsiz kalmamak da gerekir. Hareket etmek adına yapılan kısa yürüyüşler çok iyi gelecektir.
 • Yara bölgesinin kuru tutulması fakat çevresinin nemlendirici bir krem ile nemlendirilmesi son derece önemlidir. Böylece ödem atmak daha kolay olacak ve dokular birbirine kolayca kaynayacaktır.

Göğüs Estetiği Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürmektedir?

Kişiye göre değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 2-3 hafta bir süre sonrasında kişiler tamamen iyileşebilir. Göğüs estetiği sonrası iyileşme süresi kademe kademe gerçekleşmektedir. Tedirginlik yaşayan kişilerin iyileşme süreci konusunda tedirginlik yaşamamaları gerekmektedir. Çünkü göğüs estetiği en yaygın estetik ameliyatların başında gelmekte olup, güvenilir ve uzman ellerde olunduğu sürece en iyi sonuca ulaşmak mümkündür.

Göğüs estetiği sonrası iyileşme sürecine katkıda bulunan en önemli şeyler listesinin ilk sırasında bulunan moraldir. Hastalık modundan çıkıp, gündelik yaşama dönmek ve yasaklara uyarak devamlılığı sağlamak gerekmektedir.