Genital Uçuk - Herpes Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Genital herpes, seks yoluyla bulaşan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın semptomları şunları içerir: ağrı, kızarıklık, kaşıntı ve genital bölgede artan hassasiyet.

Yayınlanma:
Genital Uçuk - Herpes Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hastalığın nedeni, derideki veya mukus salgılayan dokulardaki küçük kesilerden vücuda giren herpes simpleks virüsüdür (HSV). Seks, enfeksiyon bulaştırmanın en yaygın yoludur. Cinsel organları etkileyen genital herpes, hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilen çok yaygın bir hastalıktır.

Genital herpes (genital uçuk), tam olarak tedavisi olmayan, tekrarlayan bir enfeksiyondur ve etkilenenler için utanç ve psikolojik sıkıntıya neden olabilir. Bununla birlikte, bir kişinin genital uçuğu varsa, seksten kaçınmaları gerektiği anlamına gelmez. Çünkü genital herpes hastası olan eşler, dikkatli davranarak ve belirli önleme yöntemlerini kullanarak kendi aralarındaki enfeksiyonu önleyebilir ve herpes virüsünün enfekte eşten sağlıklı eşe bulaşmasını önleyebilir.

Genital Herpes Belirtileri Nelerdir?

Herpes simpleks virüsü (HSV) ile enfekte olan çoğu insan, herhangi bir belirti veya semptom hissetmediği için, sahip olduklarını hiçbir şekilde bilmezler. Çoğu durumda, virüs enfeksiyonunun belirti ve semptomları o kadar hafiftir ki, enfekte olan kişi onları hiç hissetmez.

İlk bölüm genellikle en şiddetli ve zordur. İkinci bir (tekrarlayan) nöbet geçirmeyen insanlar varken, ilk ataktan bu yana 40 yıl boyunca geri dönüp tekrar nöbet geçirebilen başkaları da var.

Genital herpes semptomları şunları içerir:

 • Küçük, kırmızı siğiller ve kabarcıklar veya cinsel organlara ve anüse yakın bölgelerde açık yaralar
 • Genital bölgede, uyluğun arkasında ve önünde ağrı veya kaşıntı.

Genital herpesin ilk belirtisi genellikle, hastalığı olan bir partnerle seks yaptıktan birkaç hafta sonra ortaya çıkan ağrı veya kaşıntıdır. Birkaç gün sonra küçük kırmızı siğiller veya kabarcıklar görünebilir. Bu siğiller ve kabarcıklar daha sonra patlar ve içinden sıvı veya kanın sızabileceği açık yaralara dönüşür. Sonuçta bu yaralar iyileşir.

Kadınlarda bu yaralar vajinal bölgede, cinsel organların dışında, kalçalarda, anüste veya servikste ortaya çıkabilir. Erkeklerde yaralar peniste, testislerde, kalçalarda, anüste, kasıkta veya idrar yolunun içinde - mesaneyi ve penisi bağlayan tüpte görülebilir.

Bu yaraların ortaya çıktığı dönemde idrar yapma sürecine ağrı eşlik edebilir ve enfeksiyon geçip hastalık ortadan kalkıncaya kadar genital bölgede ağrı ve hassasiyet artışı görülebilir. İlk epizod sırasında ortaya çıkabilecek semptomlar, grip enfeksiyonunda (İnfluenza) görülenlere benzer olabilir, örneğin: baş ağrısı, kas ağrıları ve ateş. Ayrıca kasıktaki lenf düğümleri şişebilir.

Tekrarlama:

Genital herpes kişiden kişiye değişir. İşaretler ve semptomlar ortaya çıkabilir ve sonra tekrarlayabilir ve birkaç yıl içinde defalarca ortaya çıkabilir. Yılda sık nöbetlerden muzdarip insanlar var. Bununla birlikte, hastalığı olan birçok kişi için nöbet sıklığı zamanla azalmaktadır. Aşağıdakiler dahil, genital herpes atağını tetikleyebilecek birçok faktör vardır:

 • Gerginlik ve stres
 • PMS
 • Steroidler ve / veya kemoterapi gibi ilaçların kullanımına veya insan immün yetmezlik virüsü / AIDS (HIV) gibi enfeksiyona bağlı olarak zayıf bir bağışıklık sistemi
 • Kronik Hastalık
 • Ameliyat olmak
 • Seks ile ortaya çıkan sürtünme
 • Yorgunluk

Yaralanma olmamasına rağmen bazı durumlarda hastalık aktif ve bulaşıcı olabilir.

Genital Herpesin Nedenleri ve Risk Faktörleri

Herpes simpleks virüsünün (HSV) neden olduğu enfeksiyonlar, genital herpes'e neden olabilen iki türe ayrılır:

HSV tip 1 (HSV-1) - Bu tip genellikle ağız çevresinde yaralara neden olur, ancak oral seks yaparsanız genital bölgeye de yayılabilir.

HSV Tip 2 (HSV-2) - Bu virüs, genital herpesin ana nedenidir. Bu virüs, cinsel ilişki ve cilt teması yoluyla bulaşır. Açık yaralı veya açık yarasız çok yaygındır ve çok bulaşıcıdır. Hastaların çoğunda belirgin belirti ve bulguların hiçbirine neden olmayabilir, ancak yine de enfeksiyonlu bir kişiden cinsel ilişki sırasında bir partnere bulaşabilir.

Virüsün vücut dışında bulunması anında ölümüne yol açtığı için, hastalığı olan kişinin kullandığı tuvalet kağıdı, havlu veya diğer eşyaları kullanarak hastalığın bulaşması mantıksızdır.

Genital Herpes Komplikasyonları

Genellikle sağlıklı yetişkinlerdeki genital herpes, yaralar dışında ele alınamayacak ciddi sonuçlara veya komplikasyonlara neden olmaz. Ortaya çıkabilecek komplikasyonlar şunlardır:

Cinsiyet yoluyla bulaşan diğer hastalıkların ortaya çıkışı: Genital herpes olan kişilerin, AIDS dahil seks pratisyenleri aracılığıyla bulaşan diğer hastalıkları kapma veya bulaştırma olasılığı diğerlerinden daha yüksektir.

Yenidoğanlarda enfeksiyon: Genital herpes ile doğum yapan ve açık yaralardan muzdarip bir kadın, hastalığı doğum kanalından (Parturient kanal / doğum kanalı) geçerken yenidoğana bulaştırabilir. Yenidoğanlarda herpes enfeksiyonu beyin hasarı, körlük ve hatta ölüm gibi ciddi sonuçlara neden olabilir. Hastalığın anneden yeni doğmuş bebeğe geçme olasılığı, doğum sırasında ilk genital herpes salgınını yaşayan anneler için de yüksektir.

Genital Herpes Nasıl Teşhis Edilir?

Genital uçuktan şüpheleniyorsanız, bir üroloğa veya jinekoloğa danışmalısınız. Genellikle bir doktor, bir doku örneği alarak veya küçük yaralardan kültür alarak ve laboratuvarda inceleyerek genital herpes'i teşhis edebilir. Bir herpes virüsü enfeksiyonu, bir kan testi ile de tespit edilebilir.

Herpes hastaları genellikle cinsel ilişki sırasında bulaşan klamidya, bel soğukluğu ve AIDS (HIV) gibi başka zührevi hastalıklar geliştirdiğinden, doktor bu tür hastalıkların varlığını veya yokluğunu sağlamak için bir muayene yapar.

Kan testi ayrıca HSV 1 veya HSV 2 ile önceki bir enfeksiyonu ortaya çıkarabilir. Geçmişte bir kişinin genital herpes nöbeti geçirdiğine dair bir şüphe varsa parestezi yapılabilir.

Genital Herpes Nasıl Tedavi Edilir?

Henüz genital herpes için tam bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, Asiklovir (Zovirax), Famciclovir (Famvir) ve Valacyclovir (Valtrex) dahil olmak üzere oral antiviralleri içeren tedavi mevcuttur. Bu ilaçların tümü, yara iyileşmesini hızlandırmak ve tekrarlayan atakların sıklığını azaltmak için kullanılır. Ayrıca ilaçları doğru, düzenli ve sürekli olarak her gün almak, cinsel partnerin uçuk geliştirmesi olasılığını azaltır.

Genital Herpesin Önlenmesi

Genital herpesin önlenmesi için önerilen yöntemler, cinsel ilişki yoluyla bulaşan diğer birçok hastalığı önlemek için önerilenlerle aynıdır. Anahtar, özellikle yaralar varsa, oldukça bulaşıcı olan genital herpes virüsü (HSV) ile enfeksiyondan kaçınmaktır. Enfeksiyonu önlemenin en etkili yolu, cinsel ilişkiden tamamen uzak durmak veya enfeksiyonu olmayan tek bir kişiyle bunu uygulamaktır.

Ancak bu önlemler mümkün değilse, aşağıdaki yollar izlenebilir:

 • Her seks olduğunda prezervatif kullanmak (veya bir partnerden kullanmasını istemek)
 • Partnerlerden birinin cinsel organlarda veya vücudun farklı bölgelerinden herhangi birinde uçuk atağı olması durumunda seksten kaçınma.
 • Cinsel bir ilişkide iki partner arasında dürüstlük olmalı ve herhangi bir enfeksiyon durumundan partnerinizi haberdar etmelisiniz
 • HSV'li hamile kadınlar doktora haber vermelidir. Ancak hamile kadının bir şüphesi varsa ve bundan emin değilse, o zaman virüsün varlığından veya yokluğundan emin olmak için muayene yapılmalıdır. Hamilelik sırasında virüsün belirti ve semptomlarını aramak en iyisidir.

Bir doktor, doğum sırasında bulaşmayı önlemek için gebeliğin ileri bir aşamasında genital herpes tedavisi için anti-viral ilaç almanızı önerebilir. Ancak hamile bir kadın genital herpes nöbeti sırasında doğum yapmak üzereyse, yenidoğanın virüse yakalanma riskini azaltmak için sezaryen ile doğum yapılması tercih edilir.

Kaynak: Medicalpark

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet