Gaz Sıkışmasına Karşı Etkili Çözüm Yolları Nelerdir?

Gaz Sıkışmasına Karşı Etkili Çözüm Yolları Nelerdir?

Beslenmeden kaynaklı doğal canlılık yapısının temel prensiplerinden biri olan gaz oluşumu ve beraberinde bu gazın dışarı çıkması en temel eylemlerden bir tanesidir. Bunun yanında bazı durumlarda gazın dışarı çıkması oldukça sorunlu olabilmekle birlikte

 

 

Beslenmeden kaynaklı doğal canlılık yapısının temel prensiplerinden biri olan gaz oluşumu ve beraberinde bu gazın dışarı çıkması en temel eylemlerden bir tanesidir. Bunun yanında bazı durumlarda gazın dışarı çıkması oldukça sorunlu olabilmekle birlikte gaz sıkışması denilen bir problem ortaya çıkabilmekte. Bebeklerde çok sık rastlanan bu durumlar için masaj etkili bir sonuç verirken yetişkinlerde etkili yollar değişkenlik göstermektedir.

shutterstock-436068529-16-9-1549952760-880x495.jpg

Bazı durumlarda gaz sıkışması yaşayan kişilerin ortamda ve çevresinde öz güven kaybına uğradığı bile sosyal olarak incelenmiş bir durum olmakla birlikte sağlık açısından da bu durum hem bir hastalık belirtisi olabilir hem de gaz sıkışması ciddi derecede sancılara da neden olabilmektedir. Bu noktada ağrının dinmesi ve sıkışan gazın çıkması için bazı pratik yollara başvurmak gerekebilir. İşte gaz sıkışmasına iyi gelen ve sancıyı düşüren bazı pratik etkili yolları derlediğimiz içeriğimiz sizinle.

 

Sıcak Su Torbası Uygulama!

Sıcak su torbasını karın bölgesine yerleştirerek belli bir süre burada bekletmeniz gerekir ve dilerseniz hafif gezdirerek tüm bölgenin bu sıcaklıktan faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Sıcak su torbası bu bölgedeki kasların gevşemesine neden olacağı için kısa sürede sancı ve ağrıların azalması söz konusu olmakla birlikte gevşeyen kaslar nedeniyle gazın çıkması ise oldukça kolay sağlanacaktır.

 

Yemeklerde Kimyon Kullanmak!

Kronikleşen gaz sıkışması durumlarında muhakkak doktora başvurmak gerekir ve sürekli gaz sıkışması şikayeti yaşıyorsanız yemeklerinizde kimyon baharatını kullanabilirsiniz. Gaz sıkışmasına oldukça etki eden ve mide ile bağırsakları rahatlatan kimyonu çay olarak içebilir veya süt ile karıştırıp da tüketmeniz söz konusu.

 

Rezene Tohumu!

Rezene yine gaz sıkışmasına karşı oldukça faydalı bitkisel ürünlerden biridir. Kolaylıkla bulabileceğiniz rezene mide sorunlarında ilk akla gelen ve sindirim ile boşaltım sistemine direk etki eden bitkisel besinlerden biri olmaktadır. Rezene çayı veya rezene tohumunu çiğneyerek gaz sıkışmasına karşı faydasından yararlanabilirsiniz. Kasların gevşemesine etki eden rezene bu bölgedeki gazın rahatlıkla dışarı çıkmasını sağlar.

 

Sirke Kullanmak!

Sayısız faydası bulunan sirkenin mide ve bağırsaklar için de büyülü faydaları vardır. Sindirimi rahatlatan ve boşaltım sisteminin etkili çalışmasını sağlayan sirkeyi yine gaz sıkışmasına karşı kullanmanız mümkündür. Yemeklerde sıkça kullanılan sirkeyi bu şekilde tüketmenin yanında içeceklere biraz sirke ekleyerek tüketmeniz de mümkündür. Güçlü bileşenlerden oluşan sirke kısa sürede karın kaslarına etki ederek gaz sıkışmasını ortadan kaldırabilmektedir. Bu sayede sirke kullanımı da gaz sıkışmasına oldukça faydalı kabul edilir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.