Flaş Koronavirüs Kararı! Artık Zorunlu Hale Geldi!

Türkiye’de artışta olan koronavirüs salgını illerde yeni tedbirler alınmasını zorunlu kılıyor. Son 24 saatte 29 bin 762 yeni koronavirüs vakası daha tespit edildi, salgının vahameti giderek artıyor.

İl bazında haftalık vaka ortalamasına göre Türkiye genelinde mavi ve sarı renkli il sayısı giderek azalmış durumda, turuncu ve kırmızı renkli il sayısı ise giderek artıyor. İl Umumi Hıfzısıhha kurullarında yeni koronavirüs tedbirleri alınmaya devam ediyor. Alınan yeni koronavirüs tedbirleri şu şekilde:

1605506755147-kalbalaik-koronavirus.jpg

Yalova, il bazında haftalık vaka ortalamasına göre en çok vaka artışı yaşanan 5 ilimizden birisi. Yalova’da salgına karşı yeni tedbirler alındı. Bu kapsamda Yalova il genelinde, tüm kamu kurumlarında, AVM’lerde, pazar yerlerinde, kıraathane, park, berber, kaplıca, sauna, masaj salonu, internet salonu, hamam, kütüphane, tiyatro, düğün ve nikah salonu, İstanbul Deniz Otobüsü ve Yalova’ya gelişler için HES kodu zorunluluğu getirildi. Bu işletmelere girişlerde HES kodu sorgulaması yapılacak, ateş ölçümü gerçekleştirilecek.

Resmi ve özel okullarda da SMS yolu ile kontrolü gerçekleştirilen öğretmen, öğrenci ve personeller haricinde kalan kişiler için de HES kodu sorgulaması gerçekleştirilecek. Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı zaman dilimlerinde AVM ve marketlerin otoparkları da kapalı olacak.

Filyasyon tespiti sırasında temaslı kişilerin bilgilerini doğru şekilde aktarmayan kişiler için adli ve idari yaptırım başlatılacak. PTT ve banka gibi yerlerde oluşabilecek kalabalığı önlemek için şube sayısı artırılacak. İşlemlerin uzaktan veya randevu yöntemiyle yapılmasına ağırlık verilecek. Kalabalık ev ziyaretleri için uyarılar yapılacak. Öğrencilerin ders bitişlerinde velilerin okul bahçelerine ve okul içlerine gelmesi engellenecek. Okulun açık olduğu zamanlarda öğrencilerin okul bahçesi dışına çıkılmasına izin verilmeyecek. Denetim ekipleri kendileri için belirlenmiş özel kıyafetleri giyecek. Belediye koronavirüs tedbirlerini Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak basıp dağıtacak.

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, alınan yeni tedbirlerin salgının yayılmasının önüne geçmek için alındığını, virüse karşı başarı elde edilmesi için tüm toplumun özveri ile kurallara uyması gerektiğini ifade etti.

Eskişehir’de de artan vakalarla birlikte yeni kısıtlamalar hayata geçirilmeye başlandı. 65 yaş üzeri vatandaşların pazaryerlerine ve toplu ulaşım araçlarını kullanmaları yasaklandı.

istanbul-icin-yeni-koronavirus-kararlari-persembe-4793496.jpg

Bursa’da alınan yeni tedbir kararlarına göre hamam, kuaför, spor salonu, kahvehane gibi yerlerde HES kodu zorunlu hale getirildi. 65 yaş üzeri vatandaşlar için de şehir içi seyahat yasağı uygulanmaya başladı.