Fahrettin Koca kötü haberi açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüse yakalanan kişiler arasında gençlerin sayısının arttığını belirtti.

 

 

Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Fahrettin Koca şunları ekledi, ‘’ ''65 yaş üstü büyüklerimizin son bir ayda toplam vakalar içindeki oranı %14,39’dan 11,3’e düştü. Gençlerin aktif vakalar içindeki oranı ise artıyor. Gençlerimizi de koruyacağız'' ifadelerini kullandı.

Çocuk Vakalar Artıyor

Son 30 gündür korona virüse yakalanan çok sayısında da büyük bir artış gözlemleniyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, son 1 ay içerisinde Türkiye’de çocuk vaka sayısında artış olduğunu belirtti. Bunların yanı sıra Dünyanın her yerinde de çocuk vakaları alarm veriyor.

2-001.jpg

Haluk Çokuğraş sonrasında ise şunları ekledi, ‘’Özellikle küçük çocukların, yani 5 yaş altının bulaştırıcılığı daha az. Ancak yeni mutant, yani virüsün değişmiş hali çok daha bulaşıcı. Bu bulaşıcılıktan tabii ki çocuklar da nasibini alıyor. Son bir ayda sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde çocuklarda daha fazla vaka gözüküyor. Özellikle İngiliz mutantı çok daha fazla bulaşıcı.

3-001.jpg

 Ağır seyretmiyor ama daha kolay bulaşıyor. İnsanların üst solunum yollarına yerleşiyor ve bulaşma şansı daha kolay. Hem 9 yaş altı çocuklarda hem de 9-18 yaş arasında bir artış var. Ülkemizde tam dağılım bilinmiyor ancak çocuk enfeksiyon gruplarında gördüğümüz kadarıyla ciddi bir artış söz konusu. 1 ay öncesine göre daha fazla hasta var. Örneğin 40 bin civarı vaka varsa bunların 10’da biri çocuklardır ama net sayı vermek şu an mümkün değil’’ ifadelerini kullandı.