Evde Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt hastalıkları içerisinde en can sıkıcı olanlardan bir tanesi egzamadır. Deride kaşıntı ve döküntü gibi durumlar ortaya çıkaran egzama ağrılı ve uzun süreli olabilmektedir.

 

Cilt hastalıkları içerisinde en can sıkıcı olanlardan bir tanesi egzamadır. Deride kaşıntı ve döküntü gibi durumlar ortaya çıkaran egzama ağrılı ve uzun süreli olabilmektedir. Tedavi edilmediği taktirde sürekli kendini gösterebilen bir özelliği bulunan egzamanın hafifletilmesi söz konusu olabilmektedir. Dikkat edilmediği taktirde yayılım gösterebilen ve en ufak bir sağlık sorunun da kendini gösterebilen egzamaya karşı evde alabileceğiniz bazı önlemler de olabilmektedir. Egzamaya karşı muhakkak doktora gitmenizi tavsiye etmekle birlikte evde kendiniz bazı önemli noktaları dikkat etmeniz halinde bu riski düşürmeniz söz konusu olacaktır.

 

Bazı Banyo Alışkanlıklarından Vazgeçin!

Banyoda aşırı sıcak bir su yerine ılık bir su kullanmaya özen gösterin. Vücudun kurumasına neden olan sıcak su nemi ciltteki nemi azaltarak egzamaya davetiye çıkarır. Ayrıca yeşil sabun veya doğal ürünler kullanmaya özen göstererek duş jeli gibi ürünleri olabildiğince az kullanmaya çalışın. Son olarak duş bitiminde yumuşak havlu kullanımına dikkat ederek vücuda sürtmeden kurulanmaya çalışın.

 

Giyim ve Bazı Kaşıntı Durumları!

Egzamaya neden olan şeylerden bir tanesi de giydiğiniz kıyafetler olabilmektedir. Kıyafetlerin vücuda sürtünmesi gibi durumlardan kaynaklı ortaya çıkabilecek olan egzamaya karşı muhakkak sert ve sentetik kıyafetlerden uzak durmanız gerekir. Ayrıca kaşınan bölgeleri kıyafet üzerinden kaşımak yine deride problemlere neden olacağı için bu konuya dikkat etmeniz şarttır. Kaşınan bölgeleri kıyafet üzerinden kaşımanız durumunda cildinize zarar vermeniz kaçınılmaz olacaktır, ayrıca bu kaşımaya maruz kaldığınızda yumuşak kaşımaya dikkat edin.

 

Nemlendirmeye Dikkat Edin!

Vücudun nemli kalması egzamaya karşı en etkili savunma olacaktır. Bu sebeple muhakkak vücudunuzun yeterince nemli olduğuna dikkat ederek özellikle kuru soğuk havalarda nemlendirici kullanmaya özen gösterin. Cildin kuruması sebebiyle ortaya çıkabilen egzamaya karşı doktor tavsiyesi ile kaliteli bir nemlendirici tercihinde bulunun.

 

Uçuk Virüsüne Dikkat!

Egzama geçirmiş veya egzama durumu riski olan derilerin en büyük düşmanlarından bir tanesi uçuk virüsüdür. Uçuk virüsü egzama ile birleşerek bu bölgenin belirgin bir şekilde yayılım göstermesine neden olur. Bu nedenle uçuk geçiren kişilere karşı mutlaka kendinizi koruyun.

 

Alerjilere Dikkat!

Egzamayı tetikleyen nedenlerden bir tanesi mutlaka alerjiler olabilmektedir. Bu nedenle alerjilerinizin farkında olmanız ve alerjiye etken olan şeylerden uzak durmanızda fayda olacaktır. Egzama ile hiçbir şekilde alakası olmayan bazı alerjik durum veya reaksiyonlar egzamayı tetikleyebilmektedir.