El Uyuşması Bakın Neden Oluyormuş!

Herkesin başına gelen el uyuşması bir sebepten dolayı kan akışının kesilmesiyle oluşmaktadır. Aslında basit gibi duran el uyuşması çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Aşağıda yer alan belirtilerden birisiyle karşılaşırsanız eğer en kısa sürede bir doktora görünmeniz tavsiye ediliyor.

Yüzünüzün bir tarafıyla istediğiniz tüm duyguları yansıtabilirken, diğer tarafıyla hiçbir şey yapamıyorsanız, ya da kollarınızı kaldırmak istediğiniz sizin istediğiniz gibi hareket etmiyorsa bu çok ciddi bir sağlık sorunu olan felce neden olabilir, bu belirtileri gösterdiğiniz de en kısa zamanda doktora başvurun.

700703.png

Keneler aracılığıyla taşınan bu hastalığın en önemli belirtisi kaşıntı ve ateştir. Kene ısırığının en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir, tedavi edilmemesi ellerde uyuşukluğa ve bedende ödeme neden olabilir. Tüm bunlara rağmen tedavi edilmemesi ise çok daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Soğuk bir yerde yaşıyorsanız, soğuk havanın etkisi ile parmaklarda daralmalar görülebilir, bu oldukça doğaldır. Ancak ısınmanıza rağmen parmaklarınız renk değiştiriyor, damarlarınız eski haline gelmiyorsa Raynaud hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Stres ve soğuk hava bu hastalığa davetiye çıkarıyor. El ve ayaklardaki renk değişimine neden olan bu hastalığın tedavi edilmemesi kötü sonuçlara neden olabilir. Diyabet hastalarının kanlarında fazla şeker bulunmaktadır ve bu durum bedene zarar vermektedir ayrıca el uyuşmasına da neden olabilir. Belirtilerden bir diğeri de yaraların çok geç iyileşmesidir.

Kollarınızda, bacaklarınızda, ellerinizde sürekli bir uyuşma oluyor, ağrılarınız geçmiyorsa en kısa sürede doktora görünmeniz gerekiyor. Bu hastalığın şimdilik bir tedavisi yok ama belirtiler en aza indirilebilir durumda.

el-uyusmasi-nedir-el-uyusmasi-nasil-gecer-h1569220110-703121.jpg

Uzmanlar insanlarda 20’li yaşlarla birlikte disk kaymalarının meydana geldiğini ancak bunun anlaşılmasının çok uzun bir zaman aldığını belirtiliyor, sırt ağrısı, batma, uyuşukluk gibi rahatsızlıklar görülebilir. Görülen en bariz belirti ise ağrının ortaya çıktığı bölgeden ellere doğru ilerlemesidir.