Egzama Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Egzama Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Egzama, deride kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi belirtiler gösteren binlindik ve yaygın bir hastalık türüdür. Bu hastalığın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden en yaygını ‘Atopik dermatit’ olarak bilinen alerjik egzama türüdür.

 

Egzama, deride kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi belirtiler gösteren binlindik ve yaygın bir hastalık türüdür. Bu hastalığın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden en yaygını ‘Atopik dermatit’ olarak bilinen alerjik egzama türüdür. Tıpta dermatit olarak adlandırılan tür genelde çocukları etkilemektedir. Yaygın bir hastalık olmasına rağmen egzama sebepleri ve kesin sonuçlu tedavisi için net bir uzlaşma yoktur. Egzamanın kalıtsal bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Çoğu hastada ortak belirtilere rastlanmaktadır. Bu sebepten ötürü hastalığın belirtilerinin bilinmesi ve erken teşhis tedavi başarısını doğrudan etkilemektedir. Kesin bir tedavisi olmamasına rağmen doktorun yönlendirmesi ve talimatlarına uyulması tedavi için önemli bir etkendir. Bazı egzama çeşitleri ve nedenleri şunlardır;

 

Atopik Dermatit

Atopik dermatit en çok rastlanılan egzama türüdür. ‘Atopik’ terimi, egzama, astım ve saman nezlesi geliştirme yolunda kişisel ve ailevi bir eğilimi ifade etmektedir. Genel olarak çocukluk dönemlerinde başlayıp yetişkinlik dönemlerinde son bulmaktadır.

Atopik dermatit genel olarak cildinizin doğal kalkanı zayıfladığında oluşur. Böylelikle cildiniz sizi yıpratıcı dış etkenlerden ve alerjenlere karşı korumakta zorlanır. Çocuklarda genelde diz ve dirsek kıvrımlarında bebeklerde ise kafa derisi ve yanaklarda oluşan dökülmeler ile kendini belli eder.

 

Kontakt Dermatit

Kontakt dermatit türünde temasta bulunduğunuz bazı maddelerin (çamaşır suyu, takılar, boya, nikel, lateks, deterjan, bazı bitkiler vb.) oluşturduğu reaksiyona göre cildinizde kızarma ve tahriş oluşturur. İki tip kontakt dermatit bulunmaktadır;

  • Alerjik Kontakt Dermatit, lateks veya metal gibi bazı maddelerin vücutta alerjik tepki oluşturması halidir. Bağışıklık sistemi ile ilgilidir.
  • İrritan (Alerjik Olmayan) Kontakt Dermatit Türü, cilt kalkanınız sizi kimyasal veya diğer maddelere karşı koruyamadığı durumlarda ortaya çıkar.

 

Dishidrotik Egzama

Dishidrotik egzama, el ve ayak bölgelerinizde küçük kabarcıkların oluşmasına neden olan bir egzama türüdür. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla rastlanmaktadır. Ayak ve el parmaklarında, avuç ve ayak tabanlarında kabarcıklar oluşmaya başlar. Cildiniz pul pul dökülebilir. Bazı maddelere karşı oluşan alerji, uzun süre nemli kalmış ayak ve eller, stres dishidtrotik egzamaya neden olan bazı unsurlardır.

 

El Egzaması

Sadece ellerde görülen bir egzama türüdür. Bu egzama türü daha çok iş grubuna göre daha büyük riskler oluşturabilmektedir. Örneğin temizlik işçisi veya kuaför olmanız durumunda el egzamasına yakalanma riskiniz daha yüksek olmaktadır. El bölgesinde kızarma, kaşıntı ve kuruma gözlemlenir. Ayrıca ellerde çatlak ve kabarcıklar oluşmaya başlayabilir.