Dut Yaprağının Kimse Tarafından Bilinmeyen Faydaları!

Dut Yaprağının Kimse Tarafından Bilinmeyen Faydaları!

Dut sağlık için son derece faydalı bir besin maddesi ancak dut yaprağı da en az meyvesi kadar sağlıklı, dut yaprağının vücuda olan faydalarını sizler için derledik.

Dut yaprağının en önemli özelliklerinin başında ateş düşürücü olması gelmektedir, dut yaprakları kullanılarak hazırlanan çayı tüketerek ateşinizi hızlı bir şekilde düşürebilirsiniz. Egzama rahatsızlığı olan kişiler destek amaçlı dut yaprağı kullanabilirler.

image-20170222-1323-qstx55.jpg

Böbrek rahatsızlıkları, romatizmal ağrılar, stresi yorgunluk, kansızlık gibi rahatsızlarla da mücadele etmektedir. İçerisinde A, C, K vitaminlerini bol miktarda barındırmaktadır, antioksidan özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Karın bölgesinde aniden ortaya çıkan ağrılara, kramplara karşı dut tüketilmesi tavsiye edilmektedir, dut aynı zamanda sindirim sistemini düzenlemektedir.

Karaciğerdeki hücrelerin temizlenmesi için de dut yaprağı tüketilebilir. Boğaz ağrısı ve bronşit tedavisinde de ilaçlardan önce dut yaprağına başvurularak doğal tedavi yapılabilir. Dut yaprağı çayının sabah ve akşam aç karnına tüketilmesi öksürük gibi problemlerin giderilmesini sağlayacaktır. Buna ek olarak dut yaprağı çayı kan şekerinin dengelenmesine de katkı sağlamaktadır. Dut yaprağı çayının en önemli özelliklerinden birisi de idrar söktürücü olmasıdır, vücudunuzdaki ödemi bu çay ile kolay bir şekilde atabilirsiniz.

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

1 litre su ve 4 adet kurutulmuş dut yaprağı gerekli olan malzemeler. Suyu bir kabın içerisine kaynattıktan sonra 4 adet dut yaprağını ekleyin ve 2 saat boyunca demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra sabah ve akşam tüketebilirsiniz. Yemeklerden önce tüketilmesinin daha yararlı olacağı ifade ediliyor.

dut-yapraginin-faydalari-nelerdir.jpg