Açıklanan Covid-19 Aşı Verileri Herkesi Tedirgin Etti!

Açıklanan Covid-19 Aşı Verileri Herkesi Tedirgin Etti!

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü, dün itibariyle şok edici bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre dünya genelinde başlandığı belirtilen aşı uygulamalarına 130 henüz hiç başlayamadı bile.

 

 

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü, dün itibariyle şok edici bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre dünya genelinde başlandığı belirtilen aşı uygulamalarına 130 henüz hiç başlayamadı bile. Ortaya çıkan bu kritik durum 2,5 milyar kişilik toplam nüfuslu 130 ülkede tek doz aşının yapılmamış olması, virüsün bitirilmesi konusunda ciddi bir endişe ortaya çıkarmakta.

9904-iwasyei8209128.jpg

Üretilen aşıların şu an için % 60 oranında bölümünün 10 ülkeye gittiğini söyleyen DSÖ Genel Direktörü, ortaya çıkan vahim tabloyu da göstermiş oldu. Şu an da hali hazırda dünya genelinde yapılan aşı sayılarının vaka sayısının geçtiğini söyleyen DSÖ yetkilisi, aşının sadece birkaç ülke tarafından elde tutuluyor olması ilerisi için büyük endişelerin bitmeyeceğini belirtti.

 

Sıfır Başarı Elde Edilebilir!

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü’nün yaptığı açıklamada en önemli noktalardan bir tanesi virüsün tekrar başa sarma ihtimaline karşı beklenen risk oldu. Aşının tüm dünyada eş zamanlı yürümemesi halinde virüste tekrar başa gelinebileceğini ifade eden DSÖ, 130 ülkede tek doz aşı yapılmamasının aşı yapan ülkelerin de gelecekte yine risk altında olacağına işaret anlamına geldiğini ifade ettiler.

Küresel Aşı ve Aşılama Birliği ile Covid – 19 Aşıları Küresel Erişim Programı yapılanmalarının yürüttüğü eşit ve eş zamanda küresel aşı uğraşları şimdiye kadar yoksul ülkeler için yaklaşık 350 milyon doz toparlanmasını sağladı. GAVI ve COVAX yapılanmaları; eş zamanlı aşı ile aşıda eşitlik ilkeleri ile çalışmalarını daha da güçlendirmeye çalışıyorlar. COVAX verilerine göre hedeflenen kendi bünyelerinde yoksul ülkelerde nüfusların 3,3 kadarının Mayıs 2021’e kadar aşılanması olarak üzerinde çalışılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.