Doğum Lekesi Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doğuştan insan vücudunda görülen lekelere doğum lekesi denir. Özellikle yeni doğan bebeklerde oluşan lekeler belirgin bir şekilde görülebilir.

31 Temmuz 2021 14:18 Yaşam
Doğum Lekesi Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zararsız ve renk değiştirebilen bu lekeler boyut ve görünüm açısından farklı özelliklere sahip olabilir. Kalıcı olan lekelerin yanı sıra zamanla kaybolduğu da görülmüştür. Lekeler ömür boyu  varlığını koruyabildiği gibi belirsizleşebilir.

Doğuştan yani genetik nedenlerle ortaya çıkan doğum lekeleri zararsız olmakla birlikte bazen hastalık habercisidir. Doğum lekesi uzman doktora gösterilmelidir ve gerekli tahlillerin yapılarak erken tedavi sürecine dahil edilmelidir. Cilt üzerindeki lekeler için cerrahi müdahale ciddi sonuçlara neden olabilir. Özellikle kanser riski taşıyan lekelerin dağılma ihtimali bulunduğundan uzman doktor görüşüne başvurulmalıdır.

bebeklerdeki-dogum-lekesi-nedir.jpg

Doğum lekesinin Nedenleri

Doğuştan insanlarda meydana gelen lekeler özellikle halk arasında bazı hurafelere neden olmuştur. İnsan yaratılışında meydana gelen bu lekeler hakkında uydurulan hurafeler gerçek dışıdır. Hastalıklar insan için imtihandır ancak bu hastalıkların nedenleri konusunda hikaye uydurmak batıl inanç ve düşüncelerin eseridir. Hurafe olan hikayelerle hareket etmek ve yanlış tedavi yöntemleriyle doğum lekesi tedavi yöntemlerini tercih etmek, ciddi sonuçlara neden olur.

Tıbben Doğum Lekesinin Nedenleri

Tıp dünyasının yaptığı araştırmalar sonunda pigment yoğunluğunun veya vasküler yoğunluğunun lekeye neden olduğu sanılmaktadır. Bu yoğunluk cildin rengini değiştiriyor ve cilt renginin daha koyu hale gelmesine neden oluyor. Lekeler özelliğine göre sınıflandırılmaktadır. Şekillere göre doğum lekesi oluşumu şu şekilde sınıflandırılıyor:

  1. Vasküler Doğum Lekesi

Vasküler kategoride oluşan doğum lekesi, cilt oluşumunda kan damarlarının oluşumu esnasında bilinmeyen nedenlerle lekeler meydana gelir. Kılcal damarların tıkanması ile birlikte cildin rengi değişmeye başlar. Bir veya daha fazla kan damarının kümelenmesi sonucunda kümelenmenin olduğu sınırlarda ciltte renk değişimi meydana gelir.

Vasküler lekeler de kendi arasında kısımlara ayrılır:

  1. Vasküler somon lekeler, iki göz arasında kırmızı renkte veya pembe renkte oluşan lekelerdir. Boyun arkasında da bu lekelere rastlanmaktadır. Tıbbi müdahaleye gerek kalmadan çoğu zaman somon lekeler ortadan kaybolur. Bebeklik ve çocukluk evresinde insan vücudu gelişmeye devam eder. Bu esnada vücudun bazı yerlerinde oluşan doğum lekesi de bu gelişmeye paralel olarak ortadan kaybolmaya başlar.
  2. Diğer bir vasküler leke çeşidi hemanjiyom lekelerdir. Parlak kırmızı, pembe ve mavi renk özelliğine sahip hemanjiyom vasküler doğum lekesi, baş, boyun, kol ve bacak bölgelerinde görülür. Ciltte meydana gelen morarma veya kızarma gibi durumlarla karıştırılmamalıdır. Bazı hemanjiyomların tedaviye ihtiyacı vardır. Genellikle çoğu hemanjiyomun kendi kendine kaybolduğu görülmüştür. Gelişimi olumsuz etkileyen bölgelerde çıkan hemanjiyomların tedavi edilmesi ve doktor kontrolünde gözetim altında olması gerekebilir.
  3. Nefus Flammeus lekeler, vasküler kategorisinde vücutta çıkan lekeler içerisinde yer alır. Şarap lekesi olarak da adlandırılan bu vasküler doğum lekesi, küçük kan damarlarının deri altında anormal gelişmesi ile meydana gelir. Yüzde, boyunda ve göz kapaklarında meydana gelir. Göz kapaklarında meydana gelen lekeler tedavi gerektirir. Pembe, koyu kırmızı veya mor renkte olabilir. Göz kapaklarında meydana gelen nefus flammeus tedavi gerektirir. Gözün genel yapısına zarar verebilen lekeler görme konusunda sorun oluşturduğunda zaman kaybetmeden tedavi edilmeli ve uzman doktor gözetiminde düzenli kontrol edilmelidir.

dogum-lekesi-cesitleri-nelerdir.jpg

Pigment Doğum Lekesi

Cilde renk veren madde pigment maddesidir. Bir alanda fazla pigment maddesi toplandığı zaman doğum lekesi meydana gelir. Cildin rengini oluşturan pigmentlerin bir noktada yoğunlaşması cilt renginin dengesini bozar ve dengenin bozulduğu noktada leke meydana gelir. Cilt lekeleri ilerleyen yaşlarda yoğunlaşabilir ancak yaşlılıkla birlikte meydana gelen lekelerle doğum lekeleri birbirine karıştırılmamalıdır.

Pigment Doğum Lekesi Türleri

1- Pigment kategorisinde en çok karşılaşılan doğum lekesi benlerdir. Benler kabarık ve yumuşak özelliktedir. Pembe renkli, açık kahverenkli veya siyah renkli olabilir. Yuvarlak özelliğe sahiptir vücudun çeşitli yerlerinde görülür. Kendiliğinden kaybolan benler ömür boyu varlığını korur. Vücuda her hangi bir zararı yoktur ancak bazı benler hastalık belirtisi olabilir. Benin boyutu değişiyorsa mutlaka uzman doktora muayene olunmalıdır ve kanser testi yapılmalıdır. Baş kısımda ve organ üzerinde ortaya çıkan benlerin kontrol edilmesi gerekir.

Benlerin kesilmesi veya sıkılması sağlık açısından sakıncalıdır. Kanser olma riski taşıdığı için benlerin uzman doktorlar tarafından tahlil edilmesi ve zararlı mı yoksa zararsız mı olduğu tespit edilmelidir.

2- Sütlü kahveli lekeler pigment kategorisindeki doğum lekesi çeşididir. Daha oval bir görüntüye sahip olan bu lekeler cilt rengine göre daha koyudur. Bazen çocukluk evrelerinde bazen doğumdan itibaren görülebilir. Birden fazla vücutta sütlü kahve doğum lekesi var ise bu durumda doktora gidilmelidir. Bu leke de diğer leke çeşitleri gibi muayene edilmelidir.

3- Moğol lekesi olarak isimlendirilen lekeler koyu tenli kişilerde mavi ve koyu gri renkte ortaya çıkabilir. Morarmaya benzediğinden bazen doğum lekesi mi yoksa morarma mı diye karıştırılabilir. Ben ve moğol lekesinin sivilce ile karıştırılmaması gerekir. Sıkma, kesme veya ilaç ile yakma gibi işlemlerden önce uzman doktora gösterilmelidir. Cilt lekesi, ben ve moğol lekesi gibi doğum lekelerinin tedavisinde güvenli olmayan yöntemler tercih edilmemelidir.

headline.jpg

Doğum Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğunlukla zararsız olmasına karşın bazı durumlarda doğum lekesi tedavi gerektirebilir. Çoğunlukla kendiliğinden kaybolan lekeler bazı durumlarda tedavi gerektirebilir. Birden fazla olan veya büyüyen lekeler kanser habercisi olabilir. Bu nedenle uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekir ve tedavi sürecine geçilmelidir.

Doğum lekesinin tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

Dermatologların veya cerrahların gözetiminde gerçekleştirilen lazer tedavisi, şarap lekesi ve sütlü kahve doğum lekesi tedavisinde tercih edilmektedir. Bebeklik döneminde lazer tedavisine başlandığında başarı oranı artar. Bunun nedeni bebeklerin sürekli gelişim içerisinde olmasıdır. Morarma veya şişme gibi durumlar lazer tedavisi sonrasında meydana gelebilir.

Yetişkin veya çocuklarda görülen doğum lekesi tedavisinde etkili olan lazer tedavisi bir kaç seans devam etmelidir. Acı verdiği için lazer tedavisi öncesinde lokal anestezi uygulanır. Hastanın lazer tedavisini engelleyebilecek hastalıkları anestezi ile ortaya çıkmaktadır.

Beta/blokker ilaçları doğum lekesi tedavisinde kullanılmaktadır. Beta blokker ben, leke ve kızarıklıkların boyutunu küçültmek için tercih edilmektedir. Damarların daraltılması ve kan akışının yavaşlatılması için kullanılan bu ilaç, leke veya benin küçülmesine ve yumuşamasına neden olur. Kortikosteroid ilaçlar da lekelerin küçülmesinde ve benlerin yumuşamasında etkilidir.

Büyük lekelerin ve benlerin tedavisinde cerrahi müdahale gerekebilir. Özellikle derin ve vücudun iç kısımlarına ilerleyen benlerin alınması sağlık açısından önemlidir.

5efd41b345d2a04258b82014.jpg

Balon yöntemi de deride oluşan doğum lekesi ve benlerin tedavisinde kullanılır. Özel bir balon benin veya lekenin altına yerleştirilir ve bu şekilde vücut ile bağlantısı kesilir. Kısa bir süre sonra ben veya leke kurumaya ve küçülmeye başlar.

Doğuştan meydana gelen lekeler ile annenin hamilelik dönemindeki beslenme tarzı ile bir bağlantısı olup olmadığı uzmanlar tarafından araştırılmaktadır. Genetik nedenlerin yanı sıra hamilelik döneminde kullanılan ilaçların da bebeğin gelişiminde olumsuz etkiye sebep olduğu saptanmıştır. Hamilelik döneminde anneler doktor tavsiyesine uygun beslenmelidir. Doktor izni olmadan kesinlikle ilaç kullanmamalıdır.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler