Dijital Bunama Hastalığı Nedir? Dikkat!

21. Yüzyıl yeniliklerin ve akıllara durgun veren buluşların yüzyılı oldu olmaya da devam ediyor. Hayal olan tüm her şey birbiri ardına insan hizmetine sunulurken bunların ciddi zararları da bu hizmetin bir parçası olarak geliyor.

 

 

21. Yüzyıl yeniliklerin ve akıllara durgun veren buluşların yüzyılı oldu olmaya da devam ediyor. Hayal olan tüm her şey birbiri ardına insan hizmetine sunulurken bunların ciddi zararları da bu hizmetin bir parçası olarak geliyor. Her zamankinden daha çok suni düşüncelere içerisindeyiz, özellikle çocukların artık kendi benliklerin koptukları çağı yaşıyoruz. 2000 ve sonrası doğan kişilerde kendini çok net gösteren bazı sorunlar ortaya çıkmakta ve buna sebep olarak muhakkak tek etken dijital dünya veya internet dünyası olmaktadır.

demans-nedir-demans-hastaligi-tedavisi-1513262727-2717.webp

Teknolojinin gelişimi ve ihtiyaçları hızlıca cevap vermesi sebebiyle bu kadar tercih edilmesi oldukça normal kabul edilirken, teknolojinin verdiği kötü sonuçların nerelere varacağı noktasında da bilim insanlarının büyük kaygıları bulunuyor. Bu kaygılar özellikle çocuklar üzerinde teknolojinin yarattığı etkiden gelmekle birlikte bu sorunların nasıl aşılacağına dair ciddi çalışmaların başlangıcı yapıldı ve giderek daha da büyük çalışmaların geleceği belirtiliyor.

 

Yeni Nesil Hastalık Açıklandı

Yaşanan teknolojik gelişim ve değişim birçok şeyi de değiştirmeye yetti ve o değişkenlerden bir tanesi ise hastalıklar oldu-olacak. Bilim insanları artık literatürde yeni bir hastalığın olduğunu haber veriyorlar ve buna da dijital bunama adını veriyorlar. Çocuklarda beynin tembellik yaşaması ve bu bağlamda unutkanlıkların ortaya çıkması hastalığına verilen dijital bunama dijital ürünler sebebiyle unutmak veya hatırlamamak olarak açıklanır.

Çocuklarda son yıllarda artış gösteren dijital alet kullanımının üzerine eğilen bazı araştırmacılar bu araştırma sonucunda korkunç veriler elde etti. Dijital aletler ile uzun süreli zaman geçiren çocuklarda günlük eylemlerin unutulduğu fark edildi. Ayrıca bazı şeyleri hatırlamakta güçlük çekmeleri de yine araştırmanın sonuçlarından bir tanesi olarak belirlendi. Beynin fonksiyonlarını ciddi şekilde değişkenliklere açık hale getiren teknolojik aletlerin bu etkileri üzerine araştırmacılar bazı önlemlerin alınmaması halinde ciddi sorunların 10-20 yıl içerisinde geleceğini tahmin etmektedirler. Beynin her iki lobunda da bu aletlerden kaynaklı sorunlar yaşandığını belirten uzmanlar, sol lobun gereğinden fazla gelişmesi ile sağ lobun körelmesi durumunun ortaya çıktığını söylediler. Bu sebeple ciddi dengesizliklerin ortaya çıkacağı ve ilerleyen yıllarda tek tip insanların ve ilgi noktalarının tek taraflar olduğu düzlemlerin ortaya çıkacağı belirtilmekte. Beynin sağ tarafının ilgilendiği hafıza, hatırlama gibi eylemlerin bu sebeplerle çalışmadığını belirten uzmanlar, bu durumun ciddi bir sorun olduğunun hatırlanması gerektiğini belirttiler. Yeni nesil gençlerde 40 yaşlarında unutkanlık ve bunama olasılığının önlem alınmaması halinde yakın bir zamanda gerçeğe dönüşeceği korkusunu dijital bunama olarak açıklayan araştırmacılar önlemler konusunda herkesi uyardılar.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.