Detoks Diyeti Nedir? Ne İşe Yarar?

Son yıllarda detoks suyu sayesinde zayıflamak isteyenlerin sayısında bir hayli artış oldu. Geniş bir anlam taşıyan detoks kelimesi, genel olarak arınma anlamını taşımaktadır. Birçok insanın detoks hakkında bilgiye ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu yazımızda detoksla ilgili mereak edilenleri detaylıca ele alacağız ve aklınızdaki soruları gidermeye çalışacağız.

Yayınlanma:
Detoks Diyeti Nedir? Ne İşe Yarar?

Detoks suyu kelime anlamından da anlaşılacağı gibi vücudumuzun zararlı maddeler ve mikroplardan arınıp temizlenmesine yardımcı olmak için diyet programlarında kullanılmaktadır. Detoks suları, vücudunuzdaki yabancı maddeleri ve toksinleri ortadan kaldırarak ve zararlı yağları parçalamaya yardımcı olarak daha iyi hissetmenize ve kilo vermenize yardımcı olur. Tatlı isteğini ve fazla iştahı azaltan detoks suları, selülit ve şişkinliğin giderilmesinde de etkilidir. Ayrıca detoks suyumuzda kullandığımız meyve, sebze ve baharatlarla saçınızın ve cildinizin güzel görünmesine katkıda bulunursunuz.

Detoks Nedir?

Vücudumuzda her zaman meydana gelen metabolik faaliyetlerden kaynaklanan organik atıkların yanı sıra vücudumuz, soluduğumuz havadan ve çevreden topladığımız zararlı kimyasallar gibi toksik maddeleri sürekli temizlemektedir. Özellikle sabahın erken saatlerinde ve gece saatlerinde meydana gelen bu doğal detoksifikasyon işlemi, hızlı metabolizması nedeniyle erken yaşlarda rahatlıkla yapılabiliyorken, yaşamın ilerleyen dönemlerinde vücutta biriken toksinlerin atılması için dışarıdan destek gerekebilir.

Halsizlik, yorgunluk ve anksiyete gibi psikolojik rahasızlıklar, vücudun hormonal dengesini bozan kötü ruh hallerinin yanı sıra sıkça tükettiğimiz gıda, su veya havadan vücudumuza aldığımız ve metabolizma tarafından istenmeyen maddelerin, insan bedeninden sağlıklı bir şekilde uzak tutulması gerekir. Neredeyse tüm sistemler, kirleticileri vücuttan uzaklaştırmak için birlikte çalışır. Örneğin akciğerler, dolaşım sistemi, otoimmün sistem ve karaciğerden ziyade yabancı maddeleri kan, deri veya vücutla karıştırmadan havadan filtrelemekten, metabolik faaliyetlerden atık ürünleri uzaklaştırmaktan sorumludur.

İşlenmiş gıda, egzoz dumanı ve sigara dumanı gibi çevresel faktörler, yaşadığımız çevrede özellikle kentsel yaşamda karşılaştığımız hava kirliliği, vücudun yabancı maddelerle tek başına başa çıkma yeteneğini zorlayabilir. Bu durum ise sistemlerin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Özellikle vücuda giren yabancı madde sayısının artması durumunda, sağlıksız beslenme durumunda alkol veya sigara tüketimi yani detoksifikasyon, vücudun yabancı maddelerden arınmasına yardımcı olmak için yapılabilir. Vücudumuzun neden olduğu toksinlerden, beslenme alışkanlıklarından ve çevresel faktörlerden vücudun doğal detoksifikasyon sisteminin başarısızlığı sonucunda; Yorgunluk, halsizlik, güç kaybı, uyku düzeninde bozukluk, kas ve eklem ağrısı, saldırganlık, stres ve bunaltıcılık gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Özetle detoks, vücudu toksinlerden arındırmaktadır. Periyodik detoksifikasyonlar, vücut hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. En çok tercih edilen detoks programı 3 günlük bir detoks programıdır. Bu dönemde besin alımını minimuma indirmeyi, vücudu rahatlatmayı ve gereksiz malzemelerden kurtulmayı hedefler.

Detoks Nasıl Yapılır?

Vücut, biriken toksinleri normal sırayla temizleyebilir. Ancak vücudun çeşitli zamanlarda mecburen içine aldığı yabancı maddelerden temizlemesi, daha sağlıklı ve basit bir diyetle dinlendirilmesi gerekmektedir. Detoks'a özel beslenme programları da bu amaç doğrultusunda vücudu kısa süreli arındırmak için planlanmaktadır.

Farklı diyet uzmanları tarafından hazırlanan farklı uygulama biçimleri olmakla birlikte, detoks diyetleri ve detoks programları genellikle günlük diyete meyve ve sebze suları, bol su ve bitki çayları eklenerek devam etmektedir. Oruç tutarak organlarınızı dinlendirmeyin; karaciğeri temizlemek; Daha fazla dışkı, idrar ve ter alarak toksinlerden kurtulmayı ve kan dolaşımını hızlandırmayı hedefleyen detoks, sağlıklı beslenmenin yanı sıra kilo vermenize de yardımcı olur.

Vücudu temizleme, smoothielerle temizleme, meyve suları ile temizleme gibi detoks programlarının yanı sıra aralıklı oruç gibi özel diyetlerle vücudunuzu temizleyebilir, vitamin ve amino asit takviyeleri ile detoksifiye edebilirsiniz; Terleme yoluyla toksinlerin atılmasına yardımcı olabilecek Türk hamamı, sauna ve kaplıcalar gibi seçenekleri değerlendirmeyi de düşünebiliriniz.

Detoksun Faydaları Nelerdir?

Araştırmalar, detoksun şeker hastalığı, obezite, gastrointestinal hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıkları, iltihaplanma , alerji, yorgunluk ve depresyon gibi birçok rahatsızlık üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Sadece belirli içecek ve yiyecekleri tüketmek, bir detoks diyetini uygulamak, vücudun ağır metalleri detoksifiye etmesine, yağ katmanlarında depolanan toksinleri atmasına, düzenli egzersizle terleyerek toksinleri atmasına ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olmaur. Su ve btiki çaylarının içilmesine izin verir fakat, işlenmiş gıdalardan kaçınmakta fayda vardır. Ayrıca tüm vücut sistemlerini düzenleyip sakinleştirdiği için stresi azaltmaya ve uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, vücut aslında maruz kaldığı tüm yabancı cisimleri uzaklaştırabilir. Detoksun zararlı maddeleri vücuttan hangi şekilde attığı konusunda bilimsel bir kanıt olmamasına rağmen; Organik atıkları, ağır metalleri ve vücuttan kolayca çıkarılamayan kimyasalları metabolizma hızından çok daha hızlı bir şekilde uzaklaştırdığına dair bilimsel bulgular var.

Detoks diyetine geçen kişilerin yorumları, detoks yaptıktan sonra kendilerini daha hafif, odaklanmış, enerjik ve iyi hissettiklerini söylüyor. Bunun önemli bir nedeni alkol tüketmemek, işlenmiş gıdalardan kaçınmak , buna ek olarak sağlıksız ve kalorili yiyecekleri diyet listenizden çıkarmaktır. Ayrıca detoksifikasyon suları sayesinde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri geri kazandırmak da mümkündür.

Detoks Gerçekten Zayıflatıyor Mu?

Detoksifiye edilerek kilo vermek mümkün olsa da detoks diyetinin kilo verebileceğini gösteren çok az bilimsel kaynak bulunmaktadır. Detoksifikasyon ile hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermemizin temel nedeni, vücutta oluşan şişlikleri ortadan kaldırarak karbonhidratları kısa süreli de olsa hayatımızdan uzaklaştırmamızdır. Bu nedenle detoks sırasında kaybettiğiniz kiloya hızla geri dönmeniz çok normaldir. Şok diyetler gibi, detoks diyetleri detoksifikasyon tamamlandıktan sonra hızlı bir şekilde kilo almanıza neden olabilir.

Bir detoks diyetinde kilo vermek birçok metabolik duruma bağlanabilir. Bazı organizmalarda vücut stresli olduğu ve aç olacağını düşündüğü için kilo vermeye direnebilir ve hatta ek kilo alma yaşayabilirsiniz. Bu nedenle detoks diyeti ile kilo vermek, kullanmakta olduğunuz detoks programının türüne ve vücut yapınıza göre değişiklik gösterebilir.

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Temizleyici bir diyet hazırlamak için, öncelikle sağlık durumunuzun detoksifiye olup olmadığını öğrenmek için bir beslenme uzmanına danışmalısınız. Tüm değerleriniz detoks için uygunsa ve diyetisyen bunu uygun görüyorsa sıvı detoks diyetine başlayabilirsiniz.

Detoks diyetleri içeriklerine ve amacına göre değişmekle birlikte yaklaşık bir hafta sürer. Bu haftanın ilk günlerinde vücudunuz sıvı diyete alıştıkça iki ila üç gün içinde çiğ meyve ve sebzeli salata gibi katı yiyecekleri diyet listenize dahil edebilirsiniz. Şişliği azaltan, vücuttaki şişkinliği gidermeye yardımcı olan, cildi temizleyen ve gençleştiren detoks diyetleri ayrıca haftada 4-5 kilo vermenize yardımcı olabilir.

Sıvı Detoks Nedir?

Detoks, tüm arındırıcı faydalarıyla birlikte bölgesel olarak birikmiş yağlardan kurtulmak, zayıflamak ve yağ yakmak isteyenlerin tercih ettiği zayıflama yöntemlerinden biridir. Bu amaçla beslenme uzmanları tarafından kişinin ihtiyaçlarına göre planlanan detoks diyetleri de oluşturulur.

Sıvı detoks diyeti, taze ve çiğ meyvelerin, sebzelerin ve çeşitli yeşil otların sıkılarak veya dilimlenip ezildiği, içme suyu ile hazırlanan diyetlerdir. Detoks sularının genellikle katı yiyecekler tüketilmeden alındığı kısa süreli bir diyet programıdır.

Detoks diyeti ayrıca kişinin ne yiyip ne yemeyeceği konusunda da liste hazırlar. İlk gün genellikle bir şey tüketilmez. Detoks suyuyla birlikte ağzınıza biraz meyve atabilirsiniz. Yaptığınız diyetin ve detoksun tarifine göre yiyebileceğiniz meyve ve sebzeleri ikinci gün tüketmeye başlayabilirsiniz.

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır?

Temizleme suyunuzu hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de kullanacağınız meyve ve sebzelerin şeker içeriğidir. Yüksek şekerli meyveler yerine, şekeri düşük, antioksidan özelliği olan meyve ve sebzeleri tercih edebilirsiniz.

Detoks suyunuzu hazırlamak için ihtiyacınız olan tek şey amacınıza göre seçtiğiniz meyve ve sebzelerdir. Tercihinize göre ılık veya soğuk su ekleyebilir, elinizdeki tüm malzemeleri keserek veya daha belirgin bir tat için ezerek detoks suyu içebilirsiniz.

Yaz aylarında buzdolabında birkaç saat bekletmek, kışın ise tarçın çubukları ile sıcak şekilde hazırlamak ve içek lezzetli bir seçenektir. Detoksa su ekledikten sonra soğuk içmek isterseniz, 1-12 saat buzdolabında bekletebiliirsiniz. Bu sayede içindeki bitkilerin aromasını ve özünü o kadar çok hissedeceksiniz. Ancak 12 saatten fazla saklarsanız bitkiler çürümeye başlayabilir. Detoks sıcak su içmeyi tercih ediyorsanız 1-4 saatten fazla sıcak suda kalmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Detoks Suyu Tarifleri

Genel olarak, gün boyu detoks suyunuzun tadını çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, kilo vermeye yardımcı olmak için detoks suyu kullanıyorsanız, önce yüksek lifli meyveler tüketmek daha verimli olacak ve tok hissetmenize yardımcı olacaktır. Vücudunuzun toksinleri atmasına yardımcı olmak için detoks suyu kullanıyorsanız, bütün gün yudumlamak sizin için iyi bir seçimdir.

Limon ve Greyfurt Detoksu

 • 1 salatalık
 • Birkaç nane yaprağı
 • 1 limon
 • 1 limon
 • 1 greyfurt

Bu detoks suyu, mükemmel bir C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra salatalık içeriğinden dolayı idrar söktürücü özelliklere de sahiptir. Yağ yakmanıza yardımcı olacak su hazırlamak için tüm malzemeleri 2 litre suya dilimleyin ve birkaç saat buzdolabında saklayın.

Yağlardan Kurtulmak İçin Detoks

 • 1 armut
 • 1 greyfurt
 • Birkaç yaprak taze nane
 • 1 avuç ahududu
 • 1 limon
 • Bir avuç yaban mersini

Tüm malzemeleri 2 litre suya ekleyip buzdolabında saklayarak lezzetli ve sağlıklı bir içecek hazırlayabilirsiniz. Bu karışım vücudunuzdaki toksinleri hızla atacak ve yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

Sindirim Sistemi İçin Detoks

 • ½ Hindistan cevizi (marketten bir kutuda soyulmaya hazır)
 • ½ kireç
 • 8-9 nane yaprağı

Sindirim sisteminizi lezzetli bir içecekle çalıştırmak istiyorsanız bu karışım tam size göre. Tüm malzemeleri 2 litre suya ekleyin ve buzdolabında saklayın. Soğuk içeceğiniz bu detoks suyu hem sindirim sisteminiz üzerinde çalışır hem de vücudunuzun su ihtiyacını karşılar.

Çilek ve Kivinin Gücü

 • 200 gr çilek
 • 1 limon
 • 3 kivi

Dilimler halinde kesin ve yukarıdaki malzemelere 2 litre suya ekleyin. Buzdolabına 3-4 saat koyun. Yeterince alamadığınız A ve E vitaminleri açısından zengin olan bu detoksifikasyon suyunu içerek toksinlerden arınacaksınız. Ayrıca üriner sisteminiz çalışacak ve yediğiniz yiyecekleri kolayca sindireceksiniz.

Kimler Detoks Yapmamalı?

Detoks diyeti herkese uygun değildir. Bu nedenle, bir detoks yapmaya başlamadan önce, detoks yapıp yapamayacağınızı öğrenmek için bir beslenme uzmanına danışmak iyi bir fikirdir. Gebe kadınlar, yaşlılar, çocuklar ve ergenler, yetersiz beslenenler, şeker hastaları ve şeker hastaları, emziren kadınlar ve detoksifikasyon açısından rahatsız, riskli gruplar detoks diyetine girmeden önce mutlaka bir diyet uzmanına danışmalıdırlar. Aksi takdirde sağlık beklediğiniz bu diyet, vücudunuzda olumsuz etkilere yol açabilir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet