Demir Eksikliği Anemisi Nedir?

Demir Eksikliği Anemisi Nedir? Demir Eksikliği Anemisinin Nedenleri Nelerdir? Hangi Gıdalarda Demir Bulunur? Demir Eksikliği Anemisi İle Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir? Demir Eksikliği Anemisi Nasıl Önlenir? Demir Eksikliği Anemisinin Belirtileri Nelerdir?

Yayınlanma:
Demir Eksikliği Anemisi Nedir?

Demir eksikliği anemisi, kanda yeterli miktarda sağlıklı alyuvar hücrelerinin bulunmaması durumudur. Alyuvar hücrelerinin görevi; vücut dokularına oksijen taşımaktır. Demir eksikliği; vücutta ki demir miktarının yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. Vücutta yeterli kadar demir yoksa, alyuvar hücreleri vücudun ihtiyaç duyduğu kısımlara oksijen taşımalarını sağlayan madde olan hemoglobini üretemez. Demir eksikliği anemisi, bu durumun sonucu olarak kişinin yorgun hissetmesine ve nefes darlığı çekmesine yol açar. Demir eksikliği anemisinin tedavisini demir takviyesi alarak tedavi etmek mümkündür. Fakat bazı durumlarda vakalarda iç kanama şüphesi varsa demir eksikliği anemisinin giderilebilmesi için ek görüntüleme ve laboratuvar testleri gerekli olabilir.

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Kişinin vücudunda hemoglobin üretebilmek için yeterli miktarda demir olmadığında ortaya çıkar. Hemoglobin diye bahsettiğimiz madde, kana kırmızı rengi verirken, aynı zamanda alyuvar hücrelerinin vücut içerisinde oksijenli kanı taşımasını da sağlar. Yeterli miktarda demir tüketmeyen, ya da günlük yaşantısında fazla miktarda demir kaybeden kişilerin vücutları yeterli sayıda hemoglobin üretemez. Bu bahsedilen durumda demir eksikliği anemisine yol açmaktadır. Bunun yanında demir eksikliği anemisinin nedenlerinden diğerlerinde kan kaybı, diyetteki demir eksikliği, gebelik ve demir emilimi gerçekleştirememe bulunur.

Kanda bulunan alyuvar hücreleri demir içermektedir. Kan kaybeden kişiler, kanda bulunan demiri yok eder. Regl döneminde ağır kanaması olan kadınlarda, kan kaybettikleri için demir eksikliği anemisi riski taşırlar. Kolon polipi, mide fıtığı, kolorektal kanser, peptik ülserde demir eksikliği anemisine yol açar.

HANGİ GIDALARDA DEMİR BULUNUR?

Demir açısından zengin olan gıdalar arasında et, yumurta, yapraklı yeşil sebzeler bulunur. Ispanağın demir açısından zengin olduğu durumu doğru değildir. Bu araştırma uzmanlar tarafından yapılmış olup, ilk yapılan araştırmalarda ıspanak konusunda demir açısından verilen verilerin yanlış olduğu doğrulanmıştır.

Tüketilen yiyeceklerdeki demir, kişinin vücudunun sindirim sisteminde ince bağırsaklardan kan dolaşımına geçer. Kişinin bağırsağının sindirilmiş olan gıdalardan besinlerin emilme yeteneğini etkileyen, örneğin; çölyak hastalığı bir bağırsak hastalığı, kişide demir eksikliği anemisine yol açar. İnçe bağırsakların bir kısmı cerrahi olarak çıkarılmışsa bu durumda kişinin demir emilme yeteneğinin kısıtlanmasına neden olur.

Birçok hamile kadında demir eksikliği anemisi durumu görülebilir. Çünkü demir büyüyen fetus için hemoglobin kaynağıdır. Bu durumu en aza indirgemek veya yok etmek için doktorun öngördüğü şekilde, demir takviyesi alınması gerekmektedir.

Demir eksikliğinin bebeklerde, çocuklarda, kadınlarda, sıkça kan bağışı yapan bireylerde, vejeteryan ve beyanlarda gelişmesi çok daha yüksektir. Bebeklerde riske girebilir. Özellikle erken doğan bebekler, anne sütünden yeterli kadar demir alamayan bebeklerde demir eksikliği anemisi riski taşırlar. Hızlı büyüme döneminde çocukların demire yeterince ihtiyacı vardır. Eğer bu büyüme döneminde vücutta yeterli kadar demir bulunmaz ise yine bu durumda da demir eksikliği anemisi ortaya çıkar. Kan bağışı, demir depolarında ki demiri azaltabilir. Bu yüzden düzenli olarak kan bağışlayan kişilerde demir eksikliği anemisi riski görülebilir. Vegas veya vejeteryan olan bireylerin et tüketmiyor oluşundan dolayı diğer demir içeren besinlere yönelimlerinin artması gerekmektedir. Eğer bu durum gerçekleşmezse demir eksikliği anemisi riski artabilir.

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ İLE ORTAYA ÇIKABİLECEK KOMPLİKASYONLAR

Demir eksikliği eğer hafif bir durumda ise herhangi bir komplikasyon gelişmeyebilir. Fakat, eğer demir eksikliği anemisi hafif durumda iken, tedavisi gerçekleştirilmez ise önemli derecede komplikasyonlara yol açabilir. Bu komplikasyonlar da önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu komplikasyonlar gene olarak, büyüme sorunları, hamilelikte olabilecek sorunlar ve kalp sorunlarıdır. Aynı zamanda demir eksikliği anemisi enfeksiyonlara da neden olabilmektedir. Bebek ve çocuklarda yüksek oranda demir eksikliği büyüme ve gelişme sorunlarını tetikler. Gene kadınlarda, erken doğum riski ve düşük tehlikesini tetiklemektedir. Demir eksikliği kişide düzensiz kalp atışlarına da neden olmaktadır. Demir eksikliği anemisi bulunan kimselerde kalp, oksijen miktarını yeterli seviyeye getirebilmek için, normal kimselerin kalbine göre daha fazla kan pompalar. Bu durumda kalp büyümesine ya da yetmezliğe yol açabilmektedir.

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ NASIL ÖNLENİR?

Demir eksikliği anemisini önlemek ya da bu durumu en aza indirgemek için içeriğinde demir zengin olan gıdalar tüketilmelidir. Bu yiyecekleri kısaca sayacak olursak bunlar; deniz ürünleri, sebzeler, kırmızı et, beyaz et, kurutulmuş meyveler ve gluten içeren bu gıdalardır. Bunlardan yeterli miktarda tüketirsek, demir eksikliği anemisi riskini en aza indirgemiş oluruz. İnsan vücudu gıdalarda ki demiri emilim yolu ile alır. Bu emilimi arttırmak için C vitamini içeren besinlerin tüketimini arttırmak yarar sağlayacaktır.

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalığın başında semptomlar hafif olduğu için anlaşılma durumu düşüktür. Fakat vücuttaki demir azaldıkça, bu semptomlarda artar. Demir eksikliği anemisinin semptomları arasında; halsizlik, aşırı yorgun olma durumu, toprak ve buz tüketmeye meyil gibi semptomlar bulunmaktadır. Bunun yanında, baş dönmesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, hızlı kalp atışı, tırnaklarda oluşan kırılganlık, ellerin ayakların sürekli olarak soğuması, soluk cilt vb. semptomlar atasındadır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet