Damar Tıkanıklığına Karşı Bu Besinleri Mutlaka Tüketin!

Damar Tıkanıklığına Karşı Bu Besinleri Mutlaka Tüketin!

Damar tıkanıklığı günümüzün en ciddi sağlık sorunlarından bir tanesi olmaktadır. Çok ciddi sorunlara neden olabilen damar tıkanıklığı kalp krizi riskinin yanında yaşamsal faktörlerin bitişi anlamına da gelebilmektedir.

 

 

Damar tıkanıklığı günümüzün en ciddi sağlık sorunlarından bir tanesi olmaktadır. Çok ciddi sorunlara neden olabilen damar tıkanıklığı kalp krizi riskinin yanında yaşamsal faktörlerin bitişi anlamına da gelebilmektedir. Birçok sebepten kaynaklı ortaya çıkabilen sorunlardan biri olan damar tıkanıklığı sonucunda olası birçok hastalık mevcuttur. Kalp krizi ile birlikte; beyin kanaması, böbrek yetmezliği gibi hayati hastalıklar damar tıkanıklığından kaynaklı ortaya çıkabilmektedir.

Damar tıkanıklığı ciddi sorunlardan biri olmakla birlikte buna neden olan şeyleri hayatınızdan çıkarmanız ve bu bağlamda damar tıkanıklığı riskini indirgeyen besinler tüketmeniz oldukça faydalıdır. Sigara, tek tip beslenme, aşırı yağlı beslenme, kilo alma gibi durumlar damar tıkanıklığına neden olmaktadır. Bu tür nedenleri yaşamınızdan çıkararak damar tıkanıklığı sorununa karşı ilk etkili adımınızı atabilirsiniz. Bunun yanında evde bazı besinleri sık tüketerek de bu soruna karşı riskleri düşürmeniz mümkün. İşte o besinler.

 

Alıç

alic-nerelerde-kullanilir.jpg

Damar tıkanıklığına karşı etkili olan alıç, damarların genişlemesine etki eder. Bu sayede kan dolaşımının olması gerektiği düzene girmesini sağlayan alıç, muhakkak hayatınızda olması gereken besinlerden bir tanesidir.

 

Nar

Narın en büyük faydalarından bir tanesi damarları korumaktır. Damarların korumasını sağlayarak, damar yollarını tıkayan veya damarlarda olası bazı yağlanmaları önleyen narı muhakkak besin repertuarınıza kış aylarında eklemeniz gerekir.

 

Ökse Otu

Damarların sertleşmesine karşın en etkili besinlerden bir tanesi ökse otudur. Damarların sertleşmesini önlediği gibi buralarda kireçlenmeye karşı da etkili olan ökse otu oldukça faydalıdır.

 

Yer Fıstığı

Halk arasında inme denen sorun aslında damar tıkanıklığı sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu inme sorununa karşı oldukça faydalı olan yer fıstığını tüketmek inanılmaz etkilidir. Kırmızı kabuğu ile tüketilmesi önerilen bu besin, kabuğu sayesinde inme riskini azaltır.

 

Soğan

sogan-kuru-taze-kg-f358.webp

Damarlarda yağlanma olası bir sorundur. Damar çevresinde veya iç çeperinde görülen yağlanmalar, damar yolunu tıkamakta ve kan dolaşımını durdurmaktadır. Yağlara karşı oldukça faydalı olan soğanı günlük olarak tüketmeniz halinde bu riski en aza indirgemeniz sağlanacaktır.

 

Havuç

Kan pıhtılaşması ve damar sertleşmesine karşı da günlük olarak havuç tüketmeniz oldukça faydalı olmaktadır.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.