Covid-19 ve Uzun Vadede Kalp Üzerine Etkileri Hakkında Bilimsel Gerçekler

Covid-19 bazı durumlarda kalp üzerinde ciddi problemlere sebep olabiliyor. Koronavirüs nedeni ile hastaneye kaldırılan hastaların dörtte biri ne yazık ki miyokardiyal hasar yaşıyor. Bu hastaların pek çoğunda aritmi ya da trombo embolik hastalıklar gelişebiliyor.

Yayınlanma:
Covid-19 ve Uzun Vadede Kalp Üzerine Etkileri Hakkında Bilimsel Gerçekler

Hipertansiyon, diyabet, obezite ya da yüksek kolesterol gibi daha önceden bireyde var olan kalp rahatsızlığı, bu kişilerin Covid-19’u ağır geçirme riskini yükseltir. Konu üzerinde çalışan bilim insanları Journal of the American College of Cardiology dergisinde Covid-19’un uzun vadede kalp üzerine etkileri hakkında detaylı bilgiler veriyorlar.

Önceleri Covid-19’un bir solunum yolu hastalığı olduğu düşünülüyordu. Fakat ne yazık ki bahse konu enfeksiyonun vücuda girdikten sonra kalbi de tehdit ettiği ortaya çıktı.

Covid-19 nedeni ile hastanede tedavi gören bireylerin, dörtte birinde miyokardiyal hasar geliştiği teşhis edildi. Yine bu şekilde tedavi gören kişilerin önemli bir yüzdesinde de tromboembolik hastalıklar ve aritmi ortaya çıktığı görüldü.

New York City, Lenox Hill hastanesinde kardiyolog olarak görev yapan Dr. Aeshita Dwivedi Covid-19 salgını ile ilgili yapılan araştırmalar ilerledikçe Koronavirüsün kalp de dahil olmak üzere, vücutta bulunan pek çok organ üzerinde etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Eğer daha önceden var olan kalp hastalığınız varsa, Covid-19 ile karşılaşmadan önce kalp sağlığı açısından sağlıklı yaşam alışkanlıkları geliştirmeniz olası riskleri azaltacaktır.

Covid-19 Kardiyovasküler Sistemi Nasıl Etkilemektedir

Araştırmacılar Covid-19’un kalbe 2 şekilde zarar verebileceğini gösteriyor. Bu olası zararlar şunlardır:

  • Öncelikle Covid-19 enfeksiyonu vücutta yaygın iltihaplanma oluşturabilir. Buna bağlı olarak da kalbin işleyişi zarar görebilir. Araştırmacıların görüşüne göre Covid-19 enfeksiyonu vücutta inflamasyonu tetikliyor. Bu da kalp kasında zayıflamaya, kalp ritminde anormalliğe ve bazen de kan damarlarında pıhtı oluşmasına neden oluyor.
  • Koronavirüs miyokard dokusu içinde bulunan ACE2 reseptörleri olarak tanımlanan reseptör hücrelerine doğrudan etki edebilir ve bu yolla çeşitli viral hasarlara yol açabilir.

Koronavirüsün uzun vadede kalbe verdiği zarar derecesini etkileyen kriterler şunlardır:

  • Maruz kalınan virüs miktarı,
  • Bireyin bağışıklık gücü,
  • Komorbidite varlığı,

Zemininde kalp hastalığı olan kişilerde, Covid-19 sonrası kalp hastalığı geliştirme riski daha yüksektir. Fakat Covid-19 geçiren sağlıklı insanlarda da hastalık geçtikten sonra kalp hasarı görüldü.

Daha Önceden Kalp Rahatsızlığı Olan Bireyler İçin Risk Yüksek

Koronavirüsün yol açtığı Covid -19 hastalığının kötü bir sonla bitmesinde başlıca etkili risk etmenleri şunlardır:

  • Hipertansiyon (yüksek tansiyon)
  • Disglisemi ( Yüksek kan şekeri)
  • Dislipidemi ( yüksek kolesterol seviyesi)
  • Vücudun anormal yağlanmış olması ( obezite)

Bütün bu faktörler arasında, hipertansiyonun en önemli risk olduğu düşünülüyor. Yapılan bilimsel araştırmalardan birinde, hipertansiyonu bulunan 60 yaş üstü bireylerde Covid-19’un ağır seyretmesi ve ölümle sonlanma ihtimali diğer bireylere oranla 2.5 kat daha fazla bulunmuştur.

Hasar Uzun Süreli Olabilir

Covid-19’un sebep olduğu hasarın bireyleri aylarca, hatta yıllarca rahatsız edebileceği düşünülüyor. Covid-19 sırasında hastane tedavisi gören hastaları, iyileştikten sonra inceleyen bir araştırmada, iyileşme olduktan sonra hastaların % 87’sinde birkaç ay boyunca yorgunluk, eklem ağrısı ya da göğüs ağrısı gibi en az bir kalıcı semptom saptandı.

İyileşen hastaların % 78’inin kalbinde anormalliklere, % 60’ında ise devam eden miyokardiyal enflamasyona sahip oldukları görüldü.

Doktorların görüşüne göre, çoğu zaman Covid-19’un yol açtığı komplikasyonların uzun vadeli etkileri olabiliyor. Bu etkileri bilmek ve önlemek çok önemlidir. Esasen soğuk algınlığından SARS’a kadar pek çok viral hastalık, kalp fonksiyonlarında bozulmaya sebep olabilir. Fakat Covid-19’da daha yüksek seviyede endotelyal ya da vasküler zararlanma olduğu görülmektedir. Buna bağlı olarak Covid-19’un uzun vadeli sekel bırakabilme ihtimali, diğer rahatsızlıklara oranla daha fazladır.

SARS’ta görülen kardiyovasküler hasar çoğu kez kendi kendine iyileşir. Ancak SARS sonrası bazı hastalarda kalp yetmezliğinde artış da görülmüştür. Yapılan kapsamlı literatür araştırmalarına göre Covid-19 ile kalp arasında oldukça yakın bir ilişki vardır. Bireylerde daha önceden altta yatan kalp hastalığı olması halinde, hastalığın daha ağır bir tablo ile seyredeceği açıktır. Yine de Covid-19’un kalp üzerindeki uzun vadeli etkilerinin bilinmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kendinizi Daha Sonra Koruyabilmek İçin Şimdiden Bazı Yaşam Değişiklikleri Yapın

Konu üzerinde çalışan bütün araştırmacılar, sağlıklı bir yaşam sürdürmenin önemini vurgulamaktadır. Bilim insanları, bireylerin yemeklerini evde sağlıklı ve hijyenik koşullarda kendilerinin hazırlamasını, düzenli egzersiz yapmaya önem vermesini ve uyku düzenine dikkat etmesini tavsiye ediyor

Özellikle bu dönemde sürekli dışarıdan sağlıksız yemek yemek ya da hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürmemek önemlidir. Ayrıca bilim insanları bireylerin alkol ve tütünü olabildiğince azaltmasını da öneriyor.

Covid-19 geçiren bireyler düzenli olarak tıbbi yardım almalı ve doktorun önerdiği ilaçları uzun vadede de almaya özen göstermelidir. Bu ilaçlar daha sonra kalp krizi geçirme riskini azaltabilir, kolesterol düşürücü etkisi vardır ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, Covid-19 ve diğer pek çok hastalıkla kısa ya da uzun vadede mücadele etmenin önemli bir parametresidir. Bütün bu anlatılanlar göz önüne alındığında Covid-19’un uzun vadede kalp üzerine etkileri hakkında bilgi sahibi olmanın önemi de ortaya çıkmaktadır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet