Çörek Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çok eski çağlardan beri kullanılan ve alternatif tıbbın en gözde bitkilerinden biri olan çörek otunun sayısız faydasından bahsetmek mümkün. Sağlık açısından sayısız derde deva olan ve insanlığın en eski çağlarından beri ilaç olarak kullanılan

 

 

Çok eski çağlardan beri kullanılan ve alternatif tıbbın en gözde bitkilerinden biri olan çörek otunun sayısız faydasından bahsetmek mümkün. Sağlık açısından sayısız derde deva olan ve insanlığın en eski çağlarından beri ilaç olarak kullanılan çörek otundan birçok alanda faydalanmak mümkündür. Sayısız faydası ve çok eski çağlardan beri kullanılması sebebiyle bilim insanlarının da dikkatini çeken çörek otu bu bağlamda sayısız araştırmanın konusu olmuştur.

Mısır krallarından biri olan Tutankamon’un mezarında da bulunan bu şifalı bitkiler, rivayetlere göre Cleopatra tarafından güzellik için kullanılırdı. Ayrıca Hipokrat’ın yazdığı sağlık ve bitkisel tıp yazılarında da çörek otundan bahsettiği söylenmektedir. Birçok sağlık sorununa karşı fayda sağlayan çörek otu diyabet, egzama, kolesterol, sindirim sorunları, Alzheimer gibi hastalık ve sorunlara karşı etkili olabilmektedir.

 

Çörek Otunda Neler Bulunur?

Sağladığı faydaların büyüsünü içerisinde barındıran çörek otunun içeriğinde karbonhidrat, yağ ve albüminin olduğundan bahsedilebilir. İçerisinde henüz ne olduğu bilinmeyen bazı mineral ve destekleyici unsurlardan bahsedilse de; doymamış yağ asitlerinden de rahatlıkla bahsedilebilir. Ayrıca ciddi anlamda vitamin ve mineral barındıran bu bitkide; B1, B2, B6, Demir, Magnezyum, Kalsiyum, Selenyum, Çinko ve Amino Asitler gibi yapıcı maddeler bulunmaktadır.

 

Faydaları Nelerdir?

  • İçerisinde barındırdığı timokinon maddesi sayesinde birçok kanser türüne karşı koruma sağlayan çörek otu kanser hücrelerine karşı vücut savunmasına katılır. Üzerinde hala ciddi şekilde araştırmaların devam ettiği çörek otunun kansere karşı daha faydalı olma halleri üzerinde bilim insanları durmadan uğraş vermektedirler.
  • Vücutta görülen alerjik reaksiyonlar ve alerjik reaksiyonlar sonucunda meydana gelen bazı sorunlara karşı yine çörek otunun etkisinden faydalanmak mümkündür. Yaşanan alerjinin burunda yarattığı akıntı, şişme, hapşırma hissi, tıkanma gibi durumlara karşı büyük faydalarından bahsetmek gerekir.
  • Alzheimer tedavisinde son yıllarda ciddi şekilde kullanılmaya ve üzerinde daha çok araştırma yapılmaya başlanan çörek otu için fark edilen sonuçlar ciddi oranda umut verici kabul edilmektedir.
  • Solunum yollarında yaşanan her türlü hastalık için çörek otundan ciddi şekilde faydalanmak mümkündür. Bu bağlamda bronşit, kronik öksürük ve solunum yollarında olası tüm rahatsızlıklara karşı vücudu tam korumaya almaktadır.
  • Kötü kolesterolün vücuttan atılmasını sağlayan çörek otu ayrıca kan yağını da olması gerektiği seviyeye dengelemektedir.
  • Yüksek tansiyon ve şeker hastalıkları gibi ciddi sorunlara karşı da yine çörek otunun kullanımı söz konudur. Ayrıca çörek otunun sürekli kullanımının düşünülmesi halinde doktor tavsiyesi almak daha sağlıklıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.