Çay Severler Dikkat! Bu Hareket Kanser Riskini 5 Kat Artırıyor!

Çay Severler Dikkat! Bu Hareket Kanser Riskini 5 Kat Artırıyor!

Gastroenteroloji Uzmanı Profesör Dr. Vedat Göral, düzenli olarak 65 santigrat derecenin üzerinde sıcaklıkta çay içmenin yemek borusu açısından oldukça zararlı olduğunu belirtti.

Çin'de ve Amerika'da yapılan araştırmalara göre 65 santigrat derece sıcaklığın üzerinde çay tüketmek yemek borusunda kanser riskinin artmasına neden oluyor. Araştırmada 65 derece ve üzerindeki sıcaklıklarda çay tüketimi yapan insanlar da yemek borusu kanseri riskinin arttığı ortaya çıkarıldı. Amerika'da 50 binden fazla kişi üzerinde yapılan bu araştırmada yine aynı sonuçlar elde edildi. Gastroenteroloji Uzmanı Profesör Dr. Vedat Göral, 65 santigrat dereceden daha sıcak içeceklerin tüketilmemesi gerektiğini ifade ediyor.

110243960-tea-02.jpg

Alkol ve Sigara Kullanımı Varsa Dikkat Edilmeli

Profesör Dr. Vedat Göral, yemek borusu kanserinin görülme oranlarını dile getirerek dünyada bazı otoritelere göre yemek borusu kanserinin ölüm sayısında 6. sırada olduğunu bazı otoritelere göre ise 8. sırada yer aldığını ifade ederek ciddi bir hastalık olduğunu belirtti. Yemek borusu kanserinin genetik bir altyapısı bulunuyor, lakin hastalığı tetikleyen bazı faktörler de mevcut. Yapılan araştırmalarda Çin, Tacikistan, Özbekistan ve Kazakistan gibi ülkelerde sıcak çayın yanı sıra sıcak içeceklerin tüketildiği bundan dolayı da yemek borusu kanseri riskinin arttığı ifade ediliyor. 65 santigrat üzerindeki derecelerde sıcak çay tüketilmesi yemek borusu kanseri riskini ciddi şekilde artırıyor çayla beraber sigara veya alkol tüketiliyor ise risk daha da yükseliyor. Sigara içenler çayı sıcak ve çok tüketiyorsa kanser riski 2 kat artıyor. Sigara, alkol ve çay tüketiliyorsa risk 5 kat artıyor.

İçmeden Önce Birkaç Dakika Bekletin

Profesör Dr. Vedat Göral, yemek borusunda oluşan yaraların kansere zemin hazırladığını belirterek, sıcak çayın cilde döküldüğünde ciddi bir yaralanmaya neden olduğunu, o sıcak çayın direkt içildiği zaman yemek borusuna da zararları olduğunu belirtti. Yemek borusunun sıcak çay tüketiminden dolayı zarar görebildiğini ifade etti. Bunun önüne geçilmesi için çayın içilmeden önce birkaç dakika boyunca bekletilmesi gerekiyor. Çok sıcak tüketilmesi yemek borusunda yaraların oluşmasına neden oluyor, uzun dönemde yemek borusu kanserinin tetiklenmesine sebep olabiliyor. Türkiye'nin doğu bölgelerinde özellikle Van ve Erzurum’da aşırı miktarda sıcak çay tüketiliyor. Erzurum'da günde 30 bardak çay içen insanlar olduğu ifade ediliyor, çayın abartılmadan tüketilmesi, günde 3-4 bardaktan fazla tüketilmemesi tavsiye ediliyor.

2989210-810x458.jpg

Soğuk İçecekler de Riskli

Sıcak içeceklerin olduğu kadar soğuk içeceklerin de vücuda zararı bulunuyor. Soğuk içecekler mide de iltihap ve yine yemek borusunda yaralanmalara yol açabilir, midede aşırı asit salgısına sebep olabilir. Bunlar gastrit ve reflüyü tetikleyebilir.

Profesör Dr. Vedat Göral, yemek borusu kanseri belirtilerine de dikkat çekti ve en önemli belirtinin yutmada güçlük çekilmesi olduğunu söyledi, böyle bir durumla karşılaşılması halinde en kısa zamanda doktora başvurulmasının erken teşhis açısından büyük önemi olduğunu belirtti. Günümüzde son derece iyi tedavi yöntemlerine sahip olunduğunu da ekledi.