Bunlara Dikkat! Böbrekleri Bitiren 7 Davranış!

Vücudun vazgeçilmez organlarından olan böbreklerin faydaları saymakla bitmez, vücudun sağlıklı kalmasını sağlayan böbreklerin sağlığını korumak da bizlere düşüyor. Peki nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Prof. Dr. Murat Tuncer, günlük hayatta farkında olarak veya olmayarak yapılan bazı davranışların böbrek sağlığı üzerinde ciddi etkileri olduğunu dile getirdi. Böbrek sağlığını olumsuz etkileyen 7 davranışı da sıraladı. İşte böbrek sağlığını korumak için kaçınılması gereken davranışlar…

bobrek-sagligi-icin-15-altin-kural-h1520354576-2489f4.jpg

1- Aşırı Protein Tüketmek

Birçok böbrek hastalığına proteinlerin neden olduğu ifade ediliyor. İdrarla vücutta uzaklaştırılan proteinin böbrekler üzerinde zamanla, geri dönülemeyecek hasarlara neden olduğu bundan dolayı aşırı kullanımından kaçınılması gerektiğini ifade etti. Vücut geliştirme sporu ile uğraşan gençlerde proteinin kontrolsüz bir şekilde tüketilmesinin akut böbrek yetmezliğine sebep olabileceğini de dile getirdi.

2- İlaçların Bilinçsiz Kullanımı

Bireyin bilinçsiz bir şekilde, hekimden ve uzmandan görüş almadan ağrı kesici, antibiyotik gibi ilaçları kullanılması böbreklerde büyük zararlara neden olabiliyor. Doktorlar tarafından önerilmedikçe kesinlikle ağrı kesici ve antibiyotik kullanılmaması gerektiğini belirtti.

bilincsiz-ilac-kullanimi-917-2-41.jpg

3- Fazla Tuz Kullanımı

Sağlıklı bir insan için gün içinde sadece 4 gram tuz yeterlidir. Lakin Türkiye, dünyada en çok tuz tüketen ülkelerin başında geliyor. Tuz tüketiminde aşırıya kaçılması, kan basıncını artırarak kalp ve damar rahatsızlıklarına neden olabilir, aynı zamanda tuz böbrek sağlığı için oldukça zararlıdır. Günlük tuz tüketiminin minimum seviyeye çekilmesi gerekiyor.

4- İdrarı Tutmak

Bir insan için en doğal alışkanlıkların başında su içmek gelmektedir, her insan susadığında su içer, aynı şekilde vücutta biriken zararlı maddelerin de atılması doğal bir alışkanlık olmalıdır. İdrarın tutulmamasına özen gösterilmelidir. Ancak birçok kişi başta hijyenik sebeplerden dolayı gün içinde birçok kez idrarını tutmaktadır. İdrar tutmak, mesane yapısının bozulmasına, idrar yolu enfeksiyonlarına ve böbrek yetmezliğine kadar giden ciddi sorunlara neden olabilir. Bir bireyin gün içinde 4 – 6 kez idrar yapması gerekmektedir.

5- Yeterince Su İçmemek

Su, insan metabolizmasının sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için oldukça önemlidir. Vücut eğer susuz kalırsa bu durum ilk olarak böbreklerde etkisini gösterir. Su içilmemesi kalması halinde kan basıncı yavaşlar. Böbrekler susuzluk halinde ilk alarm verecek olan organdır. Gün içinde en az 1.5 – 2 litre su tüketilmesi gerekiyor. Su içilmemesi böbreklerde taş oluşmasına da neden olabilir.

shutterstock-400659769.jpg

6- Sigara İçmek

Sigara kullanmanın sağlık için son derece zararlı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek, sigara böbreklerde damar tıkanıklıklarına neden olduğu gibi kan basıncı artırarak da böbreklere zarar vermektedir. Bunlara ek olarak sigara içen böbrek hastalarının ölüm riski 4 kat daha fazladır.

7- Tansiyonu Kontrol Altında Tutamamak

Kan basıncının yüksek olması kalp damar rahatsızlıklarına neden olmasının yanında böbrek yetmezliğine de sebep olabilir. Kan basıncı ideal seviyelerde olmayan tansiyon hastalarının ilaç kullanmaları pek bir anlam ifade etmemektedir.