Buerger Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle "budama hastalığı" olarak adlandırılan Buerger hastalığı, genellikle sigara içen erkekleri etkileyen periferik bir arter hastalığıdır. Bu hastalık, kol ve bacaklarda kan dolaşımını olumsuz etkileyebilecek arterlerin tıkanmasına neden olabilmekte, tedavi edilmezse ve sigara içmeye devam ederse dokuların anaerobik kalmasına neden olabilmektedir.

Yayınlanma:
Buerger Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sonuç olarak, ampütasyon gibi ciddi ve hayatı tehdit eden ameliyatlar tek tedavi seçeneği haline gelebilir. Hastalığın gelişmesini durdurmanın tek yolu sigarayı bırakmaktır. Bu nedenle sigara içenler bu hastalığa yakalanmamak için bir an önce bu alışkanlıktan vazgeçmeli, mevcut hastalar ise hastalıklarının ciddi sağlık sorunlarına yol açmasını önleme yoluna gitmelidir.

Buerger Hastalığı Nedir?

Burg hastalığı, kol ve bacakların arter ve damarlarında meydana gelen nadir bir hastalıktır. Buerger hastalığında (tromboangiitis obliterans olarak da bilinir), kan pıhtılarının oluşumu nedeniyle kan damarları iltihaplanır, şişer ve tıkanır. Bu durum, bir süre sonra cilt dokusuna zarar verip yok edebilir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir. İleride enfeksiyon ve kangrene dönüşebilir. Bourg hastalığı esas olarak ellerde ve ayaklarda ortaya çıkar. Daha sonra kollara, bacaklara ve hatta daha geniş alanlara yayılacaktır. Çalışmalar, bu hastalığa sahip tüm hastaların tütün ürünleri kullandığını göstermiştir.

Bu nedenle bu hastalığın önlenmesi veya tedavisi için en önemli ön koşul tütün ürünlerini kullanmayı bırakmaktır. Hasta kişi tütün kullanmaya devam ederse bazı uzuvlarını kaybedebilir. Amputasyon yapılmazsa hastalık daha geniş bir alana yayılarak daha ciddi durumlara neden olabilir. Sonuç olarak, yaşamı tehdit edici olsa bile daha büyük ampütasyonlar gerekebilir. Hastalık her yaş veya etnik grubu etkiler. Ayrıca diğer yaş grupları ve coğrafi bölgelere göre hastalığın 40-45 yaş arası Asyalı veya Orta Doğulu erkeklerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Buerger Hastalığı Semptomları Nelerdir?

Berg hastalığı, hemen hemen tüm hastalarda ortak olan karakteristik semptomlara sahiptir. Genellikle hastalığın ilk belirtisi el ve ayaklardan kollara ve bacaklara doğru ağrıdır. Birincisi hastalık ilerledikçe hafif ağrı artacaktır. Ağrı yürümeye engel olabilir ve giderek kötüleşebilir. Stres dönemlerinde veya soğuk hissettiğinizde ağrı dayanılmaz hale gelebilir. Tüm bunların yanında el ve ayaklarda da bazı değişiklikler meydana gelecektir. Bu değişiklikler şöyledir;

  • Cilt soluk, kırmızı veya mavi görünür.

  • İncelen ve beyazlayan cilt ortaya çıkar.

  • Saç incelmesi veya dökülmesi meydana gelir.

  • Ellerde ayaklarda uyuşma, uyuşma ve karıncalanma hissedilir.

El ve ayak belirtilerine ek olarak parmaklarında ağrı ve açık yaralar olabilir. Parmaklar soğuduğunda beyazlaşır ve deri altındaki damarlar şişer. Bu durum genellikle kan damarında bir kan pıhtılaşmasını gösterir. Ciddi kan damarı sorunlarına neden olan Buerger hastalığı, fiziksel güç ve kuvvet kaybına da neden olabilir. Hasta kişi zamanla eklemleri hareket ettiremez, bu da hareketi kısıtlar. Bu sınırlamanın nedeni eklemlere giden kan akışının artık azalmasıdır. Bu aşamadan sonra acil tedaviye ihtiyaç duyulur ve gecikmiş tedavi amputasyona neden olabilir.

Buerger Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Hastalığın kesin nedeni bilinmemekle birlikte tütün kullanımının Buerger hastalığına neden olabileceği bilinmektedir. Ancak tütünün neden olduğu komplikasyonların ne olduğu bilimsel olarak net değildir. En yaygın görüş, tütündeki kimyasalların kan damarlarının iç duvarlarını tahriş ederek şişmelerine, iltihaplanmaya ve kan pıhtılarına neden olmasıdır. Bazı uzmanlar, hastalığın genetik yatkınlıktan kaynaklanabileceğine inanıyor. Ayrıca bu hastalığa, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sağlıklı dokulara saldırmasının neden olduğu bir otoimmün tepkiden kaynaklandığına da inanılıyor.

Sigara içmenin yanı sıra puro, çiğneme tütün ve nargile gibi pasif içicilik de hastalığa neden olabilir. Günde yarım paketten fazla sigara içenlerin risk oranı daha yüksektir. Buerger hastalığı, sigara içmenin yaygın olduğu Akdeniz, Orta Doğu ve Asya'da yaygındır. Ek olarak, kronik diş eti hastalığı ve iltihaplanma hastalıkla ilişkilidir. Ancak kesin nedeni belirsizdir. Ayrıca erkekler Burg hastalığında kadınlardan daha yatkın bir haldedir. Bu erkeklerin kadınlardan daha fazla sigara içmesine bağlanabilir.

Buerger Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Buerger hastalığını doğrudan teşhis etmek için özel bir test bulunamamıştır. Genellikle, doktorlar diğer olasılıkları dışlamak ve hastalığı teşhis etmek için belirli testler kullanırlar. Bu testlerden en yaygın olanı kan testidir. Kandaki belirli maddelerin seviyelerine bakılarak, Buerger hastalığına benzer semptomları olan diğer hastalıklar göz ardı edilebilir. Kan testleri, skleroderma ve lupus gibi otoimmün hastalıkları, kan pıhtılaşma sorunlarını ve diyabet gibi hastalıkları ekarte edebilir. Kan testlerine ek olarak, kan akışını kontrol etmek için "Allen Testleri" adı verilen bir dizi basit test kullanılır. Bu aleti kullanırken, doktor hastadan yumruğunu sıkmasını ve elde kan akışını sağlayan damara baskı yapmasını ister. Daha sonra hastanın yumruğu açılır ve doktor atardamarlardan ve diğer damarlardaki basıncı serbest hale getirir.

Elin renginin normale dönmesinin ne kadar sürdüğü Burg hastalığını anlamanıza yardımcı olabilir. Anjiyografi, doktorların arterlerin durumunu kontrol etmesine yardımcı olur. Anjiyografi fotoğraflarını MRI veya BT ile birleştirmek, kan damarlarının üç boyutlu bir görünümünü sağlayabilir. Ayrıca kateterin artere yerleştirilmesiyle kan damarının görünümü elde edilebilir. Herhangi bir arter tıkanıklığı veya anormalliği, damar görüntüsü kontrol edilerek kolayca tespit edilebilir. Burg hastalığı her zaman aynı anda tüm uzuvlara yayılmaz. Ancak bu testler hastalığın erken teşhisi için faydalıdır. Erken teşhis edilebilen hastalıkların tedavide başarı oranı daha yüksektir.

Buerger Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sigarayı ve tütün ürünlerini bırakmak, Burg hastalığının gelişmesini önleyebilir. Doğrudan bir tedavi olmayıp hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak tedaviyi daha başarılı kılar. Günde birkaç sigara bile hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Ek olarak, hastalıkları tedavi etmenin başka yolları da vardır. Kan damarlarını genişleten, kan akışını iyileştiren ve kan pıhtılarını gideren ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Kollarda ve bacaklarda kan akışını artırmak için kollar ve bacaklar aralıklı olarak sıkılabilir. Enfeksiyon çok fazla yayılmışsa ve eklemlere kan akışı durmuşsa, ampütasyon veya duruma bağlı olarak beyin cerrahisi müdahalesi gerekebilir.

Ampütasyon olmadan ağrı dayanılmaz hale gelebilir ve kangren diğer bölgelere yayılabilir. Bu, sonraki aşamalarda daha büyük uzuvların kaybına yol açar. Kan damarlarının büyümesine izin veren yeni kullanılan ilaçlar da hastalığı tedavi etmek için kullanılmıştır. Araştırmalar, bu ilaçların Buerger hastalığı olan bazı kişiler için faydalı olduğunu göstermiştir. Ek olarak kan damarına ince bir kateter yerleştirerek kan akışını yeniden sağlamak amaçlanabilir. Ancak endovasküler tedavi denen bir işlem uygulanabilir. Bu tedavilerin hiçbiri geçmişte çok olumlu etkiler yaratmadığı için tercih edilmemektedir. Buerger hastalığı için en iyi tedavi, önleyici tedbir olarak tütün ürünlerini kullanmayı bırakmaktır. Uzuv kaybı yaşamak hastanın psikolojik olarak çökmesine sebep olabilir. Buerger hastalığı ile ilgili belirtileriniz varsa hemen bir doktora başvurmanızda fayda var.

Kaynak: Medicalpark

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet